Odliczenie podatku VAT od rat leasingowych sygn: IBPP1/443-119c/07/PK

Odliczenie podatku VAT od rat leasingowych

I N T E R P R E T A C J A I N D Y W I D U A L N A

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2007r. (data wpływu 24 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych ? jest prawidłowe

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 24 sierpnia 2007r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka, która jest podatnikiem podatku VAT, prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną podatkiem VAT. W styczniu 2005r. zawarła umowę leasingu operacyjnego. Przedmiotem umowy był samochód ciężarowy Renault . Samochód ten od momentu wydania wykorzystywany jest wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Przed dniem wejścia w życie nowelizacji z dnia 21.04.2005r. ustawy VAT z dnia 11.03.2004r. spółce przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe w pełnej wysokości. Umowa nie została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15.06.2005r. w dniu 21.11.2005r. spółka wykonała dodatkowe badania techniczne, które potwierdziło spełnienie przez ww. samochód warunków technicznych przewidzianych dla art. 86 ust 4 pkt 1 nowelizacji z dnia 21.04.2005r. ustawy VAT z dnia 11.03.2004r.

Zaświadczenia z przeprowadzenia tego badania przedłożono we właściwym urzędzie skarbowym w dniu 17.08.2007r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy mimo nie zarejestrowania umowy leasingu w terminie do 15.06.2005r. we właściwym urzędzie skarbowym, wykonanie dodatkowego badania technicznego dnia 21.11.2005r. i przedłożenia zaświadczenia z tego badania, potwierdzającego spełnienie przez ww. samochód wymogów art. 86 ust 4 pkt 1 w dniu 17.08.2007r. spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych w pełnej wysokości...

Zdaniem Wnioskodawcy odliczenie podatku VAT w pełnej wysokości od rat leasingowych dotyczących samochodu Renault jest zasadne, gdyż spełnia on warunki techniczne przewidziane w art. 86 ust 4 pkt 1. nowelizacji z dnia 21.04.2005r. ustawy VAT z dnia 11.03.2004r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwaną dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł ? art. 86 ust. 7 ustawy o VAT

Przepis ust. 3 nie dotyczy jednak, zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r., pojazdów samochodowych, które posiadają jeden rząd siedzeń który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van.

Stosownie do art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Kopię zaświadczenia, o którym mowa w ww. przepisie, podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego (art. 86 ust. 5a).

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy w życie. Zgodnie z ust. 2 w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umów, o których mowa w ust. 1, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, przepis ust. 1 ma zastosowanie

  1. w odniesieniu do umów, bez uwzględnienia zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy, oraz
  2. pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005 r.

W świetle powyższych przepisów, należy stwierdzić iż obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, o którym mowa w art. 7 ust 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw, dotyczy umów przedmiotem których są samochody o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony z zastrzeżeniem pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż w styczniu 2005r. zawarto umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód dostawczy marki Renault . Umowa leasingu nie została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym, jednak w dniu 21 listopada 2005r. wykonano dodatkowe badanie techniczne stwierdzające spełnienie przez ww. samochód warunków technicznych przewidzianych w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy.

Podsumowując w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że pomimo niezarejestrowania umowy leasingu operacyjnego we właściwym urzędzie skarbowym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących opłaty leasingowe w pełnej wysokości, bowiem samochód marki Renault będący przedmiotem ww. umowy spełnia warunki, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, co zostało potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez okręgową stację kontroli pojazdów, w związku z przeprowadzonym dodatkowym badaniem technicznym. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika