prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur potwierdzających (...)

prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur potwierdzających nabycie towarów i usług w zakresie inwestycji polegającej na budowie parkingu dla samochodów osobowych wraz z drogą dojazdową, zjazdami publicznymi, chodnikami oraz kanalizacją deszczową znajdującego się w centrum B przy skrzyżowaniu dróg powiatowych nr ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2008r. (data wpływu 25 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur potwierdzających nabycie towarów i usług w zakresie inwestycji polegającej na budowie parkingu dla samochodów osobowych wraz z drogą dojazdową, zjazdami publicznymi, chodnikami oraz kanalizacją deszczową znajdującego się w centrum B przy skrzyżowaniu dróg powiatowych nr ? - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2008r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur potwierdzających nabycie towarów i usług w zakresie inwestycji polegającej na budowie parkingu dla samochodów osobowych wraz z drogą dojazdową, zjazdami publicznymi, chodnikami oraz kanalizacją deszczową znajdującego się w centrum B przy skrzyżowaniu dróg powiatowych nr ?.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Gmina X zamierza zrealizować inwestycję w postaci budowy parkingu dla samochodów osobowych wraz z drogą dojazdową, zjazdami publicznymi, chodnikami oraz kanalizacją deszczową znajdującego się w centrum B przy skrzyżowaniu dróg powiatowych nr ?. W chwili obecnej brak jest miejsc postojowych w tej miejscowości. Teren, na którym planuje się inwestycje, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły podstawowej, gimnazjum, kościoła rzymsko - katolickiego oraz cmentarza w B. Teren objęty inwestycją stanowią grunty wykorzystywane na cele rolne, zaklasyfikowane jako użytek ewidencyjny RIVa.

Parking złożony będzie z dróg manewrowych oraz 98 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych, w tym 5 stanowisk dla niepełnosprawnych. Dojazd do parkingu zapewniony zostanie za pomocą dwóch projektowanych zjazdów publicznych z dróg powiatowych nr ?, a także drogi dojazdowej łączącej jeden ze zjazdów z parkingiem. Układ komunikacyjny uzupełniony zostanie chodnikami dla pieszych. Projektowanym elementem zagospodarowania terenu jest także kanalizacja deszczowa kd200, wyposażona w separator substancji ropopochodnych i odprowadzająca wody opadowe z parkingu do zlokalizowanej w pasie drogowym drogi powiatowej kanalizacji deszczowej kd 400.

Inwestycja ta nie będzie generować dochodu, przeznaczona zostanie na cele użyteczności publicznej - nieodpłatne korzystanie z placu postojowego przez mieszkańców B jak i osób przyjezdnych.

Inwestycja zatem nie będzie służyła czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT.

Gmina X przewiduje, iż inwestycja ta współfinansowana będzie do wysokości 75 % ze środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013 Odnowa i rozwój wsi.

Realizowana inwestycja wykonywana będzie w ramach zadań własnych Gminy X.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur potwierdzających nabycie towarów i usług w zakresie zamierzonej inwestycji...

Zdaniem Wnioskodawcy nie przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, gdyż przedmiotowa inwestycja nie będzie służyła czynnościom opodatkowanym

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm., ost. zm. Dz. U. z 2008r. Nr 209, poz. 1320), zwanej dalej ustawą o VAT, o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z przepisem § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r., w brzmieniu obowiązującym od 1 grudnia 2008r., w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) gmina wykonuje zdania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty.

W szczególności zadania własne obejmują sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego (art. 7 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy).

W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi (art. 9 ust. 1 cyt. ustawy).

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Gmina zamierza zrealizować inwestycję w postaci budowy parkingu dla samochodów osobowych wraz z drogą dojazdową, zjazdami publicznymi, chodnikami oraz kanalizacją deszczową znajdującego się w centrum B przy skrzyżowaniu dróg powiatowych nr ?.

Inwestycja ta nie będzie generować dochodu, przeznaczona zostanie na cele użyteczności publicznej - nieodpłatne korzystanie z placu postojowego przez mieszkańców B jak i osób przyjezdnych.

Realizowana inwestycja wykonywana będzie w ramach zadań własnych Gminy X.

Ponadto jak wskazał Wnioskodawca inwestycja nie będzie służyła czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT.

Podsumowując stwierdzić należy, że realizacja inwestycji polegającej na budowie parkingu dla samochodów osobowych wraz z drogą dojazdową, zjazdami publicznymi, chodnikami oraz kanalizacją deszczową znajdującego się w centrum B przy skrzyżowaniu dróg powiatowych nr ? związana jest z wykonywaniem przez Gminę zadań publicznych we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. W zakresie realizacji zadań publicznych Gmina jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie § 13 ust. 1 pkt 11 cyt. wyżej rozporządzenia. Ponadto jak wskazał Wnioskodawca inwestycja nie będzie służyła czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT.

Zatem w świetle powyższych przepisów nabywane towary i usługi, związane z realizacją ww. inwestycji nie będą służyły czynnościom opodatkowanym. Tym samym stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem jak już wskazano wyżej obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Reasumując, ze względu na fakt, iż nie zostanie spełniona podstawowa pozytywna przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, nie istnieje możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w cenie towarów i usług nabytych przez Wnioskodawcę w związku z realizacją projektu.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika