Czy dochód ze sprzedaży w lutym 2010r. nieruchomości nabytej w 1980r. w drodze przekazania gospodarstwa (...)

Czy dochód ze sprzedaży w lutym 2010r. nieruchomości nabytej w 1980r. w drodze przekazania gospodarstwa rolnego na wnioskodawcę w zamian za rentę rolniczą dla matki wnioskodawcy podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym z tytułu sprzedaży nieruchomości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2010r. (wpływ do tut. Biura 27 sierpnia 2010r.), uzupełnionym w dniu 04 listopada 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2010r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W związku z brakami formalnymi, pismem z dnia 22 października 2010r. Znak: IBPBII/2/415-933/10/NG wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 04 listopada 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem gospodarstwa rolnego, które nabył w drodze przekazania gospodarstwa za rentę rolniczą w 1980r. od zmarłej w 1994r. matki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dochód ze sprzedaży w lutym 2010r. nieruchomości nabytej w 1980r. w drodze przekazania gospodarstwa rolnego w zamian za rentę rolniczą dla matki wnioskodawcy podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym z tytułu sprzedaży nieruchomości...

Zdaniem wnioskodawcy, dochód ze sprzedaży nieruchomości podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodu jest ? z zastrzeżeniem ust. 2 ? odpłatne zbycie m. in.:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Natomiast odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, tylko wówczas jeżeli nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca w 1980r. nabył w drodze zawarcia umowy przekazania gospodarstwa rolnego za rentę rolniczą gospodarstwo rolne od swojej matki. W lutym 2010r. wnioskodawca sprzedał przedmiotową nieruchomość (gospodarstwo rolne).

Należy zauważyć, że możliwość przekazywania gospodarstwa rolnego w zamian za emeryturę rolniczą została przewidziana w ustawie z dnia 27 października 1977r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. z 1977r. Nr 32, poz. 140 ze zm.). Na podstawie z art. 43 przedmiotowej ustawy gospodarstwo rolne może być przekazane tylko jednemu następcy, a jeżeli następca pozostaje w związku małżeńskim ? obojgu małżonkom. Zgodnie natomiast z art. 52 ust. 1 i 2 ww. ustawy, przekazanie gospodarstwa rolnego mogło nastąpić w drodze zawarcia umowy pisemnej sporządzonej przez naczelnika gminy, a ww. umowa stanowi podstawę do ujawnienia stanu własności w ewidencji gruntów oraz na wniosek rolnika w księdze wieczystej. Z powyższego wynika, że przekazanie gospodarstwa rolnego na rzecz następcy w zamian za świadczenia przewidziane w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin z 1977r. jest szczególną formą nabycia nieruchomości rolnej (gospodarstwa rolnego).

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że od dnia nabycia, do dnia sprzedaży przedmiotowej nieruchomości przez wnioskodawcę minęło ok. 30 lat i tym samym okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy w momencie sprzedaży nieruchomości już upłynął. Oznacza to, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości (gospodarstwa rolnego) nie będzie stanowiła dla wnioskodawcy źródła przychodu w rozumieniu ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w ogóle nie będzie podlegał opodatkowaniu. Innymi słowy, nie powstał obowiązek zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości rolnej nabytej w 1980r.

Stanowisko wnioskodawcy należało jednak uznać za nieprawidłowe, ale tylko z tego względu, że nie ma podstaw powoływania się na zwolnienie przedmiotowe zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2007r., gdyż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości (gospodarstwa rolnego) dokonana po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nie stanowi w ogóle dla wnioskodawcy źródła przychodu. Skoro zatem nie ma źródła przychodu, to nie ma powodu do powoływania się na fakt, iż przychód ze sprzedaży korzysta ze zwolnienia przedmiotowego. Powyższe oznacza również, że bez znaczenia jest cel na jaki wnioskodawca przeznaczy środki ze sprzedaży nieruchomości. Nawet bowiem jeśli nie wydatkuje pieniędzy na cele mieszkaniowe, obowiązek podatkowy z tytułu tej sprzedaży i tak nie powstaje.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku wnioskodawca dołączył plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika