Jakie reguły opodatkowania w przedstawionym stanie faktycznym będą rządziły odpłatnym zbyciem nieruchomości (...)

Jakie reguły opodatkowania w przedstawionym stanie faktycznym będą rządziły odpłatnym zbyciem nieruchomości przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta, tj. według reguł opodatkowania jakie obowiązywały w 2008r., czy też w 2009r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 24 marca 2010r.), uzupełnionym w dniu 11 czerwca 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 27 maja 2010r., Znak: IBPBII/2/415-411/10/MMa wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 11 czerwca 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 07 lipca 2005r. zmarła babka wnioskodawcy. Postanowieniem z dnia 27 września 2007r. Sąd Rejonowy stwierdził nabycie spadku w równych częściach po 1/3. Spadek otrzymali dziadek, stryj i ojciec wnioskodawcy. Spadkobiercy złożyli zeznania podatkowe.

Masę spadkową stanowiły nakłady na wybudowanie budynku stanowiącego współwłasność małżeńską oraz dwie niezabudowane działki gruntu. Podatek od części spadku przypadłego ojcu wnioskodawcy został zapłacony dnia 25 lutego 2008r.

W dniu 03 października 2008r. ojciec wnioskodawcy dokonał darowizny całego należącego do niego udziału, który został nabyty w spadku na rzecz wnioskodawcy. Na wniosek wnioskodawcy postanowieniem z dnia 16 czerwca 2009r. Sąd Rejonowy dokonał działu spadku. Postanowienie uprawomocniło się w dniu 09 lipca 2009r.

Działem spadku wnioskodawca otrzymał na własność jedną działkę, którą następnie sprzedał w dniu 10 listopada 2009r. W akcie notarialnym zaznaczono, że wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego o dział spadku. Środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży nieruchomości wnioskodawca zamierza przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie reguły opodatkowania w przedstawionym stanie faktycznym będą rządziły odpłatnym zbyciem nieruchomości przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta, tj. według reguł opodatkowania jakie obowiązywały w 2008r., czy też w 2009r....

Zdaniem wnioskodawcy, datą nabycia nieruchomości jest dzień wydania przez Sąd Rejonowy postanowienia o dziale spadku, tj. 16 czerwca 2009r. Dopiero postanowienie Sądu w sposób jednoznaczny i ostateczny określiło co wchodziło w skład spadku, w związku z czym wnioskodawca stał się właścicielem nieruchomości wchodzącej w skład masy spadkowej. Do dnia 16 czerwca 2009r. wszyscy uprawnieni do spadku byli współwłaścicielami masy spadkowej. Wnioskodawca wskazuje, że współwłasność masy spadkowej nie może być zniesiona w myśl art. 210 Kodeksu cywilnego oraz art. 617 i następnych Kodeksu postępowań administracyjnych. Konieczne jest w powyższym przypadku zastosowanie art. 1035 i następnych Kodeksu cywilnego oraz art. 680 Kodeksu postępowania cywilnego.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przedstawionym stanie faktycznym odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta, będzie podlegało opodatkowaniu według reguł jakie obowiązują od 01 stycznia 2009r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodów w podatku dochodowym jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane (...) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zdaniem wnioskodawcy ustawodawca w przepisie tym, ani jakimkolwiek innym nie określił jednak co należy rozumieć przez pojęcie nabycia nieruchomości. Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca powołuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 czerwca 2000r., sygn. akt III SA 451/1999., zgodnie z którym użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy pojęcie 'nabycie' oznacza każde nabycie w sensie potocznym, językowym, stąd nie można go utożsamiać z pojęciem nabycia w sensie cywilistycznym. Zwrócić trzeba uwagę, że nie można przyjąć daty dokonania darowizny udziału w spadku na rzecz wnioskodawcy, za dzień nabycia nieruchomości, bądź udziału w nieruchomości, bowiem wnioskodawca w okresie od daty tej darowizny, do dnia uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie działu spadku nie mógł faktycznie korzystać z tej nieruchomości. Darowizna udziału w spadku z 2008r. dotyczyła ogólnie określonej masy spadkowej, stąd obdarowany do momentu działu spadku (w 2009r.), de facto nie wiedział czym dysponuje oraz jak prawo własności może wykonywać. Tymczasem zamierzeniem ustawodawcy z pewnością było opodatkowanie podatkiem dochodowym jedynie tych podatników, którzy zbywają nieruchomości po ściśle określonym terminie, od dnia ich faktycznego nabycia. Dniem faktycznego nabycia nieruchomości (ściśle oznaczonej numerem geodezyjnym działki) był dzień działu spadku, bowiem to od tej daty wnioskodawca faktycznie dysponował wiedzą jakim fizycznie majątkiem z masy spadkowej dysponował. Z tych względów odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości, będzie opodatkowane według reguł jakie obowiązują od 01 stycznia 2009r.

Od dnia 01 stycznia 2009r. ustawodawca wprowadził zasadnicze zmiany w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Zgodnie z art. 30e ww. ustawy, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust 6c i od, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Jednocześnie ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidział zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym, dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Katalog wydatków na tzw. cele mieszkaniowe został określony w art. 21 ust. 25 ww. ustawy.

Po zakończeniu roku podatkowego, w którym podatnik dokonał zbycia nieruchomości, jest on obowiązany w zeznaniu podatkowym (PIT-39) wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, które nie są zwolnione z opodatkowania i obliczyć należny podatek dochodowy od tego dochodu, lub
  2. dochody korzystające ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.

Reasumując, dochód z ewentualnego, odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości, będzie podlegał opodatkowaniu według wyżej przytoczonych reguł, jakie obowiązują od 01 stycznia 2009r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 06 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 14 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 01 stycznia 2009r.

Natomiast do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 01 stycznia 2007r. do dnia 31 grudnia 2008r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r. (art. 8 ust. 1 ww. ustawy z dnia 06 listopada 2008r.).

Niezależnie od powyższego należy podkreślić, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat, sprzedaż tej nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

Stosownie do powyższych uregulowań prawnych, decydujące znaczenie w przypadku sprzedaży nieruchomości ma moment jej nabycia. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wnioskodawca wskazał, że w dniu 07 lipca 2005r. zmarła jego babka. Spadek po zmarłej babce nabyli dziadek, stryj oraz ojciec wnioskodawcy w części po 1/3 każdy z nich. W skład masy spadkowej wchodziły nakłady na wybudowanie budynku stanowiącego wspólność małżeńską oraz dwie niezabudowane działki. Następnie w dniu 03 października 2008r. ojciec wnioskodawcy dokonał darowizny na rzecz wnioskodawcy swojej części udziału w spadku po matce. Dnia 16 czerwca 2009r. na wniosek wnioskodawcy postanowieniem sądu dokonano działu spadku, w wyniku którego wnioskodawca stał się właścicielem jednej niezabudowanej działki gruntu, która została sprzedana w dniu 10 listopada 2009r. Sprzedaży tej dokonano więc przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że:

  • w dniu 03 października 2008r. w wyniku darowizny na jego rzecz wnioskodawca otrzymał udział, który jego ojciec otrzymał w spadku po matce, tym samym wnioskodawca wstąpił w miejsce jednego ze spadkobierców,
  • w dniu 16 czerwca 2009r. postanowieniem sądu w wyniku dokonanego działu spadku, wnioskodawca na wyłączną własność otrzymał jedną działkę gruntu, która wcześniej wchodziła w skład masy spadkowej.

Z wniosku nie wynika natomiast, czy wartość nieruchomości otrzymanej w wyniku działu spadku mieści się w udziale, jaki wnioskodawca otrzymał od ojca w drodze darowizny.

Dlatego jeżeli wartość otrzymanej przez wnioskodawcę nieruchomości w wyniku działu spadku mieści się w udziale, jaki wnioskodawca otrzymał w drodze darowizny, to za datę nabycia przedmiotowej nieruchomości należy uznać datę otrzymania darowizny tj. 2008r. W przypadku takim zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r.

Jeżeli natomiast wartość otrzymanej nieruchomości w wyniku działu spadku przekracza wartość udziału w nieruchomości otrzymanej w darowiźnie, to w odniesieniu do tej części nieruchomości, którą wnioskodawca otrzymał w dziale spadku, a która przekracza jego udział otrzymany w darowiźnie, datą nabycia będzie 2009r. i do tej części nieruchomości należy stosować zasady opodatkowania przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości, obowiązujące od 01 stycznia 2009r.

Rację ma wnioskodawca stwierdzając, iż współwłasność majątku spadkowego nie może być zniesiona w myśl przepisów art. 210 Kodeksu cywilnego oraz art. 617 i następnych Kodeksu postępowania cywilnego, lecz konieczne jest zastosowanie przepisów art. 1035 i następnych Kodeksu cywilnego oraz art. 680 Kodeksu postępowania cywilnego. Stanowisko takie wyraził bowiem Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 05 czerwca 1991r., III CRN 125/91.

Należy jednak wskazać, iż wspólnością majątku spadkowego objęte są wszelkie prawa tworzące spadek, bez względu na ich istotę i charakter, w tym też i prawa podzielne. Zniesienie współwłasności odbywa się poprzez dział spadku. Artykuł 1035 Kodeksu cywilnego stanowi, że do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych, z zachowaniem postanowień art. 1036-1046 Kodeksu cywilnego. Tym samym stosunki pomiędzy spadkobiercami do chwili zniesienia wspólności majątku spadkowego regulują przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych, przy uwzględnieniu szczególnego charakteru tej wspólności, mającej swoje źródło w następstwie prawnym po osobie zmarłej.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym wnioskodawca w drodze umowy darowizny wszedł w posiadanie części spadku przypadającego na jego ojca (jednego ze spadkobierców), natomiast w wyniku działu spadku otrzymał na własność jedną z działek.

Niewątpliwie faktem jest, iż dopiero po dokonanym dziale spadku wnioskodawca mógł swobodnie dysponować działką. Nie zmienia to jednak faktycznej daty nabycia nieruchomości.

Podkreślić należy, iż użyty w cytowanym powyżej przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych termin ?nabycie? oznacza każde przeniesienie na nabywcę własności rzeczy w ramach spadku, innej jednostronnej czynności, na podstawie aktu prawnego, umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności rzeczy oznaczonej co do tożsamości.

W opisanym stanie faktycznym faktem bezspornym jest, iż w dniu 03 października 2008r. została zawarta umowa darowizny, w wyniku której wnioskodawca otrzymał udział w spadku, w skład którego wchodziła nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży dokonanej w dniu 10 listopada 2009r. Zatem z tą datą należy niewątpliwie utożsamiać nabycie nieruchomości, jeżeli w wyniku dokonanego działu spadku wnioskodawca nie otrzymał udziału o wartości przekraczającej otrzymany w darowiźnie udział spadkowy.

W takiej sytuacji zastosowanie znajdą wyłącznie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r. od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 2 ww. ustawy). Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art.30e ust. 5 ww. ustawy).

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 6d ustawy za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Nadto, zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy wysokość nakładów, o których mowa powyżej, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

W świetle powyższego opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód wyliczony jako różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia a kosztami uzyskania przychodu, do których zaliczyć można udokumentowane nakłady poczynione przez wnioskodawcę na tej nieruchomości w okresie jej posiadania.

Zauważyć również należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r.

poza jednym zwolnieniem podatkowym wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, tzw. ulgą meldunkową nie przewidywały żadnych innych zwolnień podatkowych, z których wnioskodawca mógłby skorzystać. Z wniosku nie wynika, aby wnioskodawca nabył w 2008r. nieruchomość, w której byłby zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, a warunek taki jest niezbędny do skorzystania z ulgi meldunkowej. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca w 2008r. otrzymał w darowiźnie od ojca udział w spadku, tj. udział w niezabudowanych działkach gruntu oraz udział w środkach pieniężnych stanowiących nakłady na wybudowanie budynku stanowiącego wspólność ustawową małżeńską.

Stosownie do powyższego dochód uzyskany ze zbycia części nieruchomości, której nabycie nastąpiło w drodze darowizny w 2008r. będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r.

Natomiast regułom opodatkowania na zasadach obowiązujących od dnia 01 stycznia 2009r. będzie podlegał dochód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w 2009r. jeżeli w drodze działu spadku wnioskodawca otrzymał udział przekraczający wartość udziału spadkowego nabytego od ojca w drodze darowizny.

W myśl art. 30e ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art. 30e ust. 5 ww. ustawy.).

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej, którą zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku. Można do takich kosztów zaliczyć m.in. związane ze zbyciem koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości, wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej, opłatę notarialną, opłatę sądową. Koszty te nie są kosztami nabycia, lecz jako koszty odpłatnego zbycia pomniejszają przychód. Tak więc przychodem ze sprzedaży jest, jak wskazano powyżej, cena pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Stosownie do art. 21 ust. 25 ww. ustawy, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

  1. wydatki poniesione na:
    1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
    4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
    5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
    -położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

  2. wydatki poniesione na:
    1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust.

      1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,

    2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
    3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)-w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30,

  3. wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej:
    1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
    3. gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, lub gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a).

Stosownie do art. 21 ust. 26 ww. ustawy przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d) i e), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

W przypadku ponoszenia wydatków na cele mieszkaniowe w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki na cele mieszkaniowe ( art. 21 ust. 27 ww. ustawy).

Natomiast stosownie do art. 21 ust. 28 za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

  1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części,

-przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Zgodnie z art. 21 ust. 29 ww. ustawy w przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c), stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c) oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c).

Przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 30 ww. ustawy).

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawne stwierdzić należy, że ze zwolnienia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2009r. może korzystać dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w 2009r., jeżeli w wyniku działu spadku wnioskodawca uzyskał udział przekraczający wartość udziału nabytego w 2008r.

Reasumując opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadzie art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r., będzie podlegać dochód ze sprzedaży nieruchomości odpowiadający udziałowi nabytemu w 2008r. w drodze darowizny. Natomiast dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości odpowiadający udziałowi nabytemu w 2009r. w wyniku działu spadku może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2009r. o ile zostaną spełnione warunki uprawniające do zastosowania tego zwolnienia.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do powołanego przez wnioskodawcę wyroku sądu należy zaznaczyć, że orzeczenia sądowe, w świetle art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i są wiążące jedynie w sprawach, w których zapadły.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku wnioskodawca dołączył plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika