Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. objętych w 2000r. (...)

Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. objętych w 2000r. w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji i udziałów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 20 sierpnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o., objętych w 2000r. za wkład niepieniężny w postaci akcji i udziałów w polskich spółkach kapitałowych ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o., objętych w 2000r. za wkład niepieniężny w postaci akcji i udziałów w polskich spółkach kapitałowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce. Wnioskodawca na moment zdarzenia podatkowego posiada 99,99% udziałów w spółce z o.o. (dalej: Spółka). Udziały w Spółce zostały objęte przez wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji i udziałów w spółkach kapitałowych z siedzibą w Polsce, na podstawie aktu notarialnego z dnia 14 grudnia 2000r. Wartość nominalna udziałów wydanych przez Spółkę w zamian za ww. wkłady odpowiadała ówczesnej wartości rynkowej przedmiotu wkładu.

Wnioskodawca obecnie rozważa sprzedaż udziałów w Spółce. Cena sprzedaży udziałów zostanie ustalona na podstawie wyceny wartości rynkowej udziałów dokonanej przez rzeczoznawcę. Wartość rynkowa udziałów w Spółce znacząco spadła w relacji do wartości nominalnej udziałów Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce wnioskodawca powinien ustalić według nominalnej wartości udziałów w Spółce z dnia ich objęcia (tj. określonej w akcie notarialnym z dnia 14 grudnia 2000r.), stosownie do art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy, koszt uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (akcje i udziały w spółkach kapitałowych z siedzibą w Polsce), powinien zostać ustalony na dzień zbycia tych udziałów, w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w Spółce z dnia ich objęcia, tj. według wartości nominalnej wynikającej z aktu notarialnego z dnia 14 grudnia 2000r.

Zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) z dnia ich objęcia.

W ocenie wnioskodawcy, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące w 2000r. (tj. w roku podatkowym objęcia udziałów) nie znajdują zastosowania do rozliczenia przychodu z tytułu sprzedaży udziałów nabytych (objętych) w Spółce, lecz wyłącznie przepisy tej ustawy obowiązujące w roku podatkowym, w którym wnioskodawca osiągnie przychód z tytułu sprzedaży tych udziałów. W związku z powyższym, do ustalenia kosztów uzyskania tych przychodów stosuje się wskazany powyżej art. 22 ust. 1f pkt 1 ww. ustawy.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia m.in. udziałów w spółkach kapitałowych zostały określone w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 30b ust. 1 ww. ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Natomiast art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy stanowi, iż dochodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1f pkt 1 ww. ustawy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Przepis ten został wprowadzony przez art. 1 pkt 18 lit. b) ustawy z dnia 09 listopada 2000r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104 ze zm.). Jednakże zgodnie z art. 7 ust. 8 ww. ustawy zmieniającej ma on zastosowanie do odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych po dniu 31 grudnia 2000r. Nie ma więc zastosowania w przedmiotowej sprawie, ponieważ wnioskodawca udziały w spółce z o.o. objął w 2000r.

W świetle natomiast art. 7 ust. 9 ww. ustawy zmieniającej w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych przed dniem 01 stycznia 2001r. w zamian za wkład niepieniężny, koszty uzyskania przychodów określa się na podstawie przepisów obowiązujących w roku objęcia tych udziałów (akcji) lub wkładów.

Stosownie do powyższego, ustalając koszty uzyskania przychodów w przedmiotowej sprawie należy odnieść się do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2000r. Zgodnie więc z art. 23 ust. 1 pkt 53 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993r Nr 90, poz. 416 ze zm.), który obowiązywał w 2000r., nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wartości akcji lub udziałów w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych lub nabytych w zamian za wkład niepieniężny; w razie zbycia tych udziałów lub akcji albo wkładów, kosztem ich nabycia, ustalonym na dzień objęcia lub nabycia udziałów lub akcji albo wkładów, są zaktualizowane, zgodnie z odrębnymi przepisami wydatki na nabycie albo wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż cytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sposób jednoznaczny określają sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o., objętych w 2000r. w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji i udziałów. Koszty te winny zostać ustalone w oparciu o obowiązujący w 2000r. art. 23 ust. 1 pkt 53 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia tych udziałów będą wydatki na nabycie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, czyli wydatki jakie wnioskodawca poniósł na nabycie akcji oraz udziałów w polskich spółkach kapitałowych, które następnie stanowiły aport do Spółki, zgodnie z treścią aktu notarialnego z dnia 14 grudnia 2000r. Nie znajdzie zatem zastosowania w przedmiotowej sprawie powołany przez wnioskodawcę art. 22 ust. 1f pkt 1 ww. ustawy, a więc kosztem uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów nie może być ich wartość nominalna z dnia ich objęcia.

W świetle powyższego stanowisko wnioskodawcy uznać należało za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika