Możliwość odzyskania podatku od towarów i usług związanego z realizacją projektu.

Możliwość odzyskania podatku od towarów i usług związanego z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji M., przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2007r. (data wpływu 6 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku od towarów i usług związanego z realizacją projektu ?Sieć Innowacji M.? nr ?? w ramach Priorytetu 2 ? Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach (z wyłączeniem Działania 2.5 - Promocja Przedsiębiorczości) - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2007r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku od towarów i usług związanego z realizacją projektu ?Sieć Innowacji M.? nr ??. w ramach Priorytetu 2 ? Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach (z wyłączeniem Działania 2.5 - Promocja Przedsiębiorczości).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Fundacja MCKiRG wspiera i przyczynia się do szeroko pojętego rozwoju społeczno-gospodarczego rejonu ? oraz przenosi doświadczenia w dziedzinie rozwoju regionalnego pomiędzy krajowymi i zagranicznymi organizacjami i instytucjami tak rządowymi jak i pozarządowymi, co jest jej podstawowym i głównym celem statutowym. Fundacja otrzymuje pieniądze na działalność z dotacji samorządowych oraz ofiarności publicznej, a także darowizn od podmiotów gospodarczych. Fundacja MCKiRG obecnie realizuje projekt, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa (Umowa nr ?. o dofinansowanie Projektu ?Sieć Innowacji M.? nr ?? w ramach Priorytetu 2 ? Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach (z wyłączeniem Działania 2.5 ? Promocja Przedsiębiorczości)). W związku z realizacją ww. projektu Fundacja dokonuje zakupu towarów i usług, które nie służą sprzedaży opodatkowanej. Wydatki na realizację tego projektu były ponoszone w okresie od 1 listopada 2006r. do nadal. Fundacja w myśl przepisów ogólnych nie może starać się o zwrot podatku VAT. Nie może starać się również o zwrot podatku w trybie szczególnym, ponieważ są to środki pomocowe, które nie podlegają zwrotowi, gdyż umowa dotacji została zawarta po 1 maja 2004r., tj. po upływie terminu przewidzianego w rozporządzeniu Ministra Finansów. W poz. 45 wniosku wskazano, że chodzi o rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Fundacja może w jakiejkolwiek formie odzyskiwać podatek od towarów i usług, związany z zakupami, które nie służą sprzedaży opodatkowanej...

Zdaniem Wnioskodawcy:
Podatek VAT nie podlega odliczeniu w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz nie może być odliczany w myśl przepisów w trybie szczególnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem związany jest podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

We wniosku z dnia 5 września 2007r. Wnioskodawca wskazał, że w okresie od 1 listopada 2006r. do nadal ponosi wydatki związane z realizacją Projektu ?Sieć Innowacji M.? nr ?.. w ramach Priorytetu 2 ? Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach (z wyłączeniem Działania 2.5 - Promocja Przedsiębiorczości). Zakupione towary i usługi nie służą sprzedaży opodatkowanej.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi ? brak związku dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. Wnioskodawcy nie przysługuje zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług w ramach realizowania przedmiotowego projektu.

Ponadto w ww. piśmie Wnioskodawca wskazał, że umowa dotacji została zawarta po dniu 1 maja 2004r. a zatem nie ma również możliwości uzyskania zwrotu zapłaconego podatku VAT na zasadach określonych w Rozdziale 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika