Opodatkowanie czynszu z tyt. wynajmu lokali oraz prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę (...)

Opodatkowanie czynszu z tyt. wynajmu lokali oraz prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy materiałów i usług budowlanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana F. M. przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2007r. (data wpływu 4 października 2007r.) uzupełnione pismem z dnia 31 grudnia 2007r. (data wpływu 4 stycznia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynszu z tyt. wynajmu lokali oraz w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy materiałów i usług budowlanych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2007r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynszu z tyt. wynajmu lokali oraz w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy materiałów i usług budowlanych. W odpowiedzi na wezwanie nr IBPP1/443-288/07/AZ z dnia 20 grudnia 2007r. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 31 grudnia 2007r., które wpłynęło w dniu 4 stycznia 2008r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest w 1/3 współwłaścicielem budynku. W budynku są cztery oddzielne lokale, które wynajmowane są czterem najemcom na działalność handlową różnej branży. Za wynajmowane lokale Wnioskodawcy przypada około 50% czynszu za pozostałe lokale. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Od marca 2007r. Wnioskodawca rozpoczął budowę nowego budynku na własnej posesji, z przeznaczeniem: parter na działalność handlowo-usługową i poddasze na własne potrzeby mieszkaniowe. Parter budynku zaliczony będzie do środków trwałych. Część nowowznoszonego budynku handlowo-usługowego będzie służyła wyłącznie czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT.

Podatek od towarów i usług naliczony przy zakupie materiałów i usług budowlanych odliczany jest od podatku należnego od uzyskanego czynszu za najem lokali.

Powierzchnia użytkowa wznoszonego budynku wynosi 57,15%, i w takim stosunku procentowym odliczany jest podatek VAT naliczony od zakupu materiałów i usług budowlanych w związku z prowadzoną budową od podatku należnego od uzyskanego czynszu.

Dane te Wnioskodawca wykazuje w deklaracji VAT-7 składanej co miesiąc w urzędzie skarbowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca prawidłowo rozlicza w deklaracji VAT-7 podatek od towarów i usług należny od uzyskanego czynszu i naliczony od zakupu materiałów i usług budowlanych na nowo wznoszony budynek usługowo - mieszkalny...

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że w nowowznoszonym budynku będzie wykonywana działalność handlowo - usługowa podlegająca w całości opodatkowaniu podatkiem VAT, przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie materiałów i usług do budowy nowowznoszonego budynku od podatku należnego od czynszu uzyskiwanego obecnie za wynajem lokalu. Odliczenie to przysługuje w takim stosunku procentowym, jaki stanowi powierzchnia części budynku przeznaczonego na działalność handlowo-uslugową w stosunku do ogólnej powierzchni budynku tj. 57,15%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Przez usługi dla celów podatku VAT rozumie się usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości o charakterze niemieszkalnym ? użytkowym zaliczane są według ?Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług? do grupowania 70.20.12-00.00 ?usługi wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, na własny rachunek.?

W świetle powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przyjąć należy, iż najem lokalu użytkowego będąc usługą polegającą na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym jako nie wymienione w załącznikach do cytowanej ustawy opodatkowane są według podstawowej stawki podatku VAT w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, będąc czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, Wnioskodawca ma obowiązek opodatkowania podatkiem należnym kwot obrotów uzyskiwanych z tytułu przedmiotowego najmu.

Ponadto uzyskiwane obroty z tytułu najmu powinny być wykazywane w deklaracjach dla podatku od towarów i usług, składanych za okresy miesięczne w terminie do dnia 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o VAT.

Odnośnie kwestii odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z budową budynku, w części dotyczącej powierzchni użytkowej przeznaczonej na działalność gospodarczą należy stwierdzić, że zgodnie z podstawową zasadą dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo to może zostać zrealizowane w terminach określonych w art. 86 ust. 10 - 13.

Ustawodawca przyznał zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia określonych przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2, w związku z art. 88 ust. 3 pkt 1 i art. 87 ust. 3 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z budową budynku z przeznaczeniem na działalność handlowo-usługową, jeżeli budynek będzie następnie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, a inwestycja zostanie zaliczona do środków trwałych i będzie podlegać amortyzacji.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w cytowanym art. 86 ust. 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, może być częściowe, tj. tylko w części, w jakiej dane towary i usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są lub będą wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku VAT, w jakiej towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a) ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT).

Ze względu na fakt, że zakupy towarów i usług związane z budową budynku dotyczą zarówno części mieszkalnej jak i części przeznaczonej na działalność gospodarczą - odliczeniu podlegać będzie część podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług obliczona jako procentowy udział wydatków przypadających na powierzchnię przeznaczoną na działalność gospodarczą ? w analizowanym przypadku 57,15% kwot podatku naliczonego.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika