Czy świadczone usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowanych (...)

Czy świadczone usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 55.23.15-00.00) winny być dokumentowane fakturą VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej zawarte we wniosku z dnia 7 sierpnia 2008r. (data wpływu 12 sierpnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania fakturą usług krótkotrwałego zakwaterowania pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 55.23.15-00.00) ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania fakturą usług krótkotrwałego zakwaterowania pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 55.23.15-00.00).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Oprócz działalności podstawowej jaką jest świadczenie usług zdrowotnych Wnioskodawca, będący podatnikiem VAT czynnym, wykonuje również usługi polegające na całodobowym pobycie matki na oddziale szpitalnym przy chorym dziecku w celu sprawowania opieki. Usługa ta została zakwalifikowana przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ? PKWiU 55.23.15-00.00 ?usługi krótkotrwałego zakwaterowania, pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane.?
Zgodnie z interpretacją indywidualną z dnia 9 maja 2008r. znak IBPP3/443-106/08/AŚ przysługiwało Wnioskodawcy prawo zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej do dnia 30 czerwca 2008r., które zostało przedłużone przez nowe rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008r. w sprawie kas fiskalnych.
Poz. 5 załącznika do ww. rozporządzenia pod symbolem PKWiU ex 55.23.15 określa, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegające na całodobowym pobycie matki na oddziale szpitalnym przy chorym dziecku, powinny być dokumentowane fakturą.

W związku z opisanym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

Czy ?usługi krótkotrwałego zakwaterowania, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane? PKWiU 55.23.15-00.00, które są zwolnione z ewidencji za pośrednictwem kasy fiskalnej, powinny być dokumentowane fakturą, nawet w przypadku, gdy osoba fizyczna nie żąda jej wystawienia...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008r. w sprawie kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2008r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia (poz. 5 załącznika ? usługi krótkotrwałego zakwaterowania, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych ? których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą).
W związku z powyższym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w związku z faktem, iż nie ma obowiązku ewidencjonowania ww. usług za pośrednictwem kasy fiskalnej, obrót należy dokumentować fakturą VAT, wystawioną zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Natomiast przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 i 3 cyt. wyżej ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 cytowanej ustawy. Przy czym zarówno towary, jak i usługi, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119, identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
W myśl art. 111 ust. 1 cyt. ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Ponadto zgodnie z art. 111 ust. 7 pkt 3 ww. ustawy o VAT, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż oprócz działalności podstawowej jaką jest świadczenie usług zdrowotnych Wnioskodawca (podatnik VAT czynny) wykonuje również usługi polegające na całodobowym pobycie matki na oddziale szpitalnym przy chorym dziecku w celu sprawowania opieki. Usługa ta została zakwalifikowana przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ? PKWiU 55.23.15-00.00 ?usługi krótkotrwałego zakwaterowania, pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane.?
Zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 113, poz. 720) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2008r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
Jednakże stosownie do postanowień § 1 pkt 2 ww. rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2008r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 października 2008r. ? czynności objęte do dnia 30 czerwca 2008r. zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 245, poz. 1807), których nie dotyczą poz. 5, 9, 15, 16, 18-20, 23 załącznika do niniejszego rozporządzenia.
Pod poz. 5 załącznika do ww. rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2007r. w sprawie kas rejestrujących ? jako czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania - wymienione zostały usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych ? PKWiU ex 55.

23.15.
Natomiast pod poz. 5 załącznika do rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2008r. w sprawie kas rejestrujących - jako czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania - wymienione zostały usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane (z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych), których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą ? PKWiU ex 55.23.15.
Z analizy powyższych przepisów wynika, iż do dnia 31 października 2008r., Wnioskodawca świadcząc usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych - PKWiU ex 55.23.15-00.00 mógł korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tych czynności przy zastosowaniu kasy rejestrującej, bez konieczności dokumentowania świadczenia tychże usług fakturami VAT. Jednakże aby Wnioskodawca z takiego zwolnienia mógł korzystać od dnia 1 listopada 2008r. do dnia 31 grudnia 2008r., ww. czynności przez niego świadczone, sklasyfikowane wg PKWiU ex 55.23.15-00.00 (z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych) winny być dokumentowane w całym zakresie fakturą VAT.
Jak stanowi art. 106 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
W myśl natomiast art. 106 ust. 4 ww. ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.
W świetle przytoczonych przepisów, nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż w związku z faktem , że nie ma obowiązku ewidencjonowania ww. usług za pośrednictwem kasy fiskalnej obrót należy dokumentować fakturą VAT.
Do dnia 31 października 2008r. Wnioskodawca świadcząc usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane - PKWiU ex 55.23.15-00.00 mógł korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tych czynności przy zastosowaniu kasy rejestrującej, bez konieczności dokumentowania fakturami VAT świadczenia tychże usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Wnioskodawca musiał jednak wystawić fakturę VAT dokumentującą świadczenie przedmiotowej usługi, w sytuacji gdy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zażądała jej wystawienia.
Od dnia 1 listopada 2008r., aby zachować prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przedmiotowej czynności przy zastosowaniu kasy rejestrującej, Wnioskodawca winien świadczone usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane - PKWiU ex 55.23.15-00.00 w całym zakresie dokumentować fakturami VAT, nawet w sytuacji gdy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie zażąda jej wystawienia.
W sytuacji gdy od dnia 1 listopada 2008r. Wnioskodawca nie będzie dokumentował czynności będących przedmiotem wniosku fakturami VAT w całym zakresie, obowiązek dokumentowania tych czynności przy zastosowaniu kasy rejestrującej u Wnioskodawcy wystąpi.
A zatem nie można uznać twierdzenia Wnioskodawcy, iż obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej m.in. czynności krótkotrwałego zakwaterowania pozostałych gdzie indziej niesklasyfikowanych - PKWiU ex 55.23.15-00.00 po dniu 31 października 2008r. u Wnioskodawcy nie wystąpi. Nie wystąpi on wyłącznie w sytuacji, gdy czynności te Wnioskodawca w całym zakresie udokumentuje fakturami VAT, również na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Z powyższego nie można jednocześnie wywodzić, że jak twierdzi Wnioskodawca, w związku z faktem, iż nie ma obowiązku ewidencjonowania ww. usług za pośrednictwem kasy rejestrującej, obrót należy dokumentować fakturą VAT wystawioną zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Na marginesie należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja nie dotyczy zastosowania przepisu art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, gdyż nie sformułowano pytania w tym zakresie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika