stawka VAT dla usług budowlanych wykonywanych w budynku sklasyfikowanych pod symbolem PKOB 1130

stawka VAT dla usług budowlanych wykonywanych w budynku sklasyfikowanych pod symbolem PKOB 1130

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Powiatu B., przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2008r. (data wpływu 31 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką podatku VAT usług budowlanych prowadzonych w obiektach budowlanych sklasyfikowanych zgodnie z PKOB pod symbolem 1130 ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2008r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką podatku VAT usług budowlanych prowadzonych w obiektach budowlanych sklasyfikowanych zgodnie z PKOB pod symbolem 1130.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W roku 2007 w trakcie postępowania przetargowego w trybie przetargu nieograniczonego ustawy prawo zamówień publicznych został wybrany Wykonawca na wykonanie zadania pn. ?Prace termomodernizacyjne w budynkach jednostek oświatowych Powiatu B.? z okresem realizacji w latach 2007-2009.

Zakres prac jakie obejmuje zadanie to roboty dociepleniowe ścian i stropów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowa kotłowni, wymiana instalacji co, sanitarnej i gazowej w ww. budynkach.

Na wykonanie zadania zawarta została umowa, w której zostało określone wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości xxx brutto. Wykonawca wykonując poszczególne etapy zadania w ramach umowy wystawia częściowe faktury z należnym podatkiem VAT w wysokości 22% na budynkach szkolnych i ośrodkach szkolno - wychowawczych oraz 7% na budynkach internatów szkolnych. Termomodernizowane budynki to między innymi ośrodki szkolno - wychowawcze dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:

Jakie stawki podatku VAT powinno stosować Przedsiębiorstwo, wystawiając częściowe faktury VAT za wykonane prace termomodernizacyjne w ośrodkach szkolno ? wychowawczych...

Zdaniem Wnioskodawcy, wystąpił on w dniu 27 czerwca 2008 roku z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie ustalenia stawki podatku VAT na termomodernizowanych budynkach podając klasyfikację budynków Ośrodków Szkolno - Wychowawczych w dziale 12, grupie 126, klasie 1263. Z odpowiedzi wynikało, iż wykonawca winien stosować 22% stawkę VAT na budynkach szkolnych i ośrodkach szkolno - wychowawczych oraz 7% stawkę VAT na budynkach internatów szkolnych (sygn. IBPP1/443-937/08/PK).

W dniu 11 sierpnia 2008 roku Wnioskodawca wystąpił z zapytaniem do Urzędu Statystycznego w Łodzi o sklasyfikowanie budynków Ośrodków Szkolno - Wychowawczych zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych ( PKOB) (Dz. U. z dnia 31 grudnia 1999r.) podając zajmowaną powierzchnię i rodzaj użytkowania.

W odpowiedzi na ww. pismo Urząd Statystyczny w dniu 5 września 2008 roku odpowiedział, iż ww. budynki winny być sklasyfikowane w dziale 11, grupie 113, klasie 1130.

Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Mając powyższe na uwadze Wykonawca wystawiając dla Wnioskodawcy faktury za wykonane roboty budowlane jak również inne podmioty, które będą świadczyły usługi budowlane na ośrodkach szkolno-wychowawczych spełniających funkcję edukacyjną, rehabilitacyjną i zakwaterowania przebywającej tam młodzieży, powinny stosować 7% stawkę podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).

Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zgodnie z art. 8 ust. 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT lub obniżenie stawki podatkowej, możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa o VAT lub przepisy wykonawcze do ustawy.

Jak stanowi art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0%.

Stosownie do art. 41 ust. 12 powołanej ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008r. 7% stawkę podatku od towarów i usług stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, rozumie się ? w myśl ust. 12 lit. a cyt. przepisu ? obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 ? wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12 lit. b ww. ustawy nie zalicza się:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12 lit. c ustawy).

Ponadto zgodnie z § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008r., stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 ? wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 12 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach wynika zatem, iż 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.

Należy również zwrócić uwagę na brzmienie art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 stycznia 2008r., zgodnie z którym przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

Jak wynika z przytoczonych przepisów, ustawodawca wprowadził preferencyjną stawkę opodatkowania dla szeroko rozumianych usług budowlanych wykonywanych w obiektach mieszkaniowych stałego zamieszkania sklasyfikowanych w PKOB 11 (z wyłączeniem lokali użytkowych) oraz w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach niemieszkalnych. Ponadto 7% stawką VAT opodatkowane będą również usługi budowlane wykonywane w obiektach sklasyfikowanych w PKOB w klasie ex 1264 lecz jedynie w sytuacji gdy w budynkach tych będzie świadczona, przez instytucje ochrony zdrowia, w głównej mierze usługa zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską.

Ponadto należy wskazać, iż zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych.

Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Budynki niemieszkalne są to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych. W przypadku, gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.

Natomiast z uregulowań zawartych w ustawie z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), wynika, że pod pojęciem obiektu budowlanego rozumie się budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Budynkiem zaś jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach (art. 3 pkt 1 lit. a i pkt 2).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na mocy zawartej umowy na realizację zadania pn. ?Prace termomodernizacyjne w budynkach jednostek oświatowych Powiatu B.? Wykonawca wykonuje prace obejmujące swoim zakresem roboty dociepleniowe ścian i stropów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę kotłowni, wymianę instalacji co, sanitarnej i gazowej w ww. budynkach. Termomodernizowane budynki to między innymi ośrodki szkolno - wychowawcze dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo. Z treści wniosku wynika, że Urząd Statystyczny w Łodzi w dniu 5 września 2008 roku ww. sklasyfikował ww. budynki ośrodków szkolno - wychowawczych w dziale 11, grupie 113, klasie 1130 PKOB.

Odnosząc przytoczone wyżej przepisy do stanu faktycznego sprawy stwierdzić należy, iż jeżeli przedmiotem robót termomodernizacyjnych jest sklasyfikowany w PKOB w dziale 11 obiekt budownictwa mieszkaniowego stałego zamieszkania jako całość i umowy są zawarte na realizację usługi w budynku jako całości, to stawka 7% ma zastosowanie do całości robót (zarówno związanych z pomieszczeniami przeznaczonymi dla celów mieszkaniowych jak i pomieszczeń przeznaczonych na cele użytkowe).

Zatem roboty termomodernizacyjne wykonywane w budynku ośrodka szkolno ? wychowawczego jako całości sklasyfikowanym pod symbolem PKOB 1130, w oparciu o umowę zawartą na realizację usługi w budynku jako całości, podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT, o ile oczywiście jest to budynek stałego zamieszkania. Jeśli natomiast ten budynek (PKOB 1130) nie jest budynkiem stałego zamieszkania, zastosowanie znajdzie stawka VAT w wysokości 22%.

Należy ponadto zauważyć, że w sytuacji gdyby w budynku ośrodka szkolno ? wychowawczego znajdowały się lokale użytkowe, a umowa na wykonanie ww. robót dotyczyła poszczególnych lokali użytkowych znajdujących się w ww. budynku sklasyfikowanym w PKOB 1130, to do tej usługi winna mieć zastosowanie stawka 22%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IBPP1/443-937/08/PK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika