Zwolnienie od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług edukacyjnych

Zwolnienie od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług edukacyjnych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2011r. (data wpływu 13 października 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 stycznia 2012r. (data wpływu 25 stycznia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług edukacyjnych ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2011r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług edukacyjnych.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 stycznia 2012r. (data wpływu 25 stycznia 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 5 stycznia 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jako nauczyciel akademicki prowadzi także działalność w zakresie świadczenia usług edukacyjnych. W ramach działalności prowadzi wykłady dla studentów dziennych i zaocznych w oparciu o umowy zlecenia i o dzieło na uczelniach wyższych. Do zmiany przepisów podatku o VAT Wnioskodawca korzystał ze zwolnienia powołując jako podstawę nr PKWiU 80.30. Po zmianie przepisów podatku VAT od 01.01.2011r. Wnioskodawca opodatkował powyższe usługi stawką podstawową 23%.

Zdarzenie przyszłe dotyczy możliwości korzystania ze zwolnienia w oparciu o regulację art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazuje, że opisane we wniosku usługi edukacyjne świadczone są na rzecz uczelni wyższych.

Wnioskodawca (podatnik) zawiera z tymi uczelniami wyższymi umowy tak zlecenia jak i o dzieło, na podstawie których świadczy na rzecz uczelni usługi edukacyjne w zakresie prowadzenia wykładów i ćwiczeń, których słuchaczami są studenci tychże uczelni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy o VAT możliwe jest korzystanie ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT dla świadczenia usług edukacyjnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług w postaci prowadzenia wykładów dla studentów studiów dziennych i zaocznych w oparciu o umowy zlecenia i o dzieło na uczelniach wyższych?

Zdaniem Wnioskodawcy, możliwe jest dla działalności edukacyjnej korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177 poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Co do zasady, stawka podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT ? dodanego do tej ustawy od dnia 1 stycznia 2011r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Wszelkie zaś odstępstwa od tej zasady poprzez zastosowanie obniżonej stawki lub zwolnienie z opodatkowania, należy uznać za wyjątek w stosowaniu ww. przepisu.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jako nauczyciel akademicki prowadzi także działalność w zakresie świadczenia usług edukacyjnych. W ramach działalności prowadzi wykłady dla studentów dziennych i zaocznych w oparciu o umowy zlecenia i o dzieło na uczelniach wyższych. Powyższe usługi edukacyjne świadczone są na rzecz uczelni wyższych, z którymi Wnioskodawca (podatnik) zawiera umowy tak zlecenia jak i o dzieło, na podstawie których świadczy na rzecz uczelni usługi edukacyjne w zakresie prowadzenia wykładów i ćwiczeń, których słuchaczami są studenci tychże uczelni.

Analizując powołaną wyżej regulację art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT, zauważyć należy, iż warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku jest spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji, jak również przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, iż zwolnienie nie ma zastosowania. Zwolnione od podatku VAT jest zatem nauczanie prywatne przez nauczycieli, obejmujące kształcenie powszechne lub wyższe. Prywatne nauczanie obejmuje czynności wykonywane przez nauczycieli na ich własny rachunek i odpowiedzialność (tj. nauczyciel działa we własnym imieniu), w oparciu o umowy zawarte bezpośrednio z uczniem (lub jego rodzicami czy opiekunami).

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego wskazać należy, iż usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT, gdyż nie stanowią prywatnego nauczania świadczonego przez nauczyciela, bowiem świadczone są na rzecz uczelni, z którymi Wnioskodawca ma podpisane umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia i o dzieło) na prowadzenie wykładów i ćwiczeń, których słuchaczami są studenci tychże uczelni.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż możliwe jest dla opisanej we wniosku działalności edukacyjnej korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika