Zastosowanie zwolnienia od należności wypłacanych z tytułu umarzanych udziałów w przypadku otrzymania (...)

Zastosowanie zwolnienia od należności wypłacanych z tytułu umarzanych udziałów w przypadku otrzymania certyfikatu rezydencji wydanego po dniu wypłaty należności z tytułu umorzenia udziałów, ale potwierdzającego stan na dzień wypłaty tych należności.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 11 stycznia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. zastosowania zwolnienia od należności wypłacanych z tytułu umarzanych udziałów w przypadku otrzymania certyfikatu rezydencji Spółki z o.o. wydanego po dniu wypłaty należności z tytułu umorzenia udziałów, ale potwierdzającego stan na dzień wypłaty tych należności (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1. jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. zastosowania zwolnienia od należności wypłacanych z tytułu umarzanych udziałów w przypadku otrzymania certyfikatu rezydencji Spółki z o.o. wydanego po dniu wypłaty należności z tytułu umorzenia udziałów, ale potwierdzającego stan na dzień wypłaty tych należności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Jedynym udziałowcem T. Sp. z o.o. (wnioskodawcy) od stycznia 2006r. jest P. Sp. z o.o., mająca siedzibę w Polsce, posiadająca 100% udziałów Spółki T. Uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki T. w listopadzie 2008r. podjęto decyzję o obniżeniu kapitału zakładowego poprzez umorzenie części udziałów Spółki T. (30 846 udziałów).

W kwietniu 2009r. umorzenie udziałów zostało zarejestrowane w KRS. Udziałowiec zawarł porozumienie ze Spółką T. o spłacie należności z tytułu umorzenia udziałów w ratach. Pierwsza rata wypłaty należności z tytułu umorzonych udziałów miała miejsce w kwietniu 2009r. W dniu wypłaty I raty należności z tytułu umorzenia udziałów Sp. z o.o. T. nie posiadała certyfikatu rezydencji udziałowca ? P. Sp. z o.o. Certyfikat rezydencji potwierdzający siedzibę P. Sp. z o.o. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (CFR-1) obejmujący dzień wypłaty należności z tytułu umorzenia udziałów, Spółka T. otrzymała we wrześniu 2009r. Wypłaty kolejnych rat należności z tytułu umorzenia udziałów Sp. z o.o. T. dokona w terminach późniejszych określonych w porozumieniu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy Spółka T. jako płatnik podatku dochodowego od osób prawnych, miała prawo zastosować zwolnienie z podatku dochodowego wynikające z art. 21 ust. 4 i 4a tej ustawy w stosunku do wypłacanych udziałowcowi P. Sp. z o.o. należności z tytułu umorzonych udziałów, nie pobierając podatku od przychodu osiągniętego przez udziałowca, w przypadku otrzymania certyfikatu rezydencji P. Sp. z o.o. wydanego po dniu wypłaty należności z tytułu umorzenia udziałów, ale potwierdzającego stan na dzień wypłaty tych należności, mając dokumenty rejestrowe P. Sp.z o.o. potwierdzające siedzibę spółki w Polsce...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem wnioskodawcy, Spółka T. jako płatnik miała prawo zastosować (zwolnienie) z podatku dochodowego wynikające z art. 21 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do wypłacanych udziałowcowi P. Sp. z o.o. należności z tytułu umorzonych udziałów, nie pobierając podatku od przychodu osiągniętego przez udziałowca, mimo, iż certyfikat rezydencji udziałowca P. Sp. z o.o. uzyskała po dacie wypłaty tych należności ale potwierdza stan na dzień wypłaty tych należności.

W powyższym stanie faktycznym spełnione są warunki do objęcia wypłaty wynagrodzenia za nabyte w celu umorzenia udziały zwolnieniem z 19% podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji). W myśl art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie wymienione w tym przepisie warunki.

Zgodnie z art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie, o którym mowa powyżej, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z tytułu udziału w zysk ich osób prawnych posiada nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w spółce wypłacającej te należności, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W analizowanym stanie faktycznym spełnione są wszystkie wymienione w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych warunki, zatem wypłata wynagrodzenia za nabyte przez T. Sp. z o.o. w celu umorzenia od P. Sp. z o.o. udziały objęta jest zwolnieniem, ponieważ:

  1. wypłacającym przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest T. Sp. z o.o. będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uzyskującym dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest P. Sp. z o.o. podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swojch dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest P. Sp. z o.o. podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym ood całości swoich dochodow, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt. 2 , posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1 ( posiada 100% udziałów),
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka, o której mowa w pkt 2,
  5. P. Sp. z o.o. uzyskująca przychody z tytułu udziałów w zyskach osoby prawnej (umorzenie udziałów Sp. z o.o. T.) mająca siedzibę na terytorium RP, posiada udziały w spółce wypłacające te należności (100% udziałów), nieprzerwanie przez okres dwóch lat (od stycznia 2006r.)

Zgodnie z art. 26 ust. 1c osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1c, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienie wynikające z tego przepisu wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez Spółkę, o którym mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2:

  1. jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
  2. istnienia zagranicznego zakładu ? zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Zdaniem wnioskodwacy, powyższy ust. z art. 26 nie stwierdza, kiedy certyfikat rezydencji należy uzyskać od podatnika czy przed, czy po wypłacie, bezsprzecznym jest fakt, iż musi dotyczyć okresu w którym została wypłacona należności z tytułu umorzonych udziałów. Analizując treść art. 26 ust. 1c ustawy, należy stwierdzić, iż nie stawia on wymogu posiadania certyfikatu już w momencie dokonywania wypłaty należności z tytułu umorzonych udziałów. Również z definicji legalnej certyfikatu rezydencji wyrażonej w art. 4a pkt 2, zgodnie z którą certyfikat rezydencji jest zaświadczeniem o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydanego przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika nie wynika, że certyfikat rezydencji potwierdza stan na dzień jego wydania. W związku z powyższym, jeśli w dniu wypłaty należności z tytułu umorzenia udziałów rezydencja podatnika jest potwierdzona np. odpisem z KRS-u, a podatnik dostarczy płatnikowi certyfikat rezydencji dotyczący okresu wypłaty należności z tytułu umorzenia udziałów po dacie wypłaty tych należności, to dokument ten konwaliduje zwolnienie podatkowe zastosowane przez płatnika na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy. Wskazuje na to również treść certyfikatu rezydencji (CFR-1), w którym określony zostaje okres rezydencji wskazanego podmiotu w danym państwie do dnia jego wystawienia, czyli certyfikat wystawiony przed datą wypłaty należności z tytułu umorzonych udziałów nie obejmowałby daty wypłaty, a tym samym nie wskazywałby na rezydencję podmiotu w dacie wypłaty należności z tytułu umorzenia. Dopiero certyfikat wystawiony po dacie dokonania wypłaty może wskazywać okres, w którym mieści się będzie data wypłaty należności z tytułu umorzenia udziałów.

Należy pamiętać, że certyfikat jest zaświadczeniem, a więc dokumentem potwierdzającym określony stan faktyczny na dzień jego wydania, a także - o ile wynika to z jego treści - również w przeszłości. W żadnym jednak przypadku zaświadczenie to nie może dotyczyć stanów przyszłych, które dopiero mogą (albo i nie) wystąpić. Oznacza to, że realizacja jakichkolwiek uprawnień przewidzianych w art. 26 ust. 1 c ustawy, może nastąpić jedynie w oparciu o certyfikat rezydencji beneficjenta obejmujący sobą dzień dokonania wypłaty. Jak już wykazano powyżej, zgodnie z art. 26 ust. 1c ustawy, warunkiem zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 tej ustawy, jest udokumentowanie przez beneficjenta jego rezydencji podatkowej w postaci certyfikatu rezydencji i przedstawienie jej podmiotowi wypłacającemu należności z tytułu umorzenia udziałów.

Na poparcie swego stanowiska wnioskodawca przywołuje interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 sierpnia 2008r. Znak: IP- PB3-423-871 /08-2/JB.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącym zastosowania zwolnienia od należności wypłacanych z tytułu umarzanych udziałów w przypadku otrzymania certyfikatu rezydencji Spółki z o.o. wydanego po dniu wypłaty należności z tytułu umorzenia udziałów, ale potwierdzającego stan na dzień wypłaty tych należności. W zakresie dotyczącym obowiązku posiadania certyfikatu rezydencji przy wypłacie kolejnych rat należności z tytułu umorzenia udziałów w spółce z o.o. zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Należności wypłacane z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1 powołanej ustawy to dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy art. 10 ust. 1 omawianej ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym m.in. wskazany w pkt 1 dochód z umorzenia udziałów (akcji) i w pkt 2 dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Co do zasady dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 % uzyskanego przychodu.

Ustawodawca przewidział wyjątki od powyższej zasady. Na mocy art. 22 ust. 4 omawianej ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1 (do 31.12.2008r. udział ten nie może być mniejszy niż 15%)
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
  1. spółka, o której mowa w pkt 2, albo
  2. zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Na podstawie art. 22 ust. 4a ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Płatnicy dokonujący wypłat dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mają obowiązek pobrać zryczałtowany podatek i odprowadzić do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrano, co wynika z cyt. powyżej art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie natomiast z art. 26 ust. 1c wyżej cytowanej ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2, bądź spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2:

  1. jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
  2. istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.


Cytowane przepisy wprowadzają wyjątek od generalnej zasady opodatkowania wypłacanych należności z tytułu umorzenia udziałów wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy oraz pobierania podatku z tego tytułu przez podmiot dokonujący wypłaty zgodnie z art. 26 ust. 1 ww. ustawy.

Rozpatrując powyższe należy mieć na względzie, że przepisy statuujące zwolnienia od opodatkowania należy interpretować ściśle, zgodnie z zasadami wykładni językowej. Warto również podkreślić, iż ustawodawca odniósł zapis cytowanego art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprost do spółek określonych w art. 22 ust. 4 pkt 2 powołanej ustawy, w konsekwencji nie wprowadził wyjątku od warunku dokumentowania w określony sposób miejsca siedziby dla celów podatkowych spółki otrzymującej należności z tytułu umorzenia udziałów. Należy ponadto podkreślić, że obowiązek udokumentowania miejsca siedziby spółki uzyskującej dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych certyfikatem rezydencji w celu skorzystania ze zwolnienia, ciąży zarówno na spółkach zagranicznych, jak i na spółkach z siedzibą na terytorium Polski.

Ustawodawca unormował jednocześnie skutki podatkowe niedopełnienia omawianego warunku. Stosownie do art. 22 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku jego niedotrzymania, spółka uzyskująca dochód (przychód) z dywidendy lub inny przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od tego dochodu (przychodu) w wysokości 19% dochodu (przychodu) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia.

Stosownie do art. 4a pkt 12 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ilekroć w ustawie jest mowa o certyfikacie rezydencji ? oznacza to zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej. Jak stanowi art. 306l Ordynacji podatkowej organ podatkowy na wniosek podatnika wydaje zaświadczenie o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (certyfikat rezydencji). Na mocy art. 306n Ordynacji podatkowej Minister Finansów uzyskał upoważnienie do określenia w drodze rozporządzenia, wzoru zaświadczenia, o którym mowa w art. 306l, uwzględniając zakres danych wykazywanych w zaświadczeniach oraz dane identyfikujące wnioskodawcę i organ wydający zaświadczenie.

W rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2007r. w sprawie wzorów zaświadczeń o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych wydawanych przez organy podatkowe (Dz. U. Nr 72, poz. 482 ze zm.) określono wzór zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych (certyfikat rezydencji) CFR -1 stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.

W konsekwencji, certyfikat rezydencji stanowi dokument, z którego wynika, czy od wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonywanych na rzecz danego podatnika, powinien zostać pobrany podatek, a jeśli tak, jaka stawka podatku, tj. wynikająca z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych czy postanowień stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania powinna zostać zastosowana.

Z przytoczonych przepisów jednoznacznie wynika, że warunkiem zwolnienia od podatku z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest posiadanie i przedstawienie przez otrzymującego dochód z tego udziału certyfikatu rezydencji w Polsce. A zatem, aby płatnik mógł zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 1 pkt 4 zobowiązany jest uzyskać ?certyfikat rezydencji? dokumentujący miejsce siedziby beneficjenta. Generalnie niespełnienie tego wymogu pozbawia płatnika uprawnienia do nie pobrania podatku z tytułu wypłacanej należności z tytułu umorzenia udziałów w spółce z o.o.

Należy przy tym podkreślić, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymaga od płatnika posiadania certyfikatu rezydencji potwierdzającego siedzibę podatnika na dzień wypłaty należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1 w momencie dokonywania tej wypłaty. Z przepisu art. 26 ust. 1 zdanie drugie omawianej ustawy wynika, że warunkiem zastosowania stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobrania podatku zgodnie z taką umową jest udokumentowanie miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. A zatem, prawidłowa realizacja obowiązków przez płatnika wymaga uzyskania przez niego certyfikatu rezydencji aktualnego na moment dokonywania wypłat na rzecz podatnika. Ustawodawca nie wskazał przy tym, w jakim terminie płatnik powinien wejść w posiadanie tego dokumentu.

Skoro jak wyżej wykazano, certyfikat rezydencji ma służyć przede wszystkim płatnikowi w ustaleniu czy powinien pobrać podatek od wypłacanej należności z tytułu umorzenia udziałów, czy też nie, płatnik będzie musiał, w razie konieczności, udowodnić, że miał prawo zastosować omawiane zwolnienie. W razie wątpliwości, to na płatniku spoczywa ciężar udowodnienia, że prawidłowo zrealizował ciążące na nim obowiązki. Zgodnie bowiem z art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej, płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8 Ordynacji, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony.

Sytuacją najbezpieczniejszą dla płatnika byłoby uzyskanie aktualnego zaświadczenia o rezydencji podatkowej beneficjenta przed dokonaniem wypłaty, jeśli tylko jest możliwość uzyskania tego dokumentu w dniu wypłaty należności.

Certyfikat wydawany przez właściwe organy podatkowe Rzeczypospolitej Polskiej jest zaświadczeniem, a więc dokumentem potwierdzającym określony stan faktyczny na dzień jego wydania, a także ? jak wynika to z jego treści - również w przeszłości. W żadnym jednak przypadku zaświadczenie to nie może dotyczyć stanów przyszłych, które dopiero mogą (albo i nie) wystąpić. Oznacza to, że realizacja jakichkolwiek uprawnień przewidzianych w art. 26 ust. 1c ustawy, może nastąpić jedynie w oparciu o certyfikat rezydencji beneficjenta obejmujący sobą dzień dokonania wypłaty.

W sytuacji opisanej we wniosku wnioskodawcy przysługuje uprawnienie do niepobrania podatku, ponieważ w certyfikacie rezydencji, wydanym po dacie wypłaty należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych potwierdzony został fakt rezydencji podatnika w dniu dokonania tej wypłaty, w związku z czym stanowisko wnioskodawcy zostało uznane za prawidłowe.

Wskazać też należy, że generalnie rezydencja podatnika nie może być potwierdzona tylko odpisem z KRS. Odpis KRS nie może w żadnym wypadku spełniać roli certyfikatu rezydencji w rozumieniu przepisów podatkowych, nie zawiera bowiem wszystkich wymaganych danych, w szczególności nie zawiera potwierdzenia, że podmiot podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terenie Polski, zatem samo posiadanie odpisu z KRS na dzień wypłaty należności z tytułu umorzenia udziałów jest niewystarczające i skutkować może odpowiedzialnością podatkową płatnika.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku wnioskodawca dołączył dokument. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jej stanowiskiem.

Odnosząc się do powołanej we wniosku interpretacji indywidualnej należy stwierdzić, że została ona wydana w indywidualnej sprawie innego podatnika i nie ma mocy wiążącej dla Organu wydającego przedmiotową interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się

(w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IPPB5/423-594/10-5/PS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika