Brak opodatkowania wniesienia działalności prowadzonej indywidualnie do spółki cywilnej oraz wpływ (...)

Brak opodatkowania wniesienia działalności prowadzonej indywidualnie do spółki cywilnej oraz wpływ tej czynności na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego, a także w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2009r. (data wpływu 9 czerwca 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 sierpnia 2009r. (data wpływu 12 sierpnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia działalności prowadzonej indywidualnie do spółki cywilnej oraz wpływu tej czynności na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego, a także w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia działalności prowadzonej indywidualnie do spółki cywilnej oraz wpływu tej czynności na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego, a także w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 sierpnia 2009r. (data wpływu 12 sierpnia 2009r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 31 lipca 2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w dwóch podmiotach. W jednym jest właścicielem i prowadzi go jako osoba fizyczna. W drugim jako wspólnik spółki cywilnej. Obecnie Wnioskodawca zamierza swoją działalność prowadzoną indywidualnie wnieść do spółki cywilnej. Mienie, będące przedmiotem aportu, stanowi całość przedsiębiorstwa, w myśl art. 551 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zgodnie z umową spółki zawartą w czerwcu 2009r. (po złożeniu wniosku o wydanie interpretacji), w skład przedsiębiorstwa, będącego przedmiotem aportu, wchodzą m.in. następujące składniki:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo M. R., mające ugruntowaną już pozycję na rynku (stali klienci),
  • nieruchomość położoną w W., w pobliżu ul. S., będącą wyłączną własnością Wnioskodawcy oznaczoną w ewidencji gruntów numerem 974/3, dla której założona jest księga wieczysta w Sądzie Rejonowym w B., z budową studia nagrań w toku,
  • majątek obrotowy, na który składają się nie sprzedane: towary handlowe, materiały, surowce, roboty w toku,
  • środki trwałe, wyposażenie, oraz sprzęt o mniejszej wartości (tj. poniżej 1500 zł, a niezbędny do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie działalności studia),
  • umowę najmu lokalu położonego w W., przy ul. M., dotyczącą lokalu zajmowanego na potrzeby działalności,
  • licencje do zakupionych programów, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  • własność przemysłową, tajemnice przedsiębiorstwa, know-how,
  • umowy o pracę na czas nieokreślony zawarte z M. R., M. Ch. i M. Ch., którzy zostali poinformowani na piśmie o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, o warunkach płacy i pracy,
  • cała dokumentacja w tym księgi, ewidencje, rejestry i inne dokumenty związane z prowadzonym przedsiębiorstwem,
  • umowy z kontrahentami, prawa i obowiązki wynikające z wcześniej zawartych umów,
  • należności wobec dostawców, zobowiązania wobec dłużników, na dzień wniesienia aportu,
  • pozwolenie na budowę studia nagrań, wydane przez Starostę B. w dniu 3 lutego 2006 r., pozwolenie na budowę instalacji gazowej, które zostaną przeniesione na spółkę na wszystkich warunkach zawartych w decyzji oraz dokumenty związane z powyższą budową,
  • konto bankowe z aktualnym stanem środków, na dzień wniesienia aportu.


Przekazane składniki przedsiębiorstwa posłużyły kontynuowaniu działalności przez spółkę cywilną, w tego samego rodzaju działalności opodatkowanej.

Zgodnie z umową w zamian za wniesienie aportu Wnioskodawca otrzymał udziały w Spółce, do której aport został wniesiony z równoczesnym zwiększeniem wartości posiadanych udziałów w spółce.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonego przedsiębiorstwa Wnioskodawca wykonywał całości czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przekazanie przedsiębiorstwa nastąpi przed zaprzestaniem działalności prowadzonej w formie jednoosobowej.

Po całkowitym wniesieniu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej jednoosobowa działalność Wnioskodawcy zostanie zlikwidowana. Jednakże z uwagi na fakt, że przeniesienie wszystkich składników przedsiębiorstwa jest trudne do wykonania w tym samym czasie (np. procedura administracyjna przeniesienia pozwolenia na budowę wystawione na przedsiębiorstwo M. R. M. L., mimo złożenia wniosku trwa nadal) jednoosobowa działalność Wnioskodawcy została zawieszona do czasu przeniesienia wszystkich składników przedsiębiorstwa. Po tym czasie zostanie zlikwidowana. Jednakże te składniki, które zostały już przeniesione pozwalają na kontynuację działalności w spółce. Spółka osiągnęła pierwsze przychody.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 7 sierpnia 2009r. - data wpływu 12 sierpnia 2009r.) :

Czy wniesienie do spółki cywilnej aportem przedsiębiorstwa korzysta z wyłączenia z ustawy o VAT na podstawie art. 6 pkt 1 i pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego oraz nie powoduje powstania obowiązku korekty tego podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Tak wynika z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Przedsiębiorstwem, w myśl art. 551 kodeksu cywilnego, jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności. Tak więc wniesienie całego przedsiębiorstwa (w postaci aportu) do spółki cywilnej nie będzie podlegało przepisom o VAT. Również fakt ten pozostanie bez wpływu na wcześniejsze prawo do odliczenia podatku naliczonego dokonane zgodnie z art. 86 ustawy o VAT w związku z zakupami, które służyły sprzedaży opodatkowanej. Przy czym przepisy ustawy o VAT nakładają na nabywcę, czyli następcę prawnego,

który przejmuje prawa i obowiązki zbywcy, obowiązek dokonywania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, na zasadach określonych w art. 91 ust, 9 ustawy o VAT. Ponadto w przypadku gdy osoba fizyczna wniesie na pokrycie udziałów wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa do spółki niemającej osobowości prawnej, to spółka ta wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby wkład ten wnoszącej. Wynika to z art. 93a par. 2 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Oznacza to, że wszystkie prawa jakie na gruncie przepisów VAT przysługiwałyby danemu podatnikowi działającemu jako osoba fizyczna, w sytuacji gdy osoba ta wnosi całe przedsiębiorstwo jako udział do spółki cywilnej, przejdą na tę spółkę.

Z chwilą, gdy cały majątek firmy prowadzonej jednoosobowo stanie się własnością spółki cywilnej, Wnioskodawca zakończy działalność nie posiadając towarów, które mogłyby być przedmiotem remanentu likwidacyjnego. W konsekwencji nie wystąpi z tego tytułu obowiązek podatkowy i nie ma konieczności sporządzenia spisu z natury dla celów VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji ?przedsiębiorstwa?, w związku z tym dla określenia zakresu pojęcia ?przedsiębiorstwo? posłużyć należy się definicją sformułowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.)

Jak wynika z treści art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo, obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi więc stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Istotne jest zatem, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak aby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu działalności gospodarczej. W ustawie o podatku od towarów i usług ustawodawca nie zdefiniował pojęcia ?zbycie przedsiębiorstwa?. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów. Może więc nastąpić na podstawie dowolnej czynności rozporządzającej. Należy przez to rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, tj. sprzedaż, zamianę, darowiznę, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w dwóch podmiotach. W jednym jest właścicielem i prowadzi go jako osoba fizyczna. W drugim jako wspólnik spółki cywilnej. Obecnie Wnioskodawca zamierza swoją działalność prowadzoną indywidualnie wnieść do spółki cywilnej. Mienie, będące przedmiotem aportu stanowi całość przedsiębiorstwa, w myśl art. 551 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zgodnie z umową spółki zawartą w czerwcu 2009r. (po złożeniu wniosku o wydanie interpretacji), w skład przedsiębiorstwa, będącego przedmiotem aportu, wchodzą m.in. następujące składniki:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo M. R., mające ugruntowaną już pozycję na rynku (stali klienci),
  • nieruchomość położoną w W., w pobliżu ul. S., będącą wyłączną własnością Wnioskodawcy oznaczoną w ewidencji gruntów numerem 974/3, dla której założona jest księga wieczysta w Sądzie Rejonowym w B., z budową studia nagrań w toku,
  • majątek obrotowy, na który składają się nie sprzedane: towary handlowe, materiały, surowce, roboty w toku,
  • środki trwałe, wyposażenie, oraz sprzęt o mniejszej wartości (tj. poniżej 1500 zł, a niezbędny do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie działalności studia),
  • umowę najmu lokalu położonego w W., przy ul. M., dotyczącą lokalu zajmowanego na potrzeby działalności,
  • licencje do zakupionych programów, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  • własność przemysłową, tajemnice przedsiębiorstwa, know-how,
  • umowy o pracę na czas nieokreślony zawarte z M. R., M. Ch. i M. Ch., którzy zostali poinformowani na piśmie o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, o warunkach płacy i pracy,
  • cała dokumentacja w tym księgi, ewidencje, rejestry i inne dokumenty związane z prowadzonym przedsiębiorstwem,
  • umowy z kontrahentami, prawa i obowiązki wynikające z wcześniej zawartych umów,
  • należności wobec dostawców, zobowiązania wobec dłużników, na dzień wniesienia aportu,
  • pozwolenie na budowę studia nagrań, wydane przez Starostę B. w dniu 3 lutego 2006 r., pozwolenie na budowę instalacji gazowej, które zostaną przeniesione na spółkę na wszystkich warunkach zawartych w decyzji oraz dokumenty związane z powyższą budową,
  • konto bankowe z aktualnym stanem środków, na dzień wniesienia aportu.


Przekazane składniki przedsiębiorstwa posłużyły kontynuowaniu działalności przez spółkę cywilną, w tego samego rodzaju działalności opodatkowanej.

Zgodnie z umową w zamian za wniesienie aportu Wnioskodawca otrzymał udziały w Spółce, do której aport został wniesiony z równoczesnym zwiększeniem wartości posiadanych udziałów w spółce.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Odnosząc zatem brzmienie cytowanych przepisów do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie przekazanie aportem przedsiębiorstwa, w przypadku gdy spełnia ono warunki określone w art. 551 Kodeksu cywilnego, wyłączone jest spod działania ustawy o VAT jako czynność niepodlegająca przepisom ustawy, zgodnie z art. 6 pkt 1 ww. ustawy.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (?).

W myśl art. 90 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, w stosunku do towarów i usług, które wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwoty podatku naliczonego, dającej podatnikowi prawo do odliczenia, podatnik może w celu ustalenia tej kwoty zastosować proporcję określoną zgodnie z ust. 2-10 powołanego artykułu.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z obliczoną proporcją, jest on obowiązany dokonać korekty, zgodnie z zasadami określonymi w art. 90 ust. 2-9 (?). Stosownie do art. 91 ust. 4 ww. ustawy, korekty tej dokonuje się również w przypadku, gdy nastąpi sprzedaż towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym były zaliczone przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także grunty, bądź zgodnie z ust. 7 nastąpi zmiana prawa do odliczenia podatku naliczonego od danego towaru lub usługi.

Obowiązek skorygowania podatku naliczonego od wcześniej nabytych towarów, środków trwałych wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, które są następnie przedmiotem zbycia (aportu) przedsiębiorstwa, reguluje art. 91 ust. 9 ustawy o VAT.

Zgodnie z tym przepisem w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika iż Wnioskodawca wniósł w całości prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo w formie aportu do spółki cywilnej. Przedmiotem aportu będzie całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż przekazanie aportem przedsiębiorstwa (w rozumieniu w art. 55#185; Kodeksu cywilnego) do spółki cywilnej wyłączone jest spod działania ustawy o podatku od towarów i usług tj. nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem oraz nie wiąże się dla wnoszącego aport Wnioskodawcy z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych (m.in. materiałów i środków trwałych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Jednakże czynność ta nakłada na nabywcę obowiązek dokonywania ewentualnych stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, co wynika z art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powyższego wynika zatem, iż to na nabywcy (spółce cywilnej otrzymującej w formie aportu przedsiębiorstwo), ciąży obowiązek dokonania ewentualnej rocznej korekty podatku naliczonego.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Jeżeli przekazanie całego przedsiębiorstwa nastąpi przed zaprzestaniem działalności prowadzonej w formie jednoosobowej (a z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zakończenie prowadzenia działalności w ramach tego przedsiębiorstwa będzie konsekwencją jego wniesienia jako aportu do spółki cywilnej) wówczas na dzień tego zaprzestania nie wystąpią towary podlegające opodatkowaniu.

Tym samym regulacja art. 14 ustawy o VAT w przedstawionym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowania.

Reasumując, odnosząc brzmienie cytowanych przepisów do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że przekazanie aportem przedsiębiorstwa, w przypadku gdy spełnia ono warunki określone w art. 55#185; Kodeksu cywilnego, wyłączone jest spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie nie wiąże się dla wnoszącego aport z obowiązkiem korekty w zakresie podatku naliczonego związanego z nabytymi składnikami majątkowymi przedsiębiorstwa. Obowiązek ten ciąży bowiem na nabywcy zgodnie z powołanym wyżej art. 91 ust. 9.

Jeżeli przed zaprzestaniem działalności gospodarczej całe przedsiębiorstwo zostanie wniesione jako aport do spółki cywilnej, to Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego. Zatem regulacje art. 14 ustawy o VAT nie znajdą zastosowania.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Z uwagi na fakt, że występującym o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego jest Strona wnosząca aport, a zapytanie oraz własne stanowisko Wnioskodawcy dotyczy częściowo również spółki, do której aport jest wnoszony, przedmiotowa interpretacja nie wywołuje dla spółki cywilnej skutków określonych w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika