Zwolnienie podmiotowe działalności pomocniczej związanej z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi. (...)

Zwolnienie podmiotowe działalności pomocniczej związanej z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2007r. (data wpływu 19 września 2007r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 grudnia 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podmiotowego działalności pomocniczej związanej z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2007r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podmiotowego działalności pomocniczej związanej z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi.
Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 grudnia 2007r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 6 grudnia 2007r. Nr IBPP1/443-193/07/AS.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca chce założyć działalność gospodarczą, której przedmiotem byłaby: Działalność pomocnicza związana z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi (PKD 67.20 Z). Działalność polegałaby na np.: przygotowaniu dokumentacji ubezpieczeniowej w kancelarii Brokerskiej (np. wypełnianie wniosków ubezpieczeniowych oraz dokumentacji ubezpieczeniowej potrzebnej do zawarcia ubezpieczenia). Nie doprowadzałaby do zawarcia ubezpieczenia.

PKWiU dla świadczonych usług, wskazane przez Wnioskodawcę, to: 67.20.10-00.10.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy tego typu działalność jest przedmiotowo zwolniona z podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie musi płacić podatku VAT, ponieważ działalność, którą zamierza założyć jest przedmiotowo zwolniona z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ustawodawca w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT określił, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Ponadto w art. 8 ust. 3 ww. ustawy wskazano, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.W poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy, wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego, sekcja J ex (65-67), z wyłączeniem:

  1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
  2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
  3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
  4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
  5. usług ściągania długów oraz faktoringu,
  6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
  9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości

Ze stanu faktycznego przedstawionego w sprawie wynika, iż Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, której przedmiotem byłaby: Działalność pomocnicza związana z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi (PKD 67.20 Z).Działalność ta polegałaby na np.: przygotowaniu dokumentacji ubezpieczeniowej w kancelarii Brokerskiej (np. wypełnianie wniosków ubezpieczeniowych oraz dokumentacji ubezpieczeniowej potrzebnej do zawarcia ubezpieczenia) i nie doprowadzałaby do zawarcia ubezpieczenia. PKWiU tych usług, wskazana przez Wnioskodawcę, to: 67.20.10-00.10.

W cyt. wyżej załączniku nr 4, stanowiącym wykaz usług zwolnionych od podatku, w poz. 3 wskazano symbol PKWiU: Sekcja J ex (65 - 67) Usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem m.in. pkt 4, który dotyczy: - usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10.- 00.20,- 00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń. W objaśnieniach do ww. załącznika ex - dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

W świetle cytowanych wyżej przepisów, świadczone przez Wnioskodawcę usługi zaklasyfikowane według PKWiU do grupowania 67.20.10-00.10 nie zostały wyłączone ze zwolnienia określonego w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, dlatego też na podstawie w art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika