Obowiązek płatnika z tytułu wypłaty dywidendy na konto komornika.

Obowiązek płatnika z tytułu wypłaty dywidendy na konto komornika.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki przedstawione we wniosku z dnia 08 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura ? 12 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłaty dywidendy na konto komornika ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłaty dywidendy na konto komornika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca będący spółką z o.o. otrzymał zawiadomienie od komornika sądu o przekazanie na jego konto kwoty dywidendy brutto niewypłaconej na rzecz udziałowca. Spółka przelała na konto komornika kwotę netto, tj. pomniejszoną o 19% zryczałtowany podatek od dywidendy. Według stanowiska komornika to on powinien otrzymać kwotę brutto, bez pomniejszenia o podatek.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Kto potrąca i odprowadza kwotę podatku dochodowego od dywidendy...

Czy firma postąpiła prawidłowo przekazując na konto komornika kwotę pomniejszoną o podatek...

Czy kwotę podatku wykazuje w deklaracji rocznej PIT 8AR...

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 26 ustawy o podatku od osób prawnych na spółce wypłacającej dywidendę ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego. Podatek z tytułu wypłaconej dywidendy potrącany jest w dniu dokonania wypłaty dywidendy według zryczałtowanej stawki 19%. Obowiązek płatnika do zapłaty podatku jest więc niezależny od tego czy kwota jest wypłacana w postępowaniu egzekucyjnym. Okoliczność, że w sprawie prowadzone jest postępowanie egzekucyjne nie ma wpływu na obowiązek płatnika, którym jest spółka z o.o. Kwota brutto nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, jest zaległą dywidendą udziałowca, którym jest osoba fizyczna.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do postanowień art. 191 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm.) wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) ? c).

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ww. ustawy, który w pkt 4 za przychody z kapitałów pieniężnych uważa dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (?).

Od przychodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z zastrzeżeniem art. 52a, o czym mówi art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d.

Płatnicy (w tym osoby prawne) są zobowiązani pobierać ? zgodnie z art. 41 ust. 1 i 4 ww. ustawy - zryczałtowany podatek od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5, czyli m.in. także od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z dywidend.

Zgodnie zaś z dyspozycją art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca wypłacił na konto komornika kwotę dywidendy netto niewypłaconej na rzecz udziałowca. Wątpliwość wnioskodawcy budzi czy postąpił prawidłowo przekazując na konto komornika kwotę dywidendy netto tj. pomniejszoną o 19% zryczałtowany podatek.

Mając na uwadze przytoczone przepisy, jak i konstrukcję oraz systematykę ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że z wykładni językowej zawartego w art. 41 ust. 4 ustawy zwrotu: ?Płatnicy, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułu m.

in. dywidend?, w sposób nie budzący wątpliwości wynika, że to spółka kapitałowa wypłacająca dywidendę obowiązana jest do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego, a następnie wypłacenia dywidendy netto - czyli dywidendy pomniejszonej o pobrany przez spółkę jako płatnika podatek. W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia, iż dywidenda została przelana na konto komornika, a nie udziałowca. Obowiązki płatnika z tytułu wypłaty dywidendy nie są uzależnione bowiem od tego, na czyje konto środki z tego tytułu zostają przekazane. Jak zostało wskazane powyżej płatnicy obowiązani są pobrać zryczałtowany podatek z tytułu wypłaty dywidendy. Obowiązki płatnika wiążą się zatem z czynnością wypłaty dywidendy. Tym samym fakt, że w związku z postępowaniem egzekucyjnym kwota dywidendy należna udziałowcowi spółki nie została przelana na jego konto a na konto komornika nie zmienia tego, iż w związku z wypłatą tej dywidendy na spółce wypłacającej dywidendę będą ciążyły obowiązki płatnika. Skoro zatem podmiotem wypłacającym dywidendę jest spółka z o.o. - wnioskodawca to z tego tytułu na nim jako płatniku ciążą obowiązki pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego wnioskodawca obowiązany jest odprowadzić na konto właściwego urzędu skarbowego.

Zgodnie natomiast z art. 42 ust. 1a ww. ustawy, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Zatem wnioskodawca jest również obowiązany w wyznaczonym terminie przesłać deklarację PIT-8AR właściwemu według swojej siedziby urzędowi skarbowemu.

Zauważyć jednak należy, że w przedmiotowej sprawie udziałowcem, któremu przysługuje dywidenda jest osoba fizyczna, zatem obowiązki wnioskodawcy ? spółki z o.o. jako płatnika należy ustalić w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jak wskazał wnioskodawca w oparciu przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dywidenda jest bowiem świadczeniem należnym udziałowcowi od spółki. To udziałowiec uprawniony do jej otrzymania ma roszczenie wobec spółki, której jest udziałowcem o jej wypłatę.

Reasumując, wnioskodawca postąpił prawidłowo przekazując na konto komornika kwotę dywidendy netto. To wnioskodawca jest płatnikiem, który potrąca i odprowadza podatek dochodowy od wypłacanej dywidendy i sporządza roczną deklarację PIT-8AR.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika