Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego w sytuacji, gdy nabycie spółdzielczego własnościowego (...)

Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego w sytuacji, gdy nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu miało miejsce w 2005 r. natomiast w 2008 r. miało miejsce ustanowienie odrębnej własności tego lokalu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 25 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 27 stycznia 2005 r., mając miejsce zamieszkania na terytorium RP i podlegając nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, wnioskodawca nabył w drodze darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Darowizna potwierdzona jest aktem notarialnym.

W dniu 15 stycznia 2008 r. wnioskodawca przekształcił spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w odrębną własność w trybie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, po spełnieniu warunków wynikających z tej ustawy i na własne żądanie (a więc nastąpiło przeniesienie na niego własności lokalu wraz z udziałami we współwłasności w częściach wspólnych budynku i w prawie użytkowania wieczystego gruntu). Nie wiązało się to z żadną dodatkową opłatą wnoszoną do spółdzielni, wnioskodawca poniósł jedynie koszty w postaci opłaty sądowej oraz taksy notarialnej wraz z należnym podatkiem VAT. Przekształcenie potwierdzone jest aktem notarialnym.

W dniu 13 stycznia 2012 r. wnioskodawca sprzedał ww. lokal, co nie nastąpiło w wykonaniu działalność gospodarczej. Sprzedaż potwierdzona jest aktem notarialnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych datę nabycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do tego lokalu gruntem należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w dniu 27 stycznia 2005 r.?
  2. Czy na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w omawianym przypadku wnioskodawca zwolniony jest z obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia w styczniu 2012 r. przedmiotowego lokalu mieszkalnego wraz z udziałem we współwłasności gruntu, który jest związany z tym lokalem?

Zdaniem wnioskodawcy, w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych momentem nabycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do niego gruntem jest data pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, czyli dzień nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu - 27 stycznia 2005 r.

Data ta, w ocenie wnioskodawcy, stanowi podstawę do wyboru zasad opodatkowania i rozpoczęcia liczenia 5-letniego terminu (o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), po którym następuje zwolnienie z obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego w przypadku sprzedaży nieruchomości.

Ponieważ 5-letni termin, o którym mowa w ww. ustawie, upłynął długo przed datą sprzedaży lokalu mieszkalnego (i sprzedaż nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej, wnioskodawca uważa, że jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia lokalu wraz z udziałem we współwłasności gruntu, który jest związany z tym lokalem.

Wnioskodawca uważa, że podstawą do powyższej interpretacji jest fakt, iż przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności (do którego doszło w dniu 15 stycznia 2008 r.) oznacza jedynie przekształcenie formy prawnej władania rzeczą i nie stanowi nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest zatem zdarzeniem prawnopodatkowym.

Jako uzasadnienie takiego twierdzenia wnioskodawca zaznacza, że ustawa o podatku dochodowym nie reguluje kwestii związanych z przekształceniem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności.

Ponadto, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również Kodeksu cywilnego nie można traktować odrębnie sprzedaży gruntu (lub jego części) oraz znajdującego się na nim budynku (lub jego części).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części, lub udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części, lub udziału w nieruchomości do dnia sprzedaży upłynęło 5 lat, sprzedaż tej nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

W myśl powyższego, rozstrzygającym faktem odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości będzie moment i forma prawna pierwotnego nabycia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 27 stycznia 2005 r. wnioskodawca nabył w drodze darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 15 stycznia 2008 r. wnioskodawca przekształcił spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w odrębną własność w trybie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, po spełnieniu warunków wynikających z tej ustawy i na własne żądanie (a więc nastąpiło przeniesienie na niego własności lokalu wraz z udziałami we współwłasności w częściach wspólnych budynku i w prawie użytkowania wieczystego gruntu). W dniu 13 stycznia 2012 r. wnioskodawca sprzedał ww. lokal, co nie nastąpiło w wykonaniu działalność gospodarczej.

Wyjaśnić należy, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) ? ?Własność i inne prawa rzeczowe?. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej.

Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż ustanowienie w 2008 r. odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego i przeniesienie na wnioskodawcę prawa własności jest tylko zmianą formy własności, a nie nowym nabyciem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W sytuacji, w której wnioskodawca nabył w drodze darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie miało miejsce ustanowienie na jego rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu, od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że nabycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpiło w 2005 r. kiedy wnioskodawca nabył w darowiźnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Natomiast ustanowienie w 2008 r. odrębnej własności tego lokalu nie wywołuje skutku w postaci nabycia przez wnioskodawcę w tej dacie udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu, stanowi jedynie zmianę formy własności. Zatem zbycie przedmiotowej nieruchomości w 2012 r. nie stanowi źródła przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca 2005 r., tj. od końca roku, w którym miało miejsce nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w darowiźnie, a zatem nie wystąpiła konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z powyższym, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika