Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


1.12.2011

Dotacja pokrywająca 100% wydatków na realizację projektu, nie stanowi obrotu. Dodatkowe wydatki na (...)

Interpretacja indywidualna sygnatura: IBPP1/443-1348/11/AW

Typ dokumentu:Interpretacja indywidualna
Sygnatura:IBPP1/443-1348/11/AW
Autor:Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
Słowa kluczowe:brak prawa do odliczenia, dotacja, obrót, odliczenie podatku od towarów i usług, podstawa opodatkowania, projekt, wkład
Kategoria:
Istota interpretacji:Dotacja pokrywająca 100% wydatków na realizację projektu, nie stanowi obrotu. Dodatkowe wydatki na realizację projektu, pokrywane ze środków własnych, nie podlegają odliczeniu.

Strona 1 z 4
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2011r. (data wpływu 23 sierpnia 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 sierpnia 2011r. (data wpływu 14 listopada 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy środki z dotacji stanowią obrót opodatkowany oraz czy VAT od dodatkowych wydatków związanych z realizacją projektu, pokrywanych ze środków własnych, podlega odliczeniu od VAT-u należnego z ogółu działalności ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy środki z dotacji stanowią obrót opodatkowany oraz czy VAT od dodatkowych wydatków związanych z realizacją projektu, pokrywanych ze środków własnych, podlega odliczeniu od VAT-u należnego z ogółu działalności.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 sierpnia 2011r. (data wpływu 14 listopada 2011r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 4 listopada 2011r. znak IBPP1/443-1348/11/AW.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Nie zatrudnia pracowników. Jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Od dnia 1 stycznia 2012r. będzie uczestniczyć w realizacji projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, PO Kapitał Ludzki, działanie 8.1.1, jako partner realizujący część zadań merytorycznych oraz część zadań związanych z zarządzaniem projektem. Będzie to projekt opracowany we wniosku o nazwie: Systemu efektywnego zarządzania płynnością finansową, należnościami oraz procesami prawnej egzekucji zobowiązań z uwzględnieniem mediacji i arbitrażu w MMŚP.

Projekt będzie polegał na realizacji usług doradczych dla firm z terenu małopolski, finansowanych ze środków UE (85%) i krajowych (15%). W rezultacie firmy te będą otrzymywały nieodpłatnie usługi doradcze, których celem będzie wdrożenie systemu efektywnego zarządzania płynnością finansową, należnościami oraz procesami prawnej egzekucji zobowiązań z uwzględnieniem mediacji i arbitrażu w MMŚP.

Za pośrednictwem lidera, Wojewódzki Urząd Pracy będzie przekazywał firmie Wnioskodawcy środki finansowe na realizację części projektu. Środki te można podzielić na dwie grupy. Pierwsza część to środki na pokrycie kosztów każdej godziny doradztwa, zaś druga część to środki na pokrycie kosztów zarządzania projektem w zakresie pracy specjalisty ds. rozliczeń. W związku z faktem, że doradztwo Wnioskodawca będzie realizować osobiście, środki te pozostaną na koncie firmy Wnioskodawcy jako pokrycie kosztu czasu jego pracy i będzie je mógł podjąć jako wypłatę z zysku. Obowiązki związane ze stanowiskiem specjalisty ds. rozliczeń będzie realizowała osoba, która od dnia 1 stycznia 2012r. będzie osobą współpracującą, a więc środki te również pozostaną na koncie firmy Wnioskodawcy i będą mogły zostać wypłacone jako wypłata z zysku.

Zgodnie z umową partnerską sporządzoną na podstawie wzoru WUP, ?Środki finansowe przekazywane Partnerowi przez Lidera Partnerstwa stanowią finansowanie kosztów ponoszonych przez Partnera w związku z wykonaniem zadań określonych w niniejszej umowie, a nie świadczenie usług na rzecz Lidera Partnerstwa?.

W uzupełnieniu wniosku podano ponadto, że otrzymana dotacja nie ma bezpośredniego związku ze świadczeniem usług lub dostawą towarów. Nie stanowi dopłaty do ceny świadczonych usług lub dostarczanych towarów (usług doradztwa i zarządzania projektem). Dotacja została przyznana na realizację celu społecznego jakim jest podniesienie wiedzy i umiejętności przedsiębiorców na temat zabezpieczania się przed nieuczciwymi kontrahentami, nieterminowymi płatnościami itp. Dotacja jest zatem dofinansowaniem ogólnym przeznaczonym na pokrycie kosztów realizowanego projektu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Dodatkowe wydatki związane z realizacją projektu, pokrywane ze środków własnych będą służyły wyłącznie czynnościom związanym z realizacją projektu, a więc według opinii Wnioskodawcy, czynnościom nieopodatkowanym podatkiem od towarów i usług. Będą to zakupy takie jak np: zakup prenumerat, literatury fachowej, materiałów itp.

Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana z datą: 26 października 2011r.

Podstawa prawna otrzymania dotacji: ustawa z dnia 6 grudnia 2006r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Główne akty prawne regulujące zasady przyznawania dotacji i realizacji projektów: wymieniona powyżej ustawa. Zasady finansowania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z dnia 21 grudnia 2010r. wraz z erratą, ustawa o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009r., Program Operacyjny Kapitał Ludzki zaakceptowany przez Radę Ministrów i Komisję Europejską.

Dodatkowe wydatki, które będą ponoszone ze środków własnych, a związane z realizacją projektu nie zostaną zwrócone ze środków stanowiących dotację. Wydatki te będą wynikały z faktu, że pomimo iż projekt obejmuje 100% kosztów, często występują koszty dodatkowe, które trzeba ponieść ze środków własnych, ponieważ ich przewidzenie było niemożliwe na etapie wnioskowania o dotację. Wydatki te nie będą dotyczyły zakupu lub wytworzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Będą to wydatki takie jak np: zakup prenumerat, literatury fachowej, materiałów itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy środki z dotacji stanowią obrót opodatkowany podatkiem od towarów i usług (ustawa o podatku od towarów i usług):
    1. w odniesieniu do środków na realizację zadania merytorycznego (doradztwo),
    2. w odniesieniu do środków na realizację części zadania zarządzania projektem (specjalista ds.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 8
  • 3
  • 9
  • 8
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Dariusz

    ocena usługi:

    Porada wyczerpująca.Gorąco polecam. Dziękuję bardzo
  • Zuzanna

    ocena usługi:

    Fajna rzecz taka usługa , cena też do przyjęcia . Cieszę się , że trafiłam na tą stronę surfując po internecie . Polecam gorąco .
  • Barbara

    ocena usługi:

    Usługa wykonan bardzo rzetelnie i terminowo.
  • Marek

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, zrozumiała i kompletna. Jestem bardzo zadowolony. Polecam
  • Iwona

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Szybka, rzeczowa opinia prawna polecam korzystanie z usługi e-prawnika
  • Jaroslaw

    ocena usługi:

    Dziękuję. Dzięki waszej opini wyjaśniło sie wiele rzeczy i zyskałem więcej siły do walki z problemem
  • Andrzej

    ocena usługi:

  • Irek

    ocena usługi:

    Z usług tej kancelarii korzystałem w ciągu kilku lat pięciokrotnie.Niech to świadczy o standardzie tych prawników. Są świetni i daje się wyczuć oprócz fachowości,chęć pomocy. I za to dzięki.Serdecznie pozdrawiam. Podziękowania dla Pana Łukasza z Biura Obsługi.
  • Anna

    ocena usługi:

    Super i solidnie opisane zagadnienia prawne podpart przepisami -doskonale. Troszke czas oczekiwania za dlugi.
  • Marysia

    ocena usługi:

    Porady wasze bardzo mi pomogły,jestem bardzo zadowolona z waszych usług, przez co nie narobię sobie w przyszłości kłopotów. Dziękuję.
  • Violetta

    ocena usługi:

    Polecam usługi e-prawnika. Profesjonalna i rzetelna obsługa. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam.
  • Witold

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca ,jestem z niej zadowolony . Dziękuję.
  • Piotr

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z usługi serwisu e-prawnik. Szybko i profesjonalnie zostałem poinformowany o tym, jakie działania prawne mam podjąć. Polecam
  • Longin

    ocena usługi:

    W pełni profesjonalna obsługa w całości satysfakcjonująca i wyczerpująca temat nie pozostawiająca cienia wątpliwości co do celowości działania. Polecam. Longin
  • Wiesław

    ocena usługi:

    Witam.bardzo serdecznie dziękuje za opinie-wyszliście Państwo na przeciw moim oczekiwaniom w sposób optymalny..zdaję sobie sprawę ,że temat ze względu na niedookreśloność prawna wielu elementów był trudny...dołożyliście Państwo staranności i dostałem materiał ,który będzie mi pomocny w walkach ze spółdzielnią...chodzi bowiem o sam proces wyboru metody i obowiązki spóldzielni z tym związane-to jest proces mający swoje wymogi i zamierzam udowodnić,że nie zostały one spełnione. jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi e-prawnika. Porady rzetelne, szybkie i bez wychodzenia z domu. DZIĘKUJĘ





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane