Opodatkowanie dostawy nieruchomości. sygn: IBPP1/443-1362/11/BM

Opodatkowanie dostawy nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2011r. (data wpływu 26 sierpnia 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 listopada 2011r. (data wpływu 24 listopada 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 listopada 2011r. (data wpływu 24 listopada 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 8 listopada 2011r. znak: IBPP1/443-1362/11/BM.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 21 listopada 2006 roku Wnioskodawca zakupił łącznie z małżonką, nieruchomość gruntową, działkę nr 582 o powierzchni 0,0740ha położoną w K. jednostka ewidencyjna P. obręb 67 ? oznaczoną w ewidencji gruntów jako tereny mieszkaniowe, w udziałach po 1/2. W małżeństwie Wnioskodawcy obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Zakupiona przez Wnioskodawcę i małżonkę w udziałach po 1/2 nieruchomość była niezabudowana. W dniu 20 października 2009 roku Wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę na wyżej wymienionej działce. Pozwolenie dotyczy budowy dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, zawierających cztery lokale mieszkalne. Budowę Wnioskodawca rozpoczął i prowadził łącznie z żoną. Stan zaawansowania budowy to stan surowy otwarty. Działka została nabyta oraz budowa rozpoczęta z zamiarem przeznaczenia na cele osobiste ? zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych rodziny Wnioskodawcy; posiada z żoną czworo dzieci; troje małoletnich, jedno pełnoletnie pozostające na utrzymaniu Wnioskodawcy w związku z kontynuowaniem nauki. W chwili obecnej Wnioskodawca zmienił plany i ma zamiar nieruchomość z rozpoczętą budową sprzedać w roku 2012.

Wnioskodawca informuje ponadto, że jest wspólnikiem spółki jawnej Przedsiębiorstwo x-x sp. jawna, której przedmiotem działalności są m.in. usługi budowlane. Spółka ta nie prowadziła i nie prowadzi przedmiotowej budowy.

Używając sformułowania , że ?budowę rozpoczął i prowadzi razem z żoną" Wnioskodawca miał na uwadze fakt, że żona jest właścicielką przedmiotowej nieruchomości w udziale wynoszącym 1/2 i w takim też udziale jest właścicielką wznoszonych budynków. Ponadto budynki budowane są w tzw. systemie gospodarczym czyli przy użyciu sił własnych, sił członków rodziny w tym również małżonki Wnioskodawcy.

Pozwolenie na budowę zostało wydane na Wnioskodawcę.

Wnioskodawca dokonuje sprostowania opisu stanu faktycznego. Przedmiotem sprzedaży będzie nieruchomość zabudowana dwoma budynkami mieszkalnymi w zabudowie bliźniaczej.

Do czasu planowanej sprzedaży budowa tych budynków będzie ukończona. Symbol PKOB tych budynków ? 112.

Budynek, budowla jak i rozpoczęta budowa nie są przedmiotem odrębnej od gruntu własności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 143 Kodeksu Cywilnego) właścicielem rozpoczętej na gruncie budowy jest właściciel gruntu. Wniosek dotyczy jednej nieruchomości ? działki nr 582, której właścicielami w udziałach po 1/2 są: W. K. i jego małżonka. W takich samych udziałach są więc oni właścicielami wznoszonego na tym gruncie budynku.

Wnioskodawca, razem ze swoją żoną mają zamiar sprzedać całą nieruchomość ? tj. działkę nr 582. Przedmiotem sprzedaży ze strony Wnioskodawcy będzie sprzedaż udziału w wysokości 1/2 we własności nieruchomości tj. działki (nr 582) zabudowanej dwoma budynkami mieszkalnymi w zabudowie bliźniaczej.

W związku z faktem, że małżonka Wnioskodawcy uzyskuje niewielkie dochody, wydatki na budowę ponoszone były w przeważającej części przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca nie jest w stanie określić dokładnie w jakiej części. Nie ma to jednak wpływu na rozstrzygnięcie kwestii związanej z zapytaniem Wnioskodawcy. Bez względu na to w jakiej części wydatki na budowę były ponoszone przez Wnioskodawcę, pozostaje on właścicielem w udziale 1/2 przedmiotowej nieruchomości, a kwestia ewentualnego przysporzenia z tego tytułu po stronie małżonki nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.

Budowa prowadzona jest tzw. systemem gospodarczym. Wnioskodawca nie gromadził żadnych faktur związanych z tą budową.

Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości na sprzedaż.

W dniu 22 czerwca 2007r. Wnioskodawca sprzedał budynek gospodarczy będący jego własnością, wybudowany na nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Kraków. Wnioskodawca był użytkownikiem wieczystym tego gruntu.

W dniu 1 lipca 2011r. Wnioskodawca sprzedał udział wynoszący 1/2 we własności nieruchomości:

  • Działki nr 3559/11 położonej w M. nr księgi wieczystej xx zabudowanej budynkiem usługowo-biurowym, oraz
  • Działki nr 3559/9 nr księgi wieczystej xx położonej w M. zabudowanej budynkiem produkcyjnym.

Udział wynoszący 1/2 we własności tych nieruchomości Wnioskodawca nabył w drodze kupna w roku 2002. Drugim współwłaścicielem ww. nieruchomość w udziale wynoszącym 1/2 był R. S.

W żadnej z tych transakcji Wnioskodawca nie występował jako podatnik VAT. Wnioskodawca nie składał zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Wnioskodawca nie ma sprecyzowanego celu na jaki przeznaczy uzyskane ze sprzedaży środki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 21 listopada 2011r.):

Czy sprzedaż tej nieruchomości zabudowanej dwoma budynkami mieszkalnymi w zabudowie bliźniaczej będzie podlegała podatkowi od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, zgodnie z treścią art. 5 ustawy odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług . Odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu jeżeli zostanie dokonane przez podatnika w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym, że celem nabycia nieruchomości było zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych rodziny, budowa była rozpoczęta prowadzona przez małżonków bez zamiaru uzyskania z tego tytułu celu zarobkowego, w związku z tym nie mamy tutaj do czynienia z czynnością opodatkowaną podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2001r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 2 pkt 6 cyt. ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Ustawodawca w ww. przepisach poza wskazaniem, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, wskazał ponadto, że za świadczenie usług uznawana jest każda transakcja, która nie stanowi dostawy towarów.

Przyjęcie podziału na dostawę towaru oraz świadczenie usług oznacza w praktyce, że wolą ustawodawcy było określenie maksymalnie szeroko przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jeżeli nawet wykazane zostałoby w konkretnym przypadku, że nie występuje dostawa towarów to i tak z reguły należy opodatkować czynność kwalifikowaną wówczas jako świadczenie usług. Głównym celem wprowadzenia takiej konstrukcji jest zagwarantowanie, aby każda transakcja, która nie mogłaby zostać uznana za dostawę towarów była opodatkowana jako świadczenie usług, za wyjątkiem tych transakcji, które zostały taksatywnie wyłączone lub zwolnione z opodatkowania.

Powyższe regulacje wynikające z ustawodawstwa wspólnotowego dotyczącego harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w zakresie podatków obrotowych, wprowadzono w tym celu, aby nie dopuścić do:

  1. podwójnego opodatkowania,
  2. braku opodatkowania,
  3. zakłócenia konkurencji.

Podstawowe bowiem znaczenie dla kształtu i funkcjonowania wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (podatku od towarów i usług) mają fundamentalne cechy tego podatku, tj.:

  1. powszechność opodatkowania,
  2. faktyczne opodatkowanie konsumpcji,
  3. stosowanie podatku od wartości dodanej na wszystkich etapach obrotu towarami i usługami.

Realizację powyższych fundamentalnych cech podatku od towarów i usług, o których mowa wyżej, gwarantują nie tylko przepisy określające zakres przedmiotowy podatku VAT, tj. cyt. wyżej art. 5, 7 i 8 ustawy o VAT, lecz również przepisy regulujące zakres podmiotowy podatku od towarów i usług, czyli przepisy art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Określony w cytowanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o VAT, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem ?podatnik? tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia ?częstotliwości?, przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności.

O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat), ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowoprawne, było dokonywanie tej czynności wielokrotnie i w okolicznościach noszących znamiona działalności gospodarczej.

W kontekście powyższego nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W oparciu o przedstawiony stan prawny stwierdzić należy, że jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego nieruchomości, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie, w okolicznościach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego opisu w niniejszej sprawie wynika, iż dostawę udziału w przedmiotowej nieruchomości uznać należy za transakcję okazjonalną, jednorazową czyli taką, która nie będzie czyniona z zamiarem nadania jej stałego charakteru. Tym samym w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, nie można uznać Wnioskodawcy za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ustawy o VAT w odniesieniu do przyszłej dostawy udziału w ww. nieruchomości, gdyż nic nie wskazuje aby dokonując incydentalnej sprzedaży udziału w ww. nieruchomości działał w takim charakterze zwłaszcza, że Wnioskodawca w dniu 21 listopada 2006r. kupił łącznie z małżonką, nieruchomość gruntową oznaczoną w ewidencji gruntów jako tereny mieszkaniowe. Pozwolenie na budowę dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, zawierających cztery lokale mieszkalne na wyżej wymienionej działce zostało wydane na Wnioskodawcę w dniu 20 października 2009r. Budowę Wnioskodawca rozpoczął i prowadził łącznie z żoną. Budynki budowane są w tzw. systemie gospodarczym czyli przy użyciu sił własnych, sił członków rodziny w tym również małżonki. Wnioskodawca nie gromadził żadnych faktur związanych z tą budową. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Działka została nabyta oraz budowa rozpoczęta z zamiarem przeznaczenia na cele osobiste ? zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych rodziny Wnioskodawcy (Wnioskodawca posiada czworo dzieci; troje małoletnich, jedno pełnoletnie pozostające na utrzymaniu Wnioskodawcy w związku z kontynuowaniem nauki).

Do czasu planowanej sprzedaży budowa tych budynków będzie ukończona. Symbol PKOB tych budynków ? 112.

Nieruchomość ta nie były w żaden sposób wykorzystywana w celach zarobkowych.

Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.

Wcześniej dokonał co prawda sprzedaży w dniu 22 czerwca 2007r. sprzedaży budynku gospodarczego a w dniu 1 lipca 2011r. udziałów w nieruchomościach zabudowanych budynkiem usługowo-biurowym oraz budynkiem produkcyjnym jednakże w żadnej z tych transakcji Wnioskodawca nie występował jako podatnik VAT. Wnioskodawca nie składał zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Wnioskodawca nie ma sprecyzowanego celu na jaki przeznaczy uzyskane ze sprzedaży środki.

Wnioskodawca informuje ponadto, że jest wspólnikiem spółki jawnej, której przedmiotem działalności są m.in. usługi budowlane jednakże Spółka ta nie prowadziła i nie prowadzi przedmiotowej budowy.

Zatem zakupiona nieruchomość gruntowa nie była nabyta dla celów prowadzenia tej działalności.

Należy podkreślić, iż Wnioskodawca we wniosku w sposób jednoznaczny zaznaczył, iż działka została nabyta oraz budowa rozpoczęta z zamiarem przeznaczenia na cele osobiste ? zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych rodziny Wnioskodawcy (Wnioskodawca posiada czworo dzieci; troje małoletnich, jedno pełnoletnie pozostające na utrzymaniu Wnioskodawcy w związku z kontynuowaniem nauki). Budynki budowane są w tzw. systemie gospodarczym czyli przy użyciu sił własnych, sił członków rodziny w tym również małżonki. Wnioskodawca nie gromadził żadnych faktur związanych z tą budową.

Mając powyższe na względzie, Wnioskodawca sprzedając 1/2 udziału w ww. nieruchomości skałającej się z dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, zawierających cztery lokale mieszkalne położonej na działce nr 582 będzie korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie będzie wykonana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Podsumowując, w oparciu o przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że dostawa udziału w przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać z prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy jednak zaznaczyć, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika