Określenie prawidłowej stawki VAT dla czynności polegających na kompleksowym wykonaniu druku książek. (...)

Określenie prawidłowej stawki VAT dla czynności polegających na kompleksowym wykonaniu druku książek.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2007r. (data wpływu 13 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia prawidłowej stawki VAT dla czynności polegających na kompleksowym wykonaniu druku książek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2007r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia prawidłowej stawki VAT dla czynności polegających na kompleksowym wykonaniu druku książek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wydaje na zlecenie wydawców i innych przedsiębiorstw w pełnym cyklu produkcyjnym książki, gazety, czasopisma i pozostałą poligrafię gdzie indziej nie sklasyfikowaną. Produktem finalnym jest w każdym przypadku pozycja książkowa w wersji gotowej do sprzedaży dla ostatecznych odbiorców, posiadająca symbol ISBN. Do jej wytworzenia Wnioskodawca zużywa własne surowce i komponenty (płótna introligatorskie, klej, papier, karton). W wyniku procesów technologicznych powstaje nowe dobro materialne ? książka. Dysponując wykonanym nakładem książek Wnioskodawca przekazuje odpłatnie prawo do dysponowania ww. książkami jak właściciel wystawiając przy tym fakturę VAT, w której określa przedmiot sprzedaży ? książkę z symbolem PKWiU 22.11. Z chwilą jej wydania prawo do swobodnego rozporządzania wyrobem gotowym przechodzi na wydawcę. Przy czym nie przysługuje Wnioskodawcy prawo do swobodnego dysponowania wyrobem gotowym na sprzedanie innemu podmiotowi niż zlecający tj. wydawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla czynności druku książek polegających na wykonaniu w pełnym cyklu produkcyjnym z własnych materiałów i we własnym zakresie usług drukowania i oprawiania wydawnictw dziełowych można zastosować stawkę preferencyjną podatku VAT w wysokości 0%...

Zdaniem Wnioskodawcy dostawa książek (PKWiU ex 22.11) powinna być opodatkowana stawką w wysokości 0% zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 przywołanej ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Przy czym zarówno towary, jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej ? art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ww. ustawy. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Ustalenie czy mamy do czynienia z dostawą towarów czy też ze świadczeniem usług ma zasadnicze znaczenie m.in. dla określenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług. Bowiem przy dostawie niektórych towarów czy świadczeniu niektórych usług ustawodawca przewidział preferencyjną stawkę podatku lub zwolnienie od tego podatku. Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) cyt. ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku 0% stosuje się m.in. do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

  • książek (PKWiU ex 22.11) ? z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek ? oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  • czasopism specjalistycznych (PKWiU 22.13), o których mowa w art. 146 ust. 4 ustawy.



Na podstawie art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla podatków i usług wymienionych w załączniku nr 3 ustawy, stawka wynosi 7 % z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 48 i 49 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym, lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek oraz gazety, magazyny, czasopisma - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.
Zgodnie z objaśnieniami zamieszczonymi pod załącznikiem wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką 0% i 3%.Jak wynika z przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego, preferencyjne stawki podatku mogą mieć zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów, o których mowa wyżej.

Aby dana czynność mogła być uznana za dostawę, o której mowa w przepisie art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług muszą wystąpić trzy przesłanki:

  1. przedmiotem dostawy są towary;
  2. dostawca przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tymi towarami jak właściciel;
  3. dostawa odbywa się za wynagrodzeniem.

Dostawa towarów występuje zawsze, gdy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł dysponować rzeczą.Natomiast kluczowe znaczenie w przedmiotowej sprawie ma fakt, czy Podatnik dysponując wykonanym już nakładem książek przekazuje odpłatnie zamawiającemu (wydawcy) prawo do rozporządzania tymi książkami jak właściciel oraz to, czy książki te stanowią produkt końcowy występujący samodzielnie w obrocie i oznaczone są odpowiednio: międzynarodo-wym standardowym numerem książki ISBN (skrót angielskiego terminu International Standard Book Number) czy międzynarodowym znormalizowanym numerem wydawnictw ciągłych ISSN (International Standard Serial Number).


Z wniosku podatnika wynika, iż wydaje on na zlecenie wydawców w pełnym cyklu produkcyjnym z własnego materiału książki. Produktem finalnym jest w każdym przypadku pozycja książkowa (PKWiU ex 22.11) w wersji gotowej do sprzedaży dla ostatecznych odbiorców, posiadająca symbol ISBN. Z chwilą jej wydania Wnioskodawca traci prawo do swobodnego rozporządzania wyrobem gotowym, które przechodzi na wydawcę (nabywcę).

Zatem podsumowując, zdaniem tut. organu w sytuacji, gdy w wyniku wykonywanych przez Podatnika czynności (z własnego materiału) powstaje gotowy produkt jakim jest książka (PKWiU ex 22.11- oznaczona symbolem ISBN) i Podatnik przenosi prawo do rozporządzania tymi produktami na nabywcę, jak właściciel czynności te należy traktować jak dostawę towarów - książek, która zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy - do dnia 31 grudnia 2007r. korzysta z opodatkowania preferencyjną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika