określenia stawki podatku VAT dla usługi montażu żaluzji i rolet wraz dostawą towaru w budownictwie (...)

określenia stawki podatku VAT dla usługi montażu żaluzji i rolet wraz dostawą towaru w budownictwie mieszkaniowym

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2007r. (data wpływu 27 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką podatku VAT usługi montażu żaluzji oraz rolet wraz dostawą towaru w budownictwie mieszkaniowym - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2007r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką podatku VAT usługi montażu żaluzji oraz rolet wraz dostawą towaru w budownictwie mieszkaniowym. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia z 11 grudnia 2007r., będącym odpowiedzią na wezwanie nr IBPP1/443-251/07/PK z dnia 3 grudnia 2007r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalności gospodarczą handlowo ? usługową. Handel detaliczny dotyczy sprzedaży we własnym sklepie wszystkich typów rolet, markiz i żaluzji okiennych i drzwiowych. Sprzedaż tę opodatkowuje 22% stawką VAT.Działalność usługowa polega na świadczeniu usługi montażu żaluzji bądź rolet wraz z materiałem własnym. Sprzedaż tych usług również opodatkowana jest 22% stawką VAT. Spółka nie jest producentem materiałów zużytych do montażu żaluzji bądź rolet.Usługa świadczona przez Wnioskodawcę polega na montażu żaluzji pionowych, rolet wewnętrznych, rolet zewnętrznych aluminiowych. W tym celu zakupuje materiały w ilościach hurtowych. Z zakupionego materiału pracownicy docinają żaluzje bądź rolety na żądany wymiar przez klienta i następnie świadczą usługę montażu u klienta wraz z materiałem. Oprócz tego montuje żaluzje poziome ? aluminiowe, drewniane, markizy ? które kupuje w hurtowni od razu na gotowy wymiar podany przez klienta i następnie montuje to już bez dodatkowej obróbki na oknie, drzwiach lub na ścianie zgodnie z życzeniem klienta.Usługę montażu świadczą wyłącznie pracownicy Wnioskodawcy nie są one podzlecane podwykonawcom.Między Spółką a kontrahentem jest zawierana umowa ustna. Odbywa się to na zasadzie iż pracownik przyjeżdża do klienta na pomiary, a potem umawia się na montaż. Zawsze świadczona jest kompleksowa usługa obejmująca swym zakresem robociznę i materiały. Za ww. usługę Wnioskodawca wystawia fakturę na usługę montażu wraz z materiałem w jednej pozycji bez wyszczególniania materiału.Świadczona usługa jest sklasyfikowana zgodnie z normami PKWiU w grupowaniu 45, a roboty są wykonywane w budynkach mieszkalnych sklasyfikowanych pod symbolem PKOB 11.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wykonując opisane wyżej usługi w budownictwie mieszkaniowym Wnioskodawca ma prawo do stosowania obniżonej 7% stawki VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro przedmiotem umowy z klientem jest usługa budowlana sklasyfikowana zgodnie z normami statystycznymi PKWiU w grupowaniu 45, a roboty są wykonywane (w budynku mieszkalnym) z materiałów wykonawcy, i są elementem kalkulacyjnym ceny, to całość transakcji powinna być opodatkowana według 7% podatku VAT. W przypadku usług budowlanych w obiektach innych niż mieszkaniowe, stawka podatku wynosi 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 ww. ustawy. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych ? ust. 3 art. 8.W myśl art. 41 ust. 1 wyżej cyt. ustawy stawka podatku wynosi 22%, przy czym ustawodawca od tej reguły ustanowił pewne wyjątki. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu dla robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Z treści art. 2 pkt 12 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Zgodnie z poz. 20 załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia podatnicy mogą stosować stawkę podatku od towarów i usług obniżoną do 7% również w stosunku do robót polegających na budowie, remontach i bieżącej konserwacji obiektów sklasyfikowanych w PKOB ex 1130: domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych oraz budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych, a także części ww. obiektów, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Strony w umowach cywilno-prawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa, budowlana, budowlano-montażowa, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia, itp.). Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

Zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007r. Wnioskodawca stwierdza, że przedmiotem umowy jest usługa budowlana sklasyfikowana zgodnie z normami PKWiU pod symbolem 45.Reasumując, jeżeli usługa remontowo-budowlana wykonywana jest w obiekcie zaliczanym do budownictwa mieszkaniowego (zdefiniowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 12 ww. ustawy) oraz jego infrastruktury towarzyszącej, a firma wykonuje tę usługę z użyciem własnych materiałów co wynika z zawartej ze zleceniodawcą ustnej umowy, to do całej wartości usługi należy zastosować stawkę właściwą ze względu na rodzaj robót, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, tj. 7%. Natomiast świadczenie usług budowlanych w obiektach innych niż mieszkalne (tj. innych niż wymienione w art. 2 pkt 12 ustawy i w poz. 20 załącznika nr 1 do cytowanego rozporządzenia) będzie podlegało opodatkowaniu 22% stawką VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika