Skutki podatkowe zamiany akcji o równiej liczbie i o tej samej wartości.

Skutki podatkowe zamiany akcji o równiej liczbie i o tej samej wartości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 28 kwietnia 2011r.), uzupełnionym w dniu 06 czerwca 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zamiany akcji - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zamiany akcji.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 19 maja 2011r. Znak: IBPBII/2/415-556/11/AK wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 06 czerwca 2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2010r. wnioskodawczyni dokonała zamiany akcji spółki notowanej na giełdzie (...). Wnioskodawczyni akcje notowane na giełdzie serii B zamieniła z innym akcjonariuszem tej samej spółki na tę samą ilość akcji tej spółki, tylko że serii A - imiennych niedopuszczonych do obrotu na giełdzie. Akcje serii B wnioskodawczyni nabyła w drodze kupna w wyniku ich emisji przez spółkę.

Strony dokonały transakcji zamiany za pomocą umowy. Wartość zamienianych akcji i ich liczba była taka sama. Za wartość transakcyjną jednej zamienianej akcji strony umowy zamiany przyjęły wartość wyższą niż wartość emisyjna, tj. wartość po jakiej swoje akcje nabyły.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wnioskodawczyni dokonując zamiany w 2010r. akcji o równej liczbie i o tej samej wartości wyższej niż wartość emisyjna nabycia jest zobligowana do zapłacenia podatku dochodowego za rok 2010 z tytułu zamiany swoich akcji serii B na akcje serii A...

Zdaniem wnioskodawczyni, zamiana akcji na inne o tej samej wartości nie powoduje powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Taki obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie sprzedaży akcji. Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży (art. 604 Kodeksu cywilnego). Umowa zamiany w stosunku do umowy sprzedaży różni się tym, iż w miejsce świadczenia ceny pojawia się obowiązek drugiej strony do przeniesienia prawa o określonej wartości.

Wnioskodawczyni wskazała, że powyższe stanowisko zgodne jest ze stanowiskiem orzecznictwa sądowego czego potwierdzeniem jest wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2001r., sygn. akt I SA /Po 2374/00.

W ocenie wnioskodawczyni, zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o powstaniu przychodu możemy mówić dopiero, gdy dojdzie do zbycia akcji uzyskanych w zamian za inne akcje o tej samej wartości.

W opinii wnioskodawczyni czynność prawna zamiany akcji o tej samej wartości nie niesie w sobie trwałego przysporzenia majątku (wartość rynkowa otrzymanych w wyniku zamiany akcji może ulec zmianie, zwiększyć się lub zmniejszyć), tym samym w momencie zamiany nie powstaje przychód do opodatkowania. Przychód taki powstanie dla wnioskodawczyni w momencie sprzedaży przez nią akcji, które otrzymała w wyniku zamiany. Wnioskodawczyni uważa, że za powyższym przemawia również treść art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia a wydatkami poniesionymi na ich objęcie nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są kapitały pieniężne. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

W świetle art. 5a pkt 11 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych ? oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.). Papierami wartościowymi w rozumieniu tej ustawy są m.in. akcje.

Zatem w niniejszej sprawie należy ustalić czy w wyniku zawarcia umowy zamiany akcji wnioskodawczyni dokonała ich odpłatnego zbycia a także czy w wyniku umowy zamiany tych akcji o równej liczbie i o tej samej wartości powstał u niej dochód podlegający opodatkowaniu.

Użyte w cytowanym przepisie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy pojęcie ?odpłatne zbycie? oznacza przeniesienie prawa własności akcji w zamian za korzyść majątkową. Niewątpliwie odpłatnym zbyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest sprzedaż dokonywana w oparciu o art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Przepis ten stanowi, że przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Aby jednak dana czynność miała charakter odpłatny nie musi jej towarzyszyć świadczenie pieniężne i przepływ gotówkowy. Dlatego też odpłatnym zbyciem jest również będąca formą bezpośredniej wymiany towarów umowa zamiany uregulowana w art. 603 Kodeksu cywilnego, w wyniku której każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Z powołanego przepisu wyraźnie zatem wynika, że umowa zamiany jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, w której świadczenia obu stron mają charakter niepieniężny. Ekwiwalentem w tym wypadku jest inna rzecz, a nie wartości pieniężne. Na skutek zawarcia umowy zamiany z jednej strony ? u każdej ze stron dochodzi do odpłatnego zbycia praw np. akcji, z drugiej natomiast każda ze stron nabywa nowe prawa.

Tym samym ?odpłatne zbycie?, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy obejmuje swoim zakresem nie tylko umowę sprzedaży, ale również umowę zamiany. Zauważyć bowiem należy, że terminem przeciwstawnym do odpłatnego zbycia jest zbycie nieodpłatne, to jest takie, gdy za zbytą rzecz lub prawo zbywca nie otrzymuje świadczenia wzajemnego, a przenosi ich własność pod tytułem darmym, co z pewnością w przypadku umowy zamiany nie ma miejsca. Jak zostało wskazane powyżej ?płatność? za świadczenie (wynagrodzenie) nie musi mieć charakteru pieniężnego, może oznaczać również uzyskanie świadczenia wzajemnego w postaci zapłaty w naturze (otrzymanie w zamian innych rzeczy lub praw), działania, zaniechania lub znoszenia. Oznacza to, że niewątpliwie umowa zamiany jest świadczeniem odpłatnym. Jedna ze stron transakcji wyzbywa się bowiem swojego prawa do jednych akcji w zamian za co uzyskuje prawo do innych akcji. I tak, przeniesienie własności akcji w drodze umowy zamiany, jest odpłatnym zbyciem tych akcji, nie następuje bowiem pod tytułem darmym. Jeżeli zatem w wyniku umowy zamiany strony przenoszą własność np. akcji, to z pewnością mamy do czynienia z opłatnym zbyciem tych akcji, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawodawca posługując się w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy pojęciem ?odpłatne zbycie? objął zakresem tego przepisu wszystkie przypadki kiedy dochodzi do odpłatnego przeniesienia prawa własności, gdyż ?odpłatne zbycie? ma charakter znacznie szerszy niż sprzedaż. Użycie przez ustawodawcę pojęcia ?odpłatne zbycie? stanowi o możliwości objęcia art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy również przychodu uzyskanego w wyniku odpłatnego zbycia w drodze zawarcia umowy zamiany. Gdyby bowiem normą tego przepisu miała być objęta wyłącznie umowa sprzedaży papierów wartościowych (akcji), to ustawodawca wprost wskazałby w przedmiotowym przepisie, że za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się przychód z ich sprzedaży, a nie jak to uczynił z odpłatnego zbycia. Uwzględnił zatem, że odpłatne zbycie papierów wartościowych następuje nie tylko w drodze umowy sprzedaży, a skoro tak, to w pojęciu zbycia papierów wartościowych mieszczą się wszystkie formy przeniesienia ich własności, a wiec także zamiana.

Bez znaczenia jest zatem dla art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czy podatnik dokonuje zbycia akcji w drodze sprzedaży, czy też jak to miało miejsce w niniejszej sprawie, w drodze zamiany. Skutek prawny w postaci zawarcia umowy zamiany prowadzi bowiem do przejścia własności akcji. W wyniku dokonanego w ten sposób przeniesienia własności akcji ?w zamian? za inne akcje należy traktować na równi z odpłatnym zbyciem tych akcji w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy.

Przeciwny pogląd kłóciłby się również z wynikającą z Konstytucji zasadą równości w prawie, w zakresie spoczywającego na każdym obowiązku ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków. Nieuzasadnione bowiem wydaje się różnicowanie sytuacji prawnopodatkowej podatnika, który najpierw dokonał zbycia akcji, a następnie za otrzymaną faktycznie kwotę dokonał zakupu innych akcji, od sytuacji osoby, która dokonała zbycia akcji w zamian za otrzymanie innych akcji. Zarówno w jednym i w drugim przypadku podatnik osiąga ten sam efekt ekonomiczny.

Podsumowując, w rozpatrywanej sprawie zamiana akcji serii B na akcje serii A, jest odpłatnym zbyciem tych akcji. W przedstawionej we wniosku sytuacji w zamian za przeniesienie akcji serii B wnioskodawczyni otrzymała bowiem akcje serii A. Zatem przeniesienie własności akcji serii B w 2010r. w zamian za uzyskanie akcji serii A stanowiło dla wnioskodawczyni źródło przychodu w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i brak jest prawnych podstaw, aby odpłatne zbycie w formie zamiany wyłączyć z zakresu normy art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy podobnie jak brak jest prawnych podstaw, aby normę tę ograniczyć wyłącznie do umowy sprzedaży.

Przepis art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochodów, o których mowa w art. 30b ust. 1 ww. ustawy zgodnie z ust. 5 tego artykułu, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Przy ustalaniu wartości przychodów z odpłatnego zbycia akcji w tym również w drodze zamiany, zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ww. ustawy. Zgodnie z przepisami art. 19 ust. 2 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości, praw a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany.

Przychodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji) dokonanego w drodze zmiany akcji jest więc u każdej ze stron umowy zamiany wartość akcji zbywanych w drodze zamiany, wyrażona w cenie określonej w umowie. Powyższe oznacza, że przychodem w przedmiotowej sprawie jest wartość akcji zbywanych w drodze zamiany tj. wartość akcji serii B, notowanych na giełdzie (...). Wynika to wprost z art. 19 ust. 2 ww. ustawy stosowanego odpowiednio. Przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów stanowi dochód do opodatkowania.

W tym miejscu zaznaczyć również należy, że z powyższego w sposób jednoznaczny wynika, że w przypadku umowy zamiany nie ma znaczenia czy strony umowy dokonują zamiany akcji o równej liczbie i o tej samej wartości wyższej niż wartość emisyjna nabycia. Przychodem jest bowiem wartość akcji zbywanych w drodze zamiany, którą należy pomniejszyć o stosowne koszty uzyskania przychodu. Zatem przy ustalaniu dochodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji nie bierze się pod uwagę wartości i ilości akcji nabywanych w drodze zamiany, a wyłącznie wartość akcji zbywanych. Zatem jak zostało wskazane powyżej zamiana niezależnie od tego czy przedmiotem zamiany są akcje mające taką samą wartość, czy też nie, stanowi formę odpłatnego zbycia, przez co wywołuje określone skutki podatkowe.

Ustalając natomiast koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji należy odwołać się zawsze do sposobu nabycia tych zbywanych akcji i ustalić je odpowiednio na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W niniejszej sprawie wnioskodawczyni akcje serii B nabyła w drodze kupna. Oznacza to, że koszty ich nabycia powinna ustalić zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z powołanym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Zatem zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, do kosztów uzyskania przychodów z tytułu zamiany akcji serii B wnioskodawczyni mogła zaliczyć poniesione przez nią wydatki na nabycie przedmiotowych akcji serii B.

Reasumując, nie budzi wątpliwości, że zamiana, obok sprzedaży, skutkują powstaniem przychodu z kapitałów pieniężnych. W każdym ze wskazanych przypadków dochodzi bowiem do zmiany właściciela tych papierów. Wystarcza to do uznania, iż doszło do odpłatnego zbycia papierów wartościowych w świetle art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż przepis ten nie uzależnia powstania przychodu od spełnienia jakichkolwiek innych, poza odpłatnością, warunków. Natomiast owa odpłatność za papiery wartościowe nie musi mieć tylko formy pieniężnej, a więc przychodem mogą być nie tylko pieniądze, ale również wartości pieniężne określone w inny sposób np. jako wartość ekwiwalentu innego prawa uzyskanego przez zbywcę za te papiery wartościowe. Nie można wobec tego przyjąć, że zbycie akcji w drodze umowy zamiany następuje pod tytułem darmym; wręcz przeciwnie jest ono odpłatne, co oznacza, że w wyniku takiej umowy, po stornie zbywcy powstaje przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Ponadto jak wskazała wnioskodawczyni skutki podatkowe wystąpią po jej stronie również w przypadku, kiedy zdecyduje się na sprzedaż nabytych w drodze umowy zamiany akcji serii A.

Zauważyć również należy, że w następstwie umowy zamiany mają miejsce dwie czynności. Z jednej strony dochodzi u każdej ze stron do odpłatnego zbycia akcji, z drugiej natomiast każda ze stron nabywa nowe akcje. Należy przy tym zauważyć, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach wskazanych powyżej podlega jedynie odpłatne zbycie akcji w drodze umowy zamiany. Natomiast nabycie innych akcji w drodze zamiany jest podatkowo obojętne. Oznacza to zarazem, że w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który miał zastosowanie do wyłączenia z opodatkowania czynności obejmowania akcji, tym samym nie mógł potwierdzać stanowiska wnioskodawczyni o braku obowiązku podatkowego z tytułu zamiany akcji, czyli odpłatnego zbywania. Ponadto w przepisie tym, w brzmieniu obowiązującym w 2010r. (a więc w brzmieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mającym zastosowanie w sprawie) jest mowa o objęciu akcji na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, co w przedstawionym stanie faktycznym nie miało miejsca, skoro wnioskodawczyni wskazała, że akcje zakupiła. Podsumowując, obowiązek podatkowy u wnioskodawczyni nie wystąpił z tytułu nabycia akcji serii A., lecz z tytułu zbycia akcji serii B.

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciążył obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy). Oznacza to, że wnioskodawczyni przychód oraz koszty uzyskania przychodu po zakończeniu roku, w którym nastąpiła zamiana udziałów (w 2010r.) powinna była wykazać w zeznaniu PIT-38, a jeżeli wystąpił dochód, podlegać on miał opodatkowaniu 19% podatkiem. Dochodu tego nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 i 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z zasadami wyrażonymi w art. 30b ust. 1 i 2 pkt 1 oraz ust. 5 tejże ustawy.

Przy czym jeżeli ustalony w powyższy sposób dochód a w wiec różnica między wartością akcji zbywanych w drodze zamiany tj. wartością akcji serii B, notowanych na giełdzie (...) a wydatkami poniesionymi przez wnioskodawczynię na nabycie przedmiotowych akcji stanowiłby wynik ujemny, to wówczas po stronie wnioskodawczyni nie wystąpił dochód a tym samym obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Odpowiadając natomiast na argument wnioskodawczyni, że przedstawione przez nią stanowisko potwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 14 grudnia 2001r., sygn. akt I SA/Po 2374/00 stwierdzić należy, iż jest to nieprawdą. W przedmiotowej sprawie stan faktyczny rozstrzygany był w innym stanie prawnym, a więc w oparciu o przepisy, które w 2010r. miały inne brzmienie, co ma decydujący wpływ na rozstrzygnięcie zawarte w tym wyroku a zatem - wbrew twierdzeniu wnioskodawczyni ? nie może potwierdzać jej stanowiska. Ponadto w wyroku tym Sąd stwierdził, że obowiązek podatkowy z tytułu zamiany papierów wartościowych nie powstaje ponieważ po stronie podatnika nie wystąpił dochód, równy przychodowi, który należało określić zgodnie z art. 19 ust. 1a ustawy w brzmieniu obowiązującym w 1998r. jako nadwyżka między, określonymi w umowie zamiany wartościami zamienianych rzeczy i praw. Przepis, który tak ustalał przychód z zamiany już nie obowiązuje.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika