Zwolnienie od sprzedaży lokali nieruchomości będącej towarem używanym

Zwolnienie od sprzedaży lokali nieruchomości będącej towarem używanym

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2008r. (data wpływu 4 listopada 2008r.), uzupełnionym pismami z dnia 22 stycznia 2009r. (data wpływu 26 stycznia 2009r.) oraz z dnia 30 stycznia 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku sprzedaży lokali użytkowych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku sprzedaży lokali użytkowych. Wniosek został uzupełniony pismami z dnia 22 stycznia 2009r. (data wpływu 26 stycznia 2009r.) oraz z dnia 30 stycznia 2009r., będącymi odpowiedziami na wezwanie tut. organu z dnia 13 stycznia 2009r. znak IBPP1/443-1644/08/AW.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od 1993r. jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą.

W okresie od 1997r. do 2002r. Wnioskodawca, poza działalnością gospodarczą, realizował wspólnie z Towarzystwem Budownictwa Społecznego budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami użytkowymi (garażami). Wnioskodawca, z tytułu ponoszenia nakładów na udział w budowie, otrzymywał rachunki uproszczone, a od 2000r. FV jak dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

W dniu 10 grudnia 2002r., na podstawie umowy zniesienia współwłasności nieruchomości i ustanowienia odrębnej własności lokali (Akt Not.), Wnioskodawca nabył na wyłączną własność lokale użytkowe w tym budynku (17 garaży oraz 1 lokal użytkowy w przyziemiu budynku).

Wnioskodawca nie wprowadził przedmiotowych lokali do działalności gospodarczej. Lokale użytkowe były przez Wnioskodawcę wynajmowane i z tego tytułu był naliczany należny podatek VAT oraz deklarowane w pdof przychody z najmu.

Obecnie Wnioskodawca zamierza sprzedać przedmiotowe lokale użytkowe.

W uzupełnieniu Wnioskodawca podał ponadto, że:

  1. Nie odliczał podatku naliczonego z tytułu nabycia lokali użytkowych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.
  2. Budowa została zakończona w 2002r. Wobec tego od końca 2002r. upłynęło 6 lat.
  3. W trakcie użytkowania lokali nie ponoszono nakładów na ich ulepszenie stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej. Użytkowanie tych lokali nie wymagało ponoszenia nakładów na ich ulepszenie.

Budowa, którą Wnioskodawca realizował zgodnie z pozwoleniem na budowę o nazwie ?budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego w O.? obejmowała budowę mieszkań wraz z przynależnymi garażami. Podstawowe wydatki jakie poniósł w związku z budową budynku mieszkalnego były zrealizowane do 2000r. i obejmowały zakup terenu i zapłatę za rachunki uproszczone. W 2000r. Wnioskodawca zapłacił jedną fakturę VAT wystawioną tak jak dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, gdyż zlikwidowano rachunki uproszczone. Z tytułu wydatków za roboty budowlane ?budynku mieszkalnego wielorodzinnego?, według wiedzy Wnioskodawcy, nie przysługiwało mu odliczenie podatku VAT, gdyż faktura dotyczyła budowy mieszkań z przeznaczeniem na wynajem. Od 2000r. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na przedmiotową budowę. Pozwolenie na użytkowanie ?budynku mieszkalnego wielorodzinnego wybudowanego w O.? zostało wydane przez Starostę 26 czerwca 2002r., a następnie dokonano wydzielenia garaży jako samodzielnych lokali i Wnioskodawca uzyskał prawo do ich własności bez dopłat aktem notarialnym w grudniu 2002r. Pierwotnie garaże te nie były wydzielone ponieważ stanowić miały część przynależną do mieszkań.

Wnioskodawca nadmienił, że żaden ze współinwestorów nie dokonywał odliczeń podatku VAT, a wydzielenie garaży jako samoistnych lokali zostało dokonane na wniosek Banku Gospodarstwa Krajowego, który 13 grudnia 2001r. zawarł umowę na finansowanie kosztów budowy budynku.

Równocześnie Wnioskodawca poinformował, że w roku 2008 nie dokonał sprzedaży tych lokali, gdyż czekał na opinię w sprawie w sprawie VAT i w związku z tym wnosi o wydanie interpretacji czy ich sprzedaż w 2009r. będzie objęta zwolnieniem od podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż powyższych lokali użytkowych w 2009r. podlega przepisom ustawy o VAT oraz czy będzie to sprzedaż zwolniona z tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż lokali użytkowych, jako dostawa towarów używanych, powinna być zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., ost. zm. Dz. U. z 2008r. Nr 209, poz. 1320), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Przez dostawę towarów natomiast ? w myśl art. 7 ust. 1 ustawy ? rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i ust. 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże w rozpatrywanym przypadku należałoby rozważyć kwestię możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego z powiązania art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a, art. 2 pkt 14 oraz art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009r.

Art. 43 ust. 1 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy o VAT, zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto, zgodnie z art. 2 pkt 14 ww. ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a i b cyt. ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budynków lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z art. 43 ust. 7a, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas należy poddać badaniu zaistnienie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Wnioskodawca od 1993r. jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą.

W okresie od 1997r. do 2002r. Wnioskodawca, poza działalnością gospodarczą, realizował wspólnie z Towarzystwem Budownictwa Społecznego budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami użytkowymi (garażami). Wnioskodawca, z tytułu ponoszenia nakładów na udział w budowie, otrzymywał rachunki uproszczone, a w 2000r. jedną FV jak dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

W dniu 10 grudnia 2002r., na podstawie umowy zniesienia współwłasności nieruchomości i ustanowienia odrębnej własności lokali (Akt Not. rep 7690/2002), Wnioskodawca nabył na wyłączną własność lokale użytkowe w tym budynku (17 garaży oraz 1 lokal użytkowy w przyziemiu budynku).

Wnioskodawca nie wprowadził przedmiotowych lokali do działalności gospodarczej. Lokale użytkowe były przez Wnioskodawcę wynajmowane i z tego tytułu był naliczany należny podatek VAT oraz deklarowane w pdof przychody z najmu.

Obecnie Wnioskodawca zamierza sprzedać przedmiotowe lokale użytkowe.

Ponadto Wnioskodawca podał, że:

  1. Według jego wiedzy, nie przysługiwało mu odliczenie podatku VAT.
  2. Budowa została zakończona w 2002r. Wobec tego od końca 2002r. upłynęło 6 lat.
  3. W trakcie użytkowania lokali nie ponoszono nakładów na ich ulepszenie stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej. Użytkowanie tych lokali nie wymagało ponoszenia nakładów na ich ulepszenie.

W świetle przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego oraz powołanych wyżej regulacji, stwierdzić należy, że zbycie przez Wnioskodawcę lokali użytkowych w 2009r., korzystać będzie ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przy założeniu, że pierwsze zasiedlenie lokali użytkowych nastąpiło po ich wybudowaniu w 2002r. i Wnioskodawca w trakcie użytkowania nie poniósł nakładów na ich ulepszenie stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe, jednakże w oparciu o inną podstawę prawną niż przywołana przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Na marginesie należy wskazać, że zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT, Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika