możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem urządzenia diagnostycznego sfinansowanym (...)

możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem urządzenia diagnostycznego sfinansowanym ze środków Funduszu Pracy

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2008r. (data wpływu 25 sierpnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem urządzenia diagnostycznego sfinansowanym ze środków Funduszu Pracy - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem urządzenia diagnostycznego sfinansowanym ze środków Funduszu Pracy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w dniu 1 sierpnia 2008r. zarejestrował jako osoba fizyczna działalność gospodarczą na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2007r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.). Wnioskodawca na podstawie stosownych przepisów ustawy o VAT wybrał ? ze wzglądu na planowaną wielkość obrotów - zwolnienie podmiotowe z podatku VAT oraz zryczałtowany podatek dochodowy. Wnioskodawca świadczyć będzie usługi w zakresie elektromechaniki samochodowej.

W związku z faktem, iż Wnioskodawca do momentu otwarcia działalności gospodarczej był osobą bezrobotną, uzyskał na podstawie art. 46 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zawartej na podstawie tych przepisów umowy, jednorazową, bezzwrotną dotację w wysokości 14.400 zł. Z otrzymanych środków (najprawdopodobniej w m-cu wrześniu) dokonany będzie zakup urządzenia do diagnostyki pojazdów samochodowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu urządzenia diagnostycznego sfinansowanego ze środków Funduszu Pracy w ramach projektu PUP ?Aktywizacja zawodowa? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki ? Poddziałanie 6.1.3. ? Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych) ? przy założeniu, iż podatnik począwszy od dnia 1 września 2008r. zrezygnuje ze zwolnienia podmiotowego z VAT (dokona stosownej rejestracji) oraz zakup tego urządzenia nastąpi po dniu rejestracji w zakresie podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 86 i nast. ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Oznacza to, iż jeżeli ww. zakup związany będzie z czynnościami opodatkowanymi ? po zarejestrowaniu jako podatnik VAT czynny ? przysługiwać będzie Wnioskodawcy możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie urządzenia diagnostycznego.

Z kolei ? zgodnie z art. 88 ust. 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika (?) towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W przekonaniu Wnioskodawcy ww. wydatek mógłby być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o PDOF ? gdyby tylko nie został sfinansowany ze środków Funduszu Pracy ? w związku z tym po spełnieniu ww. warunków (rejestracja VAT, zakup dokonany po dniu rejestracji VAT) Wnioskodawca będzie mógł odliczyć podatek naliczony zawarty w fakturze zakupu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierzając świadczyć usługi w zakresie elektromechaniki samochodowej, w dniu 1 sierpnia 2008r. zarejestrował jako osoba fizyczna działalność gospodarczą wybierając ? ze wzglądu na planowaną wielkość obrotów - zwolnienie podmiotowe z podatku VAT oraz podatek zryczałtowany.

W związku z faktem, iż Wnioskodawca do momentu otwarcia działalności gospodarczej był osobą bezrobotną, otrzymał pomoc finansową z Funduszu Pracy w ramach projektu PUP ?Aktywizacja zawodowa? współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na pokrycie kosztów zakupu urządzenia diagnostycznego.

Ponadto od dnia 1 września 2008r. Wnioskodawca zamierza zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego z VAT (dokona stosownej rejestracji), a zakup tego urządzenia nastąpi po dniu rejestracji w zakresie podatku VAT.

Zgodnie z unormowaniem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Stosownie do postanowień art. 88 ust. 3 pkt 1 i 2 ww. ustawy o VAT przepis ww. art. 88 ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:

  1. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów;
  2. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Ponadto w myśl art. 88 ust. 4 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków określonych w art. 86 ust. 20.

Należy zaznaczyć, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów bądź usług nie powstaje automatycznie w momencie uznania poniesionych wydatków na towary i usługi za koszt uzyskania przychodów. Fakt, iż dany wydatek stanowi koszt uzyskania przychodów jest kwestią odrębną od tego, czy nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W pierwszej kolejności bowiem należy dokonać analizy, czy dany zakup towaru bądź usługi związany jest z transakcjami opodatkowanymi podatnika, a dopiero w drugiej kolejności (jeżeli dany zakup jest związany z czynnościami opodatkowanymi) ? czy można go uznać za koszt uzyskania przychodów. Zatem, jeżeli wydatki poniesione przez Podatnika nie są związane z czynnościami opodatkowanymi, fakt uznania ich za koszty uzyskania przychodów jest sprawą drugorzędną i pozostającą bez wpływu na możliwość odliczenia podatku naliczonego. W konsekwencji należy stwierdzić, iż Podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi i co do zasady są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy uznać, iż Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów, na które przyznana została dotacja. Warunkiem istnienia prawa do odliczenia jest jednak: rejestracja Wnioskodawcy jako czynnego podatnika podatku VAT, wykorzystywanie wyłącznie do czynności opodatkowanych zakupionego urządzenia do diagnostyki pojazdów samochodowych oraz potencjalna możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z uwzględnieniem wyjątków zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług (art. 88 ust. 1 pkt 2 oraz art. 88 ust. 3 ww. ustawy).

Źródło finansowania zakupów nie ma w przedmiotowej sprawie znaczenia dla prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Ponadto, należy zaznaczyć, że zagadnienia dotyczące podatku dochodowego nie są przedmiotem niniejszej interpretacji, w związku z faktem, iż Wnioskodawca wniósł o wydanie interpretacji indywidualnej wyłącznie w zakresie podatku VAT, co wynika z poz. 39 oraz 45 wniosku ORD-IN oraz pytania sformułowanego w poz. 51. Kwestie dotyczące podatku dochodowego przedstawione w stanowisku własnym Wnioskodawcy (poz. 52 wniosku) przyjęto jako elementy opisu zdarzenia przyszłego.

Przedmiotem oceny tut. organu nie była również kwestia poprawności samej rejestracji podatnika w zakresie podatku VAT. Interpretację oparto na założeniu, że od dnia 1 września 2008r. Wnioskodawca będzie zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika