Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

31.3.2011

możliwość zastosowania przepisu art. 90 ust. 8 i 9 ustawy o VAT

Interpretacja indywidualna sygnatura: IBPP1/443-1232/10/AZb

Typ dokumentu:Interpretacja indywidualna
Sygnatura:IBPP1/443-1232/10/AZb
Autor:Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
Słowa kluczowe:naczelnik urzędu skarbowego, odliczanie podatku naliczonego, proporcja, protokół, szacowanie (szacunek), wskaźnik
Kategoria:
Istota interpretacji:możliwość zastosowania przepisu art. 90 ust. 8 i 9 ustawy o VAT

Strona 1 z 5
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2010r. (data wpływu 20 grudnia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 marca 2011r. (data wpływu 10 marca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania przepisu art. 90 ust. 8 i 9 ustawy o VAT ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2010r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania przepisu art. 90 ust. 8 i 9 ustawy o VAT.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 3 marca 2011r. (data wpływu 10 marca 2011r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 23 lutego 2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Fundacja prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług hotelarskich oraz sanatoryjno-rehabilitacyjnych w wynajmowanych obiektach. Dodatkowo Fundacja posiadając uprawnienia organizatora turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych, które korzystają z dofinansowania ze środków PFRON, ułatwia tym osobom znalezienie i wybór ośrodka odpowiedniego z uwagi na rodzaj potrzebnych zabiegów (są to obce ośrodki). Fundacja otrzymuje środki na rehabilitację grupy osób od instytucji finansującej. Fundacja nie ma wpływu na wielkość otrzymanych środków ani termin ich wpływu. Gdy PFRON ma środki na te cele, uruchamia je bezpośrednio lub poprzez inne instytucje finansujące. Fundacja nie jest beneficjentem otrzymanych środków. Beneficjentami są osoby fizyczne korzystające z pobytów rehabilitacyjnych.

Zadaniem Fundacji jest znalezienie odpowiedniego ośrodka oraz zafakturowanie usług rehabilitacyjnych na poszczególne osoby korzystające z dofinansowania. Taki sposób udokumentowania to wymóg instytucji finansujących. Fundacja rozlicza się z obcym ośrodkiem przyjmującym osobę niepełnosprawną na podstawie faktury zakupu. Faktycznym przychodem Fundacji jest niewielka prowizja.

Fundacja ujmuje obrót z tytułu takiej sprzedaży zgodnie z wystawionymi fakturami jako zwolniony z podatku VAT. W księgach rachunkowych sprzedaż ta księgowana jest jako sprzedaż pozostała zwolniona na oddzielnym koncie księgowym. Fundacja ponosi związane z tą sprzedażą koszty usług rehabilitacyjnych w obcych ośrodkach - zwolnione z podatku VAT, nie ponosi innych wydatków opodatkowanych na zakup usług i materiałów bezpośrednio związanych z tą sprzedażą stąd nie występuje podatek naliczony VAT związany z tą sprzedażą.

Fundacja we własnych obiektach wykonuje sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną. W celu prawidłowego rozliczenia podatku naliczonego VAT wprowadzony został podział na związany ze sprzedażą opodatkowana i pozostałą. Z uwagi na wykonywanie usług opodatkowanych i zwolnionych w tym samym obiekcie nie można dokładnie podzielić i większość podatku naliczonego rozliczana jest przy zastosowaniu proporcji bazowej. Fundacja ustala ją za dany rok na podstawie struktury sprzedaży. Biorąc pod uwagę specyfikę sprzedaży wykonywanej na zlecenie instytucji finansujących i dokumentowanej w sposób narzucony, co zawyża obrót, Fundacja przyjęła, że wyliczona kwota proporcji jest niereprezentatywna i zaniża kwotę podatku naliczonego.

Z uzupełnienia wniosku z dnia 3 marca 2011r. wynika, iż Fundacja jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Jak Wnioskodawca zaznaczył we wniosku, Fundacja zgodnie z wymogami instytucji finansującej za pobyty rehabilitacyjne wystawia faktury VAT na osoby korzystające z tych turnusów. Obce Ośrodki obciążają Fundację za pobyt tych osób również fakturami VAT. Prowizją jest różnica pomiędzy wartością faktur sprzedaży a wartością faktur zakupu. Z obcymi ośrodkami Fundacja ma podpisane umowy pośrednictwa.

Proporcja bazowa jest proporcją ustaloną na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.

Instytucja finansująca pobyty rehabilitacyjne osób niepełnosprawnych, głównie PFRON, potrzebuje z uwagi na specyfikę swoich rozliczeń Fakturę VAT na kompleksową usługę. Faktura musi być wystawiona na osobę fizyczną korzystającą z danego dofinansowania. Wnioskodawca nie może wystawić faktury na prowizję ani faktury VAT marża. Dlatego dla Fundacji obrotem z tytułu pełnienia roli organizatora staje się wartość faktur sprzedaży, a nie wartość różnicy pomiędzy wartością sprzedaży a związanych z tą sprzedażą zakupów, a kosztem jest faktura VAT ośrodka realizującego turnus pomniejszona o wynagrodzenie prowizyjne fundacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Wnioskodawca przyjmuje, że obroty z tytułu pełnienia funkcji organizatora turnusów rehabilitacyjnych ujmowane według wartości brutto należności otrzymanej od nabywających usługi rehabilitacyjne są prawidłowo rozliczane jako zwolnione z VAT. Czy Fundacja ma prawo zgodnie z art. 90 ustawy uznać, że wyliczona z całości sprzedaży proporcja bazowa jest niereprezentatywna i korzystając z możliwości wynikającej z tego przepisu (art. 90 ust. 8, 9) wyliczyć proporcję bazową na podstawie obrotów pomniejszonych o obroty z tytułu sprzedaży usług organizatora turnusów rehabilitacyjnych w obcych ośrodkach...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 90 ustawy można przyjąć, że wyliczona według ust. 3 proporcja bazowa jest niereprezentatywna. Przy zastosowaniu ogólnych zasad rozliczania obrotu z tytułu pełnienia roli organizatora turnusów rehabilitacyjnych zawyżane są obroty zwolnione z podatku VAT, a jednocześnie zaniżana kwota podatku naliczonego z prawem do obniżenia podatku należnego.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 7
  • 4
  • 3
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !

Porady prawne

  • Odliczenie VAT od faktury zaliczkowej

    W jakim momencie można rozliczyć VAT naliczony z otrzymanej faktury zaliczkowej na dostawę towaru?

  • Odliczenie VAT-u od paliwa do koparki

    Czy można odliczyć VAT od zakupionego paliwa do KOPARKO-ŁADOWARKI BOREX służącej do prac ziemnych? Pojazd został zakupiony w 2003 r. wprowadzony jest do ewidencji środków (...)

  • Podział majątku a VAT

    Małżonkowie mieli wspólność majątkową. Mąż prowadzi działalność i w środkach trwałych ma lokal użytkowy, który amortyzuje i odliczył VAT. Obecnie po rozwodzie (...)

  • Utrata mocy przez zgłoszenie rejestracyjne VAT

    Czy wykreślenie podatnika z rejestru VAT na podstawie art. 157 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wymaga potwierdzenia tego faktu przez naczelnika urzędu (...)

  • VAT od wynajmu mieszkań

    Wynajmuję kilka mieszkań, do chwili obecnej nie płaciłem podatku VAT. Jakie warunki muszę spełnić w roku 2014, aby od najmu mieszkań w dalszym ciągu nie płacić (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane