Czy kosztem uzyskania przychodu z najmu jest rata kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania (...)

Czy kosztem uzyskania przychodu z najmu jest rata kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania będącego przedmiotem umowy najmu?
Czy odsetki od ww. kredytu są kosztem uzyskania przychodu z tytułu najmu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani K. we wniosku z dnia 23 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura 07 listopada 2008r.), uzupełnionym w dniu 29 grudnia 2008r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

  • rat kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania będącego przedmiotem umowy najmu - jest nieprawidłowe,
  • odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania będącego przedmiotem umowy najmu ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 listopada 2008r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia rat kredytu oraz odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania będącego przedmiotem najmu do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z brakami formalnymi, pismem z dnia 12 grudnia 2008r. Znak IBPB II/2-415 -39/08/NG wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 29 grudnia 2008r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni zaciągnęła kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, będącego przedmiotem umowy najmu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy kosztem uzyskania przychodu z najmu jest rata kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania będącego przedmiotem umowy najmu...

Czy odsetki od ww. kredytu są kosztem uzyskania przychodu z tytułu najmu...

Zdaniem wnioskodawczyni rata kredytu powinna być kosztem uzyskania przychodu, ponieważ gdyby nie został poniesiony ten koszt, przychód byłby niemożliwy.

Zdaniem wnioskodawczyni odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania będącego przedmiotem najmu, są kosztem uzyskania przychodu. Bez zaciągnięcia kredytu, a co za tym idzie ? płacenia odsetek od niego, przychód byłby niemożliwy do osiągnięcia.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy.

W powołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo - skutkowego tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź funkcjonowanie tego źródła przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów oraz nie zostały wymienione w art. 23 ustawy zawierającym katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.

W art. 23 ww. ustawy został ujęty zamknięty katalog wydatków, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Natomiast zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Jak wynika z przytoczonego wyżej art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawodawca włączył spłatę kredytu do katalogu wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, tym samym wydatki ponoszone na spłatę rat kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania będącego przedmiotem umowy najmu nie mogą być kosztem uzyskania przychodu.

Należy jednakże podkreślić, że z dniem 01 stycznia 2009r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzona na podstawie ustawy z dnia 06 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316).

W myśl znowelizowanego art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:

  • pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),
  • pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu)

- w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału,

Wyżej przytoczona zmiana ma zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od 01 stycznia 2009r.

Zmiana art. 23 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy dotyczy wyłącznie kredytów waloryzowanych w walucie obcej. Oznacza to, iż od dnia 01 stycznia 2009r. do kosztów uzyskania przychodów, podatnik może zaliczyć poniesione wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) zaciągniętego w walucie obcej, w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu). Nie ma zastosowania powyższy przepis do pożyczek (kredytów) złotówkowych.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że wydatki poniesione na spłatę rat od kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup mieszkania, które przeznaczone zostało pod wynajem, mimo iż są związane z uzyskiwanym przez wnioskodawczynię przychodem z najmu nie mogą stanowić kosztów uzyskania tego przychodu. Jeżeli jednak kredyt, będący przedmiotem niniejszej interpretacji, jest waloryzowany kursem waluty obcej i w związku z tym zaistnieje sytuacja, w której zwracana będzie kwota kapitału większa niż kwota otrzymanego kredytu, to od dnia 01 stycznia 2009r. w związku z zmianą brzmienia art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a), wnioskodawczyni będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów część raty kredytu, w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanego kredytu (przypadającą na daną ratę kredytu).

Reasumując, stanowisko wnioskodawczyni w zakresie możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na spłatę rat kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, będącego przedmiotem umowy najmu należy uznać za nieprawidłowe, gdyż co do zasady rata kredytu nie może być uznana za koszt uzyskania przychodu.

Odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania będącego przedmiotem umowy najmu należy zauważyć, że art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) i pkt 32 nie wyklucza zaliczenia odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodów, zatem zapłacone odsetki od kredytu, o ile spełniają warunek celowości, wynikający z art. 22 ust. 1 ustawy mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Zatem wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup ww. mieszkania, które przeznaczone zostało pod wynajem mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania tego przychodu, z tym jednak zastrzeżeniem, iż do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko te odsetki, które zostały faktycznie zapłacone (od momentu przekazania lokalu do użytkowania - wynajmu), zgodnie z powyżej cytowanym art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy. W niniejszym zakresie stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe.

Należy przy tym podkreślić, iż dla określenia konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu podatnik obowiązany jest wykazać związek tego wydatku z uzyskanym przychodem bądź prowadzoną działalnością nakierowaną na uzyskanie przychodu. Jest to zgodne z zasadą, że ciężar udowodnienia spoczywa na osobie, która z określonych faktów wywodzi skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika