Możliwość uznania poniesionych wydatków za koszty uzyskania przychodu oraz wydatki na własne cele (...)

Możliwość uznania poniesionych wydatków za koszty uzyskania przychodu oraz wydatki na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 19 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

We wskazanym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 18 sierpnia 2009 r. wnioskodawca wraz z małżonkiem zakupił mieszkanie (wszystkie opisane poniżej zdarzenia zostały dokonane wraz z małżonkiem w ramach małżeńskiej wspólnoty ustawowej). Na sfinansowanie tego zakupu małżonkowie zaciągnęli w dniu 06 czerwca 2007 r. kredyt mieszkaniowy hipoteczny, który będzie spłacany do 2033 r. (dalej zwany: kredyt I).

W dniu 11 września 2010 r. małżonkowie nabyli działkę budowlaną.

Kosztami tego zakupu były m.in.:

  1. cena nabycia działki;
  2. podatek od czynności cywilnoprawnych pobrany przez notariusza [stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, (t.j. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.)];
  3. opłaty sądowe pobrane przez notariusza [stosownie do art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 167, poz. 1398 z późn. zm.)];
  4. taksa notarialna [stosownie do § 1, § 2, § 3, § 6, § 7, § 12, § 16 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. Nr 148, poz. 1564 z późn. zm.)];
  5. podatek VAT od poz. 4, tj. taksy notarialnej.

Wymienioną wyżej działkę budowlaną małżonkowie sprzedali w dniu 11 stycznia 2013 r. (nie w wykonaniu działalności gospodarczej - art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Związane to było z następującymi kosztami:

6.prowizja pośrednika - biura obrotu nieruchomości;

7.opłata skarbowa od zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości (dotyczy sprzedawanej działki ? warunek zawarcia umowy sprzedaży);

8.opłata sądowa za wykreślenie hipotek (j.w. - warunek niezbędny);

9.taksa notarialna za sporządzenie notarialnego pełnomocnictwa do reprezentowania małżonków we wszystkich sprawach związanych ze zbyciem ww. nieruchomości, łącznie z reprezentacją przy zawarciu umowy sprzedaży (stosownie do § 8 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. ? j.w. pkt 4);

10.podatek VAT od poz. 9, tj. taksy notarialnej.

W związku powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytania:

  1. Czy do kosztów odpłatnego zbycia powołanej nieruchomości, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można zaliczyć prowizję pośrednika w obrocie nieruchomości, opłatę skarbową od zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości, opłatę sądową za wykreślenie hipotek, taksę notarialną brutto (tj. z VAT) za sporządzenie notarialnego pełnomocnictwa do reprezentowania właścicieli nieruchomości przy czynnościach związanych z jej zbyciem, w tym do zawarcia w ich imieniu umowy sprzedaży, czyli pozycje oznaczone w stanie faktycznym jako 6, 7, 8, 9, 10?
  2. Czy do kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 6c ww. ustawy, można zaliczyć cenę nabycia działki, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowe oraz taksę notarialną brutto, tj. wraz z podatkiem VAT, czyli pozycje oznaczone w stanie faktycznym jako 1, 2, 3, 4, 5?
  3. Czy do wydatków na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, można zaliczyć spłatę rat kredytu wraz z odsetkami, zaciągniętego na zakup mieszkania, oznaczonego w stanie faktycznym jako kredyt I, za okres od dnia zapłaty pierwszej raty po sprzedaży działki budowlanej (tj. po 11 stycznia 2013 r.) do grudnia 2015 r. (24 miesiące od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości)?
  4. Czy do wydatków na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, można zaliczyć wydatki na adaptację i/lub remont mieszkania zakupionego 18 sierpnia 2009 r.?
  5. Czy wydatki na remont i/lub adaptację mieszkania zalicza się w kwotach brutto, tj. z VAT?
  6. Czy w opisanym przypadku małżonkowie składają odrębne zeznanie roczne PIT-39, każde deklarując po 50% przychodu, kosztów uzyskania przychodu oraz wydatków na cele mieszkaniowe?

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad.1.

Tak. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji kategorii ?koszty odpłatnego zbycia?, do jej interpretacji należy więc stosować wykładnię językową. Zgodnie z taką wykładnią, należą tu wszystkie koszty, pomiędzy poniesieniem których, a zbyciem nieruchomości istnieje związek przyczynowo-skutkowy, ponadto poniesienie takich kosztów musi być niezbędne dla zbycia nieruchomości. W opisanej sytuacji obydwa warunki zostały spełnione.

Ad.2.

Tak. Wszystkie wymienione koszty były bezpośrednio związane z nabyciem nieruchomości i spełnieniem przewidzianych prawem obowiązków (zapłata PCC, opłaty sądowe, umowa w formie aktu notarialnego), tym samym bez ich poniesienia uzyskanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości byłoby niemożliwe.

Ad.3.

Tak. Kredyt na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych został zaciągnięty przed uzyskaniem przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Przyjęty przedział czasowy zgodny jest z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad.4.

Tak. Można zaliczyć wydatki poniesione na adaptację i/lub remont mieszkania, jeżeli zostały poniesione po sprzedaży działki budowlanej (11 styczeń 2013 r.), a przed upływem 24 miesięcy od końca roku, w którym nastąpiła ta sprzedaż (tj. do 31 grudnia 2015 r.). Wydatków poniesionych przed sprzedażą nieruchomości zaliczyć nie można.

Ad.5.

Tak. Osoba fizyczna nie ma możliwości odliczenia VAT związanego z kosztami remontu i/lub adaptacji mieszkania.

Ad.6.

Tak. Nie istnieje możliwość wspólnego składania przez małżonków zeznania PIT-39. Równy podział przychodów, kosztów oraz wydatków wynika z istoty małżeńskiej wspólności ustawowej.

Końcowo wnioskodawca wskazuje, że o interpretację opisanego stanu faktycznego wystąpił już wcześniej jego małżonek i uzyskał interpretację indywidualną wydaną w dniu 10 czerwca 2013 r. Znak: IBPB II/2/415-273/13/HS. W związku z pouczeniem, że ?wydana interpretacja nie rozciąga ochrony prawnej dla małżonki wnioskodawcy?, wnioskodawca zdecydował się złożyć niniejszy wniosek. Wnioskodawca nadmienia, że ze względów oczywistych i jednocześnie dla uproszczenia procedowania, w swoim wniosku pominął te elementy pytania, na które jego małżonek uzyskał odpowiedź odmowną. Jednocześnie dodał dwa pytania (nr 4 i 5) dotyczące zaliczania wydatków ma adaptację i/lub remont mieszkania do wydatków na własne cele mieszkaniowe. Wnioskodawca podaje także, że do wniosku dołączył powołaną wyżej interpretację indywidualną wydaną małżonkowi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca wraz z małżonkiem w dniu 11 stycznia 2013 r. dokonał sprzedaży nabytej w dniu 11 września 2010 r. nieruchomości ? działki budowlanej, a więc sprzedaży dokonano przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jej nabycie.

Ponieważ nabycie nieruchomości (nazwanej we wniosku działką budowlaną) nastąpiło w 2010 r., dla oceny skutków podatkowych odpłatnego zbycia znajdą zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2009 r. Ustawą z dnia 06 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, w myśl art. 14 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 01 stycznia 2009 r.

I tak w myśl art. 30e ust. 1 i art. 45 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością). W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca wskazał na następujące niezbędne koszty związane ze sprzedażą nieruchomości: prowizję pośrednika ? biura obrotu nieruchomościami, opłatę skarbową od zaświadczenia o niezaleganiu w podatku od nieruchomości, opłatę sądową za wykreślenie hipotek, taksę notarialną za sporządzenie notarialnego pełnomocnictwa do reprezentowania wnioskodawcy wraz z małżonkiem we wszystkich sprawach związanych ze zbyciem nieruchomości, łącznie z reprezentacją przy zawarciu umowy sprzedaży oraz podatek VAT od taksy notarialnej. Jeżeli zatem, jak wskazano we wniosku, wszystkie wymienione koszty były niezbędne, tzn. musiały być poniesione aby czynność sprzedaży doszła do skutku, mogą stanowić koszty odpłatnego zbycia nieruchomości. Tym samym stanowisko wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, uważa się udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

W świetle powyższego uregulowania, definicję kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw ustawodawca precyzuje poprzez bezpośrednie wskazanie, że koszty takie stanowią m.in. udokumentowane koszty nabycia tych nieruchomości lub praw.

Koszt nabycia, co do zasady określa notarialna umowa sprzedaży, na podstawie której podatnik staje się właścicielem nieruchomości. Kosztem nabycia bez wątpienia jest zatem cena jaką zapłacił nabywca zbywcy za nieruchomość będącą przedmiotem sprzedaży, niezależnie od tego czy zakup nieruchomości jest sfinansowany kredytem bankowym, czy też środki na jej zakup pochodzą z oszczędności nabywcy.

Zatem określając koszty uzyskania przychodu należy brać pod uwagę tylko te wydatki, które mają bezpośredni wpływ na uzyskany przychód. Jak wynika z cyt. powyżej art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie jej posiadania.

W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca wskazał na następujące koszty zakupu działki budowlanej: cenę nabycia, podatek od czynności cywilnoprawnych pobrany przez notariusza, opłaty sądowe pobrane przez notariusza, taksa notarialna oraz podatek VAT od taksy notarialnej.

W związku z powyższym przepisem tylko te wydatki, które stanowią udokumentowane koszty nabycia, powiększone o udokumentowane nakłady w okresie posiadania mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia. Zatem do takich wydatków można zaliczyć cenę nabycia działki, podatek od czynności cywilnoprawnych pobrany przez notariusza, opłaty sądowe pobrane przez notariusza, taksę notarialną wraz z podatkiem VAT (koszty, o których mowa w pytaniu oznaczonym we wniosku nr 2).

Tym samym stanowisko wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 również należało uznać za prawidłowe.

Uzyskany dochód ze sprzedaży nieruchomości (nazwanej we wniosku działką budowlaną) jest zatem opodatkowany 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podstawą obliczenia podatku jest dochód, stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości określonym zgodnie z art. 19 ustawy (tj. wartością działki wyrażoną w cenie określonej w umowie sprzedaży, pomniejszoną o koszty odpłatnego zbycia), a kosztami uzyskania przychodu ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 30e ust. 4 ww. ustawy po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3 (PIT-39), wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Natomiast w przypadku niewypełnienia warunków określonych w cytowanym art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie (art. 30e ust. 7 ww. ustawy).

Powyższe przepisy wyraźnie wskazują na obowiązek złożenia zeznania przez podatnika i nie przewidują możliwości wspólnego rozliczenia przez małżonków dochodu uzyskanego ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym stanowisko podatnika w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 6 jest prawidłowe.

Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:

dochód zwolniony = D x W/P

gdzie:

D ? dochód ze sprzedaży,

W ? wydatki poniesione na cele mieszkaniowe,

P ? przychód ze sprzedaży.

W sytuacji gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Stosownie do art. 21 ust. 25 pkt 1 i 2 ww. ustawy, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

1.wydatki poniesione na:

  1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
  4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
  5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

-położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

2.wydatki poniesione na:

  1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,
  2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
  3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)

-w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.

Natomiast stosownie do art. 21 ust. 28 ww. ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

  1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

-przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Zgodnie zaś z dyspozycją zawartą w art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. a) i b), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

Należy również wskazać, że przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 30). Innymi słowy, przepis ten zapobiega sytuacji, kiedy podatnik dwukrotnie odliczałby ten sam wydatek ? raz jako poniesiony np. na zakup działki budowlanej, za drugim zaś razem jako wydatek na spłatę kredytu, który finansowałby ten właśnie zakup. W przepisie tym ustanowiono zatem zakaz dwukrotnego odliczania i korzystania z ulg w odniesieniu do tych samych wydatków.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości (działki budowlanej) nabytej w dniu 11 września 2010 r. wnioskodawca zamierza wydatkować na spłatę kredytu i odsetek od tego kredytu zaciągniętego w 2007 r. na nabycie innej nieruchomości mieszkalnej (kredyt I).

Uzyskany ze sprzedaży ww. działki budowlanej przychód wnioskodawca zamierza również wydatkować na adaptację i/lub remont ww. mieszkania. Przy czym dla celów zwolnienia wnioskodawca chce uwzględnić wyłącznie wydatki na spłatę rat kredytu wraz z odsetkami oraz adaptację i/lub remont poniesione po sprzedaży działki budowlanej (11 styczeń 2013 r.), a przed upływem 24 miesięcy od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż (tj. 31 grudzień 2015 r.).

Tym samym skoro wydatkowanie środków ze zbycia działki budowlanej na spłatę kredytu I wraz z odsetkami będzie dokonywane w okresie od dnia sprzedaży wskazanej działki budowlanej do upływu 2 letniego okresu liczonego od końca roku, w którym została sprzedana przedmiotowa nieruchomość, to w tak przedstawionym stanie faktycznym w oparciu o cytowane przepisy należy stwierdzić, że poniesione wydatki na spłatę kredytu I będą korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istotą bowiem tego zwolnienia jest aby począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Celem tym w myśl art. 21 ust. 25 pkt 1 i 2 cyt. ustawy jest spłata kredytu oraz odsetek od tego kredytu zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)?c), na cele kreślone w pkt 1 tzn. na nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub do którego przysługuje podatnikowi spółdzielcze własnościowe prawo. Wobec powyższego uregulowania stanowisko podatnika w zakresie spłaty kredytu wraz z odsetkami (kredytu I) zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub do którego przysługuje wnioskodawcy spółdzielcze własnościowe prawo należało uznać za prawidłowe (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Również wydatki poniesione począwszy od dnia odpłatnego zbycia działki budowlanej, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na adaptację i/lub remont mieszkania będą korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Celem mieszkaniowym w tym przypadku ? w myśl art. 21 ust. 25 pkt 1? jest m.in. adaptacja i/lub remont własnego lokalu mieszkalnego.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie definiują pojęcia ?adaptacja? czy ?remont?, nie określają również jakiego rodzaju wydatki wchodzą w zakres tego zwolnienia. Wymienione pojęcie rozumieć należy zatem w znaczeniu powszechnie stosowanym w zakresie inwestycji.

Adaptacja polega na przystosowaniu obiektu do nowej funkcji, której dotychczas nie pełnił.

Z kolei w świetle przepisu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) poprzez ?remont? należy rozumieć wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Za ?remont? uważa się w szczególności wykonanie robót budowlanych w istniejącym budynku mieszkalnym lub lokalu mieszkalnym wraz z wymianą dotychczas użytkowanych, zużytych składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu (np. dotychczasowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego lub tylko określonych elementów tych instalacji).

Pojęcie remontu wyczerpująco wyjaśnił również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 04 marca 1998 r.

, I SA/Gd 886/96 stwierdzając: ?za remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w znaczeniu powszechnie stosowanym w zakresie inwestycji uważa się prace budowlane mające na celu utrzymanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego we właściwym stanie, przywrócenie jego pierwotnej zdolności użytkowej, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji wraz z wymianą dotychczas użytkowanych zużytych składników ich wyposażenia technicznego takich jak: dotychczasowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego lub tylko określonych elementów tych instalacji.?

Przy czym wydatki na własne cele mieszkaniowe, tj. na adaptację i/lub remont, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 i ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winny być udokumentowane rzetelnymi i wiarygodnymi dowodami, z których w sposób nie budzący żadnych wątpliwości będzie wynikało kto, kiedy i jaki wydatek poniósł, tj. czy środki uzyskane ze sprzedaży działki budowlanej faktycznie przeznaczone zostały na cele mieszkaniowe, czy też wydatki na cele mieszkaniowe poczynione zostały z innych źródeł. Uwzględnione mogą być przy tym wyłącznie wydatki poniesione począwszy od dnia odpłatnego zbycia. Jeżeli wnioskodawca będzie dysponował fakturami VAT, można je rozliczyć w ramach ulgi w kwotach brutto.

Mają to być zatem tylko takie wydatki, które rzeczywiście zostaną poniesione w związku z adaptacją (czyli przystosowaniem mieszkania do eksploatacji i użytkowania jako lokal mieszkalny) i/lub remontem mieszkania. Stanowisko podatnika w zakresie adaptacji i/lub remontu własnego mieszkania należało uznać za prawidłowe (pytania oznaczone we wniosku nr 4 i 5).

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że dokonując w styczniu 2013 r. sprzedaży działki budowlanej nabytej w 2011 r. wnioskodawca zobowiązany będzie do złożenia do dnia 30 kwietnia 2014 r. zeznania na druku PIT-39, w którym wykaże przypadający na niego przychód ustalony według wartości rynkowej nieruchomości pomniejszonej o opisane we wniosku koszty odpłatnego zbycia. Jako koszty uzyskania przychodu wnioskodawca uwzględni cenę nabycia nieruchomości, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowe oraz taksę notarialną wraz z podatkiem VAT przypadające na niego.

Wydatkami na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 wnioskodawcy, może być z kolei spłata kredytu I wraz z odsetkami zaciągniętego na zakup mieszkania przed datą sprzedaży działki budowlanej oraz wydatki na jego adaptację i/lub remont również w części przypadającej na wnioskodawcę. Jeżeli małżonków obowiązuje ustrój ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, to przychód, koszty oraz wydatki stanowiące własne cele mieszkaniowe małżonkowie rozliczą w odrębnych zeznaniach PIT-39 w równych częściach.

Stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika