Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży działki gruntu wraz ze znajdującą się na niej hałdą pohutniczą.

Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży działki gruntu wraz ze znajdującą się na niej hałdą pohutniczą.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2007r. (data wpływu 4 października 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki gruntu wraz ze znajdującą się na niej hałdą pohutniczą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2007r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki gruntu wraz ze znajdującą się na niej hałdą pohutniczą.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 26 czerwca 2001r. aktem notarialnym w formie darowizny, zostało przekazane dwóm osobom fizycznym prawo użytkowania działki gruntu o pow. 4 ha 7.712 m.kw. niezabudowanej, nieogrodzonej, nieuzbrojonej i ujętej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako strefa zieleni, rekreacji i usług. W akcie notarialnym brak informacji o znajdującej się na tym terenie hałdzie pohutniczej.

Od darowizny został odprowadzony podatek od darowizny na podstawie art. 9 i 15 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 1997r. Nr 16, poz. 89 z późn. zm.)

Transakcja nie była obciążona podatkiem VAT ? tym samym nabywcom nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Po otrzymaniu działki, te same dwie osoby fizyczne, rozpoczęły wspólną działalność gospodarczą na tym terenie zawierając umowę spółki cywilnej.Działalność polegała na urabianiu hałdy pohutniczej i przetwarzaniu jej w kruszywo ? ten produkt sprzedawano z podatkiem VAT jako towar handlowy spółki cywilnej. Grunt i hałda nigdy nie zostały przekazane w żadnej formie jako majątek spółki, cały czas był to majątek dwóch osób fizycznych.

Obecnie spółka cywilna jest na etapie rozwiązywania swojej działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy po rozwiązaniu spółki cywilnej, sprzedaż w przyszłości całej hałdy pohutniczej (bez jakiegokolwiek przerobu przemysłowego) umową kupna-sprzedaży oddzielnie na każdą osobę fizyczną, która nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntu na podstawie umowy darowizny, będzie zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy hałda pohutnicza jest nadpoziomowym zgromadzeniem odpadów z hutnictwa metali kolorowych ZGH ?...? w B., powstała w latach 1026-1944 ? nieczynna i zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, hałda pohutnicza jako całość jest towarem używanym.

Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118) przez budowę należy rozumieć między innymi składowiska odpadów

Zgodnie natomiast z art. 43 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, przez towary używane rozumie się: m.in. budowle ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Dlatego zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż całości używanej budowli przez osoby fizyczne, którym nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest zwolniona z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ust. 2 tego przepisu stanowi, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.

2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Ponadto zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

A zatem grunty zabudowane podlegają opodatkowaniu według stawek właściwych dla budynków i budowli trwale z nimi związanych. Analogicznie następuje ustalenie obrotu przy dostawie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajdują się budynki i budowle, bowiem zgodnie z cytowanym przepisem art. 29 ust. 5 ww. ustawy, również w tym przypadku, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane do celów zwolnienia od podatku rozumie się między innymi budynki i budowle lub ich części - jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 6 ustawy, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak z powyższego wynika, ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z art. 29 ust. 5 tej ustawy i § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, korzystać również może sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budowlami trwale z tym gruntem związanymi, jeżeli budowle te spełniają warunki określone w art. 43 ust. 2 pkt 1 oraz nie zostały spełnione przesłanki wykluczające to zwolnienie, określone w art. 43 ust. 6 tej ustawy.

W złożonym wniosku Wnioskodawca wskazał, iż zamierza sprzedać hałdę pohutniczą wraz z gruntem objętym prawem wieczystego użytkowania, na którym hałda się znajduje. Hałda ta powstała w latach 1926-1944. Wnioskodawca otrzymał ją w formie darowizny i transakcja nie była obciążona podatkiem VAT. Grunt z hałdą stanowi majątek osobisty Wnioskodawcy i nie został nigdy wniesiony do majątku spółki, tylko cały czas był to majątek dwóch osób fizycznych, wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) hałda pohutnicza jest budowlą. Ponadto zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U. Nr 112, 1316 ze zm.) sekcja 2 (Obiekty inżynierii lądowej i wodnej) obejmuje dział 24 (Obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe), która obejmuje grupę 242 (Obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane), a ta obejmuje klasę 2420, która obejmuje wysypiska śmieci i miejsca składowania odpadów.

Zgodnie z definicją zawartą w Małym Słowniku Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994, s. 246, hałda to zwały nieużytecznej skały, usuwanej z kopalni lub zakładów przetwórczych; także zwały popiołu, żużla itp. odpadków przemysłowych.

Odnosząc powyższe przepisy do sprawy będącej przedmiotem wniosku, stwierdzić należy, iż dostawa (sprzedaż) prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z hałdą będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 29 ust. 5 ustawy i § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ:

  • znajdujące się na gruncie składowisko odpadów jest budowlą z racji swego charakteru, trwale z gruntem związaną,
  • mieści się w ustawowej definicji towarów używanych,
  • przy ich nabyciu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  • stanowi majątek osobisty Wnioskodawcy, otrzymany w drodze darowizny, który nigdy nie został wniesiony do spółki, ale tylko był wykorzystywany do prowadzenia działalności,
  • nie zaistniały przesłanki określone w art. 43 ust. 6 ustawy wykluczające przedmiotowe zwolnienie (ze złożonego wniosku wynika, iż prawo wieczystego użytkowania i hałda nigdy nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz charakter takiego składowiska odpadów nie daje możliwości jego ulepszenia).

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki gruntu na której znajduje się hałda pohutnicza może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika