Opodatkowania podatkiem VAT użyczenia pokoju hotelowego dla studenta i pracownika

Opodatkowania podatkiem VAT użyczenia pokoju hotelowego dla studenta i pracownika

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2011r. (data wpływu 25 listopada 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 lutego 2012r. (data wpływu 8 lutego 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT użyczenia pokoju hotelowego dla studenta i pracownika ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2011r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT użyczenia pokoju hotelowego dla studenta i pracownika.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 lutego 2012r. (data wpływu 8 lutego 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-1724/11/ES z dnia 26 stycznia 2012r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (Akademia) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Uczelnia posiada budynek ? A z częścią hotelową sfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Inwestycja służy celom dydaktycznym, przy jej realizacji nie było prawa do odliczenia podatku VAT. W chwili obecnej na podstawie umowy użyczenia studenci (sportowcy) i pracownicy korzystają nieodpłatnie z pokoi hotelowych.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazuje, że część hotelowa A jest związana z działalnością edukacyjną i służy celom dydaktycznym. W części hotelowej znajduje się m.in. sala konferencyjna, w której odbywają się zajęcia dydaktyczne ze studentami.

Pokoje hotelowe są przeznaczone dla studentów-sportowców, studiujących głównie na kierunku Wychowanie Fizyczne, Turystyka i Rekreacja oraz na innych kierunkach. Część studentów korzystających z pokoi w A uczestniczy w programie Szkolenia Sportowego.

Nieodpłatne użyczenie związane jest z prowadzeniem działalności edukacyjnej oraz z działalnością sportową studentów.

Studenci-sportowcy zamieszkujący w A są studentami Akademii.

Pracownicy-trenerzy sportowi są pracownikami Akademii.

Umowy zawierane są na okres od 1 września/października do 15 lipca.

Pokoje hotelowe użyczane są studentom-sportowcom oraz trenerom sportowym w celu polepszenia warunków mieszkaniowych i treningowych. Bezpośredni dostęp do pomieszczeń treningowych sprawia, że studenci i trenerzy mają dogodne warunki rozwoju i mogą skoncentrować się na nauce i sporcie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy umowa użyczenia pokoju hotelowego dla studenta i pracownika podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 8 ust. 2?

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, bezpłatne użyczenie pokoju hotelowego studentowi i pracownikowi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie są spełnione wszystkie warunki w nim określone dla jego zastosowania. Akademii nie przysługiwało bowiem prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy wytworzeniu budynku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177 poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte ? w przypadku dostawy towarów ? w art. 7 ust. 2 oraz ? w przypadku świadczenia usług ? w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług .

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zatem, aby użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT uznać za odpłatne świadczenie usług, a zatem za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono dokonane do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika oraz Wnioskodawcy musiało przysługiwać, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wynika iż Wnioskodawca (Akademia) - zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług posiada budynek - A z częścią hotelową, sfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Inwestycja służy celom dydaktycznym, przy jej realizacji nie było prawa do odliczenia podatku VAT. Obecnie na podstawie umowy użyczenia zawieranej na okres od dnia 1 września/października do dnia 15 lipca, studenci Akademii (sportowcy) i pracownicy Akademii (trenerzy sportowi) korzystają nieodpłatnie z pokoi hotelowych.

Przez umowę użyczenia, w świetle regulacji art. 710 ? 719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia nie przenosi własności rzeczy.

Z wyżej przedstawionych przepisów ustawy o VAT wynika, że aby użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika było objęte opodatkowaniem podatkiem VAT muszą być spełnione łącznie dwa warunki. Po pierwsze ustawa wyraźnie wskazuje, że nie ma podstaw do opodatkowania użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika, ale w związku z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Drugim warunkiem objęcia podatkiem VAT użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza jest istnienie prawa podatnika do odliczenia całości lub części podatku naliczonego związanego z nabyciem tych towarów.

Zatem niespełnienie jednego z ww. warunków powoduje, iż użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa nie może być traktowane jako odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Tym samym czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie nieodpłatne użyczenie związane jest z prowadzeniem działalności edukacyjnej oraz z działalnością sportową studentów i pokoje hotelowe użyczane są studentom-sportowcom i trenerom sportowym m.in. w celu polepszenia warunków treningowych (mają dogodne warunki rozwoju i mogą skoncentrować się na nauce i sporcie).

Ponadto w związku z budową A z częścią hotelową Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Z uwagi na powyższe, stanowisko Wnioskodawcy, iż bezpłatne użyczenie pokoju hotelowego studentowi i pracownikowi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika