Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej (...)

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup usługi polegającej na wykonaniu systemu centralnego nawadniania powierzchni ogrodowych na terenie muzeum

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2012r. (data wpływu 24 września 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 grudnia 2012r. (data wpływu 13 grudnia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup usługi polegającej na wykonaniu systemu centralnego nawadniania powierzchni ogrodowych na terenie muzeum ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2012r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup usługi polegającej na wykonaniu systemu centralnego nawadniania powierzchni ogrodowych na terenie muzeum.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 grudnia 2012r. (data wpływu 13 grudnia 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-1012/12/ES z dnia 4 grudnia 2012r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Muzeum jest samorządową instytucją kultury powiatu, posiadającą osobowość prawną oraz działającą na podstawie ustawy z dnia 25 października 1991r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i ustawy z dnia 21 listopada 1996r. o muzeach. Muzeum prowadzi działalność statutową polegającą na organizowaniu wystaw stałych i czasowych, zapewnieniu właściwych warunków zwiedzania i korzystania ze zbiorów, prowadzeniu działalności kulturalnej i edukacyjnej w formie lekcji muzealnych, gromadzeniu zabytków w zakresie archeologii, historii, sztuki, etnografii, browarnictwa. Muzeum prowadzi również dodatkową działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży wydawnictw i pamiątek, wynajmie pomieszczeń (lokali), świadczeniu usług ksero i poligraficznych oraz wyrobie produktów rękodzielniczych. Dochody uzyskane z działalności gospodarczej przeznacza się na finansowanie działalności kulturalnej muzeum. Generalnie usługi związane z kulturą są zwolnione od podatku od towarów i usług. Opodatkowaniu podlegają jedynie określone czynności m.in. wstęp do muzeum, oprowadzanie przez przewodnika po ekspozycjach muzealnych oraz prowadzenie lekcji muzealnych z wykorzystaniem eksponatów muzealnych. Pozostała działalność gospodarcza świadczona przez Muzeum jest również opodatkowana podatkiem VAT. W 2011r. Muzeum otrzymało dotację na dofinansowanie zadania: ? . Prace miały na celu zagospodarowanie terenów zielonych wokół Muzeum poprzez dokonanie różnorodnych nasadzeń drzew i krzewów. Natomiast we wrześniu 2012r. z własnych środków finansowych Muzeum, został wykonany system centralnego nawadniania powierzchni ogrodowych na terenie Muzeum przez firmę zewnętrzną. System centralnego nawadniania ma na celu dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości wody oraz składników mineralnych, a tym samym ma podnieść wizerunek Muzeum poprzez pięknie zagospodarowany ogród.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazuje, że Muzeum jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT od dnia 10 października 2008r. z tytułu utraty zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy.

System centralnego nawadniania powierzchni ogrodowych na terenie Muzeum będzie związany wyłącznie z działalnością opodatkowaną. Muzeum nie wykonuje działalności zwolnionej. W opisie stanu faktycznego Wnioskodawca ogólnie napisał, że usługi związane z kulturą są zwolnione od podatku.

Ogród nie jest udostępniany do zwiedzania za odpłatnością. Na terenie ogrodu odbywają się lekcje muzealne. Uczestnicy lekcji najpierw zwiedzają muzeum, a następnie udają się na teren ogrodu muzealnego gdzie prowadzona jest lekcja z wykorzystaniem eksponatów muzealnych. Wstęp na taką lekcję jest odpłatny ze stawką VAT 8%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup usługi polegającej na wykonaniu systemu centralnego nawadniania powierzchni ogrodowych na terenie Muzeum?

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określa, że ?W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.? Muzeum ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od faktury zakupu dokumentującej wykonanie systemu centralnego nawadniania powierzchni ogrodowych na terenie Muzeum, ponieważ zakup wyżej wymienionej usługi będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, tj. sprzedaży biletów wstępu, prowadzenia lekcji muzealnych, oprowadzania po ekspozycjach muzealnych przez przewodnika, sprzedaży wydawnictw i pamiątek, wynajmu sal i pomieszczeń muzealnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054) zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Treść tego przepisu wskazuje, iż:

  1. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT czynnym,
  2. prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części (w takim zakresie), w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku, w jakiej te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.

Z kolei w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Należy ponadto zauważyć, iż w art. 88 ustawy o VAT, zostały wskazane sytuacje, w których podatnikowi podatku od towarów i usług nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że we wrześniu 2012r. z własnych środków finansowych Muzeum (zarejestrowany czynny podatnik podatku VAT od dnia 10 października 2008r.), został wykonany system centralnego nawadniania powierzchni ogrodowych na terenie Muzeum przez firmę zewnętrzną. System centralnego nawadniania ma na celu dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości wody oraz składników mineralnych, a tym samym ma podnieść wizerunek Muzeum poprzez pięknie zagospodarowany ogród.

System centralnego nawadniania powierzchni ogrodowych na terenie Muzeum będzie związany wyłącznie z działalnością opodatkowaną. Na terenie ogrodu odbywają się lekcje muzealne. Uczestnicy lekcji najpierw zwiedzają muzeum, a następnie udają się na teren ogrodu muzealnego gdzie prowadzona jest lekcja z wykorzystaniem eksponatów muzealnych. Wstęp na taką lekcję jest odpłatny ze stawką VAT 8%.

Wnioskodawca ma wątpliwości co do prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup usługi polegającej na wykonaniu systemu centralnego nawadniania powierzchni ogrodowych na terenie Muzeum.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony opis stanu faktycznego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawne, należy stwierdzić, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Muzeum ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup usługi polegającej na wykonaniu systemu centralnego nawadniania powierzchni ogrodowych na terenie muzeum, skoro ? jak wskazano we wniosku ? system centralnego nawadniania powierzchni ogrodowych na terenie Muzeum będzie związany wyłącznie z działalnością opodatkowaną, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy, iż Muzeum ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od faktury zakupu dokumentującej wykonanie systemu centralnego nawadniania powierzchni ogrodowych na terenie Muzeum, należało uznać za prawidłowe.

Należy wskazać, iż przedmiotem niniejszej interpretacji nie była kwestia prawidłowości opodatkowania właściwymi stawkami wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności, gdyż w tym zakresie Wnioskodawca nie zadał pytania i nie przedstawił własnego stanowiska w tej sprawie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika