Czy sprzedaż w 2012r. lokalu przekształconego w 2003r. na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (...)

Czy sprzedaż w 2012r. lokalu przekształconego w 2003r. na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu gdy odrębną własność ustanowiono w 2009r. po uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości gruntowej podlega opodatkowaniu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2012 r. (data wpływu do tut. Biura ? 02 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 02 października 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca dysponuje zaświadczeniem z dnia 31 marca 1999 r. z Spółdzielni Mieszkaniowej o posiadaniu mieszkania spółdzielczo-lokatorskiego i spłaceniu kredytu mieszkaniowego 29 grudnia 1998 r.

Umową z dnia 04 grudnia 2003 r. spółdzielnia mieszkaniowa dokonała przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ? wnioskodawca wniósł 30% wartości wkładu budowlanego zgodnie z ostatecznym rozliczeniem tj. nominalną wartość umorzenia z budżetu państwa (zgodnie z ustawą z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych (Dz. U. Nr 5 z dnia 18 stycznia 1996 r. poz. 32 z późn. zm.) i oraz art. 6 pkt b) ustawy z dnia 19 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. 240/2 poz. 2058).

W związku z nieuregulowanym stanem prawnym gruntu pod budynkiem (blokiem) dnia 18 lutego 2004 r. wnioskodawca wraz z żoną wystosował prośbę do sądu rejonowego o zmianę wpisu numeru działki do ksiąg wieczystych, która była w wieczystym użytkowaniu spółdzielni mieszkaniowej.

Dnia 17 marca 2009 r. małżonkowie dostali zawiadomienie z sądu rejonowego wydział ksiąg wieczystych o przekształceniu własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu na spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego w prawo własności.

W związku z uregulowanym stanem prawnym nieruchomości gruntowej, dnia 23 lutego 2009 r. przez spółdzielnię mieszkaniową został podpisany akt notarialny - umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz umowa przeniesienia własności (§ 2a) - małżonkom przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego ...).

We wrześniu tego roku mieszkanie to małżonkowie sprzedali (kupiec od miesiąca września zeszłego roku wpłacał kwotę ratami zgodnie z umową przedwstępną. Pieniądze te zostały przeznaczane systematycznie na roboty związane z budową domu. Ostatnia rata została wpłacona przed podpisaniem aktu notarialnego).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy sprzedaży mieszkania w 2012 r., a wykupując go w 2003 r. - nabywając równocześnie praw spółdzielczo-własnościowych i uregulowaniem gruntu pod ten lokal dopiero w 2009 r. wraz z podpisaniem aktu notarialnego wnioskodawca powinien ponosić koszty podatku od sprzedaży (od wykupu lokalu minęło 9 lat, od uregulowania stanu prawnego gruntu i podpisania aktu notarialnego mijają 3 lata)?

Zdaniem wnioskodawcy, podatek 19% nie obowiązuje go z uwagi na to, że mija 9 lat od wykupu lokalu mieszkalnego i nabycia praw spółdzielczo-własnościowych zgodnie z ustawą z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych Dz. U. Nr 5 z dnia 18 stycznia 1996 r. poz. 32 z późniejszymi zmianami oraz art. 6 pkt b) ustawy z 19 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych Dz. U. 240/2 poz. 2058 zapisanych w umowie z dnia 04 grudnia 2003 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis cytowanego art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw do dnia sprzedaży upłynęło 5 lat, sprzedaż nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 04 grudnia 2003 r. wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W związku z nieuregulowanym stanem prawnym gruntu pod budynkiem ustanowienie odrębnej własności nastąpiło dopiero po podpisaniu aktu notarialnego w dniu 23 lutego 2009 r. We wrześniu 2012 r. ww. lokal mieszkalny został sprzedany.

Stosownie do treści art. 111 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) ? w brzmieniu obowiązującym od 09 lipca 2003 r. do 27 kwietnia 2005 r. ? na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Zgodnie natomiast z art. 1714 ust. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 31 lipca 2007 r. do 29 grudnia 2009 r. na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu:

  1. spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;
  2. spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 11.

Spółdzielnia mieszkaniowa zawiera umowę, o której mowa w ust. 1, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni (art. 1714 ust. 11 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 113 ust. 6 ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami, przez nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym rozumie się nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe.

Wyjaśnić należy, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) ? ?Własność i inne prawa rzeczowe?. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej.

Wnioskodawca w 2003 r. dokonał przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Natomiast w 2009 r. po uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości gruntowej zawarto umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz umowę przeniesienia własności.

W sytuacji, w której podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie po uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu na rzecz podatnika (ustanowienie odrębnej własności) w trybie ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych za datę nabycia lokalu od której upływa 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Podsumowując, przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności oznacza tylko zmianę formy prawnej zbywalnego prawa do tego lokalu i nie stanowi nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Wobec powyższego, mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, za datę nabycia lokalu mieszkalnego należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, czyli dzień 04 grudnia 2003 r. Zatem pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął z dniem 31 grudnia 2008 r., a więc sprzedaż lokalu mieszkalnego w 2012 r. nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika