Czy sprzedaży w 2008r. udziału w nieruchomości nabytego w 2000r. w drodze spadku rodzi obowiązek (...)

Czy sprzedaży w 2008r. udziału w nieruchomości nabytego w 2000r. w drodze spadku rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 03 listopada 2008r. (data wpływu do tut. Biura 12 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 01 lutego 2000r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie potwierdzające nabycie spadku po zmarłym w dniu 01 stycznia 2000r. ojcu wnioskodawcy. Spadek nabył wnioskodawca oraz jego brat po 1/2 części spadku każdy. Przedmiotem spadku było: 1/2 wkładu mieszkaniowego dotyczącego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz 1/3 nieruchomości gruntowej niezabudowanej, dla której prowadzona jest księga wieczysta. W dniu 24 sierpnia 2004r. przed notariuszem wnioskodawca zawarł umowę zniesienia współwłasności nieruchomości gruntowej. Udziały współwłaścicieli w przedmiotowej nieruchomości były następujące: 1 współwłaściciel ? 1/3, 2 współwłaściciel ? 1/3; udział wnioskodawcy 1/2 X 1/3 = 1/6 i udział brata wnioskodawcy 1/2 x 1/3 = 1/6. Na mocy niniejszej umowy nieruchomość ta (łączna powierzchnia 0.48,05 ha) podzielona została na 3 działki gruntu o równej powierzchni, które objęli dotychczasowi współwłaściciele adekwatnie do posiadanych udziałów tj.:

  • działka 1 o pow. 0.16.02 ha dla 1 współwłaściciela,
  • działka 2 o pow. 0.16,02 ha dla 2 współwłaściciela,
  • działka 3 o pow. 0.16,01 ha dla wnioskodawcy i jego brata z prawem własności w 1/2 części każdy.

Zniesienie współwłasności było pierwotnym zniesieniem współwłasności w okresie 5 lat, a w ramach zniesienia współwłasności dotychczasowi współwłaściciele nie zwiększyli swoich udziałów w nieruchomości.

W dniu 27 października 2008r. przed notariuszem wnioskodawca wraz z bratem zawarł umowę przeniesienia własności nieruchomości. Na mocy niniejszej umowy, każdy z nich tzn. wnioskodawca i jego brat sprzedał swój udział w nieruchomości gruntowej powstałej w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości odziedziczonej po ojcu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy z tytułu sprzedaży nieruchomości dokonanej 27 października 2008r. powstał obowiązek podatkowy i czy należy uiścić z tego tytułu 10% podatek dochodowy...

Czy fakt dokonania w 2004r. zniesienia współwłasności w jakikolwiek sposób wpływa na powstanie źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy, obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości dokonanej 27 października 2008r. nie istnieje, gdyż sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat od nabycia nieruchomości.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym należy przyjąć, iż nabycie spadku (składników majątkowych wchodzących do masy spadkowej) nastąpiło z chwilą śmierci spadkodawcy, a ta miała miejsce 01 stycznia 2000r. Obowiązek podatkowy istniałby gdyby sprzedaż nieruchomości nastąpiła przed 31 grudnia 2005r.

Zawarcie w 2004r. umowy zniesienia współwłasności i dokonanie podziału nieruchomości było tylko skonkretyzowaniem prawa własności nabytego w dniu 01 stycznia 2000r. W żadnym wypadku data zawarcia umowy zniesienia współwłasności nie może być traktowana jako moment uzyskania prawa własności i nie może powodować, iż okres 5 lat w trakcie, których zbycie nieruchomości zrodzi obowiązek zapłaty podatku z tytułu sprzedaży, liczony będzie od końca 2004 roku a nie od końca 2000 roku tj. roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości w drodze spadku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest ? z zastrzeżeniem ust. 2 ? odpłatne zbycie m. in.:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r., Nr 217, poz. 1588) wprowadzono obowiązujące od 01 stycznia 2007r., zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust.

1 pkt 8 lit. a)?c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006r. do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Dla ustalenia zatem jakie przepisy znajdą zastosowanie w sprawie, istotne jest ustalenie daty nabycia udziału w przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, iż dniem nabycia przez wnioskodawcę i pozostałych spadkobierców spadku jest data śmierci spadkodawcy. Data postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie fakt nabycia. Tym samym należy stwierdzić, że przychód uzyskany ze sprzedaży udziału nabytego w drodze spadku nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w nieruchomości minęło pięć lat (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Tym samym odpłatne zbycie udziału w przedmiotowej nieruchomości nie stanowi w ogóle źródła przychodu.

Natomiast w odniesieniu do skutków podatkowych dokonania zniesienia współwłasności stwierdza się co następuje.

Zgodnie z art. 1035 ustawy Kodeks cywilny, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz działu spadku stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Stosownie do art. 195 ustawy Kodeks cywilny współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Zgodnie z art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo własnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego ? art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z art. 210 i nast. Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, tylko wówczas, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat.

Z opisanego staniu faktycznego przez wnioskodawcę wynika, że przedmiotem spadku był udział wynoszący 1/2 wkładu mieszkaniowego oraz udział wynoszący 1/3 część niezabudowanej nieruchomości. Powyższe udziały przypadły w drodze spadku po połowie wnioskodawcy i jego bratu. W dniu 24 sierpnia 2004r. dokonano zniesienia współwłasności przedmiotowej nieruchomości w ten sposób, że została ona podzielona na trzy działki o równej powierzchni. Wnioskodawcy przypadł udział w przedmiotowej nieruchomości wynoszący 1/6 części tej nieruchomości.

W związku z powyższym należy zauważyć, że w wyniku zniesienia współwłasności jak wskazał wnioskodawca udział wnioskodawcy w przedmiotowej nieruchomości nie uległ zwiększeniu.

Tak więc data 24 sierpnia 2004r. nie powinna być utożsamiona z nowym nabyciem.

Podsumowując stwierdzić należy, iż przychód uzyskany w 2008r. ze sprzedaży udziału w przedmiotowej nieruchomości nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym z uwagi na fakt, iż okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy już upłynął.

Jeżeli natomiast chodzi o twierdzenie wnioskodawcy, że obowiązek podatkowy powstałby gdyby sprzedaż ww. udziału w przedmiotowej nieruchomości nastąpiła do końca grudnia 2005r. należy wyjaśnić, że skoro nabycie ww. udziału nastąpiło z dniem 1 stycznia 2000r. w drodze spadku to do przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia tegoż udziału zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Skoro zatem nabycie ww. udziału nastąpiło w drodze spadku, oznacza to, że przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości korzystałby z ww. zwolnienia bez względu na upływ 5 letniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice o uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika