Prawo do zwolnienia podmiotowego czynności wykonywanych przez Stowarzyszenie polegających na występach (...)

Prawo do zwolnienia podmiotowego czynności wykonywanych przez Stowarzyszenie polegających na występach orkiestry, chóru i scholi

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia Artystycznego przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2007r. (data wpływu 8 sierpnia 2007r.) uzupełnione pismem z dnia 5 listopada 2007r. (data wpływu 8 listopada 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia podmiotowego czynności wykonywanych przez Stowarzyszenie polegających na występach orkiestry, chóru i scholi - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2007r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia podmiotowego czynności wykonywanych przez Stowarzyszenie polegających na występach orkiestry, chóru i scholi. Wniosek ten uzupełniono pismem z dnia 5 listopada 2007r., w związku z wezwaniem tut. organu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ? Stowarzyszenie Artystyczne posiada osobowość prawną. W ramach Stowarzyszenia działa orkiestra, chór i schola. Swoją działalność Stowarzyszenie utrzymuje ze składek członkowskich, dotacji i darowizn. Dochody te przeznaczone są w całości na cele statutowe. Obecnie występami zespołów działających w ramach Stowarzyszenia zainteresowane są różne zakłady pracy i instytucje, które za te występy zamierzają zapłacić. Przychody za ewentualne występy byłyby przeznaczone na działalność statutową Stowarzyszenia.

Z uwagi na fakt, że wniosek zawierał braki formalne (m.in. w zakresie opisu zdarzenia przyszłego, własnego stanowiska w sprawie, podpisu osoby upoważnionej, nazwy i adresu Wnioskodawcy), pismem z dnia 25 października 2007r. (doręczono dnia 29 października 2007r.) wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, co uczyniono pismem z dnia 5 listopada 2007r. (data wpływu 8 listopada 2007r.). Ze złożonego uzupełnienia wynika m.in., że Stowarzyszenie nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług nie składało zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R w zakresie tego podatku. Ponadto wskazano symbol PKWiU, do którego Wnioskodawca zaklasyfikował wykonywaną działalność tj. 92.31.2 ? usługi rozrywkowe pozostałe w zakresie wykonawstwa artystycznego.

W związku z opisanym zdarzeniem przyszłym zadano następujące pytanie:

Czy działalność Stowarzyszenia polegająca na występach chóru, orkiestry i scholi będzie zwolniona podmiotowo z podatku od towarów i usług oraz czy będą dotyczyły Stowarzyszenia kwoty obrotu uprawniające do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT (w 2007r. ? 39.700 zł)...

Zdaniem Wnioskodawcy przychody z występów ww. zespołów kwalifikują się do zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku VAT (10.000 euro ? kwota uprawniająca do korzystania ze zwolnienia od VAT).

Wnioskodawca wskazał na treść art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy).

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Przy czym zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej ? art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

Zgodnie z art. 113 ust.1 ww. ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W myśl art. 113 ust.2 ustawy do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy.

W poz. 11 tego załącznika jako zwolnione od podatku VAT wymieniono sklasyfikowane do grupowania PKWiU ex 92 - usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.

    61),

  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
    5a. usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
    5b. wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),
  6. działalności agencji informacyjnych,
  7. usług wydawniczych,
  8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 156 tego załącznika jako opodatkowane 7 % stawką podatku VAT wymieniono sklasyfikowane do grupowania PKWiU ex 92.3 - usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:

  1. w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),
  2. związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),
  3. świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11 i 92.34.12)

Oznaczenie w załączniku danej grupy ?ex? oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. W tym przypadku określenie grupy ex 92 wymieniono zarówno w załączniku nr 3 dotyczącym opodatkowania stawką 7%, jak i w załączniku nr 4 zawierającym wykaz usług zwolnionych od podatku w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT.

W załączniku nr 3 poz. 156 zawężono tę grupę do usług oznaczonych jako ex 92.3, lecz tylko w zakresie biletów wstępu. Ponadto, dla podkreślenia takiej interpretacji, w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 11 oznakowano całą grupę ex 92 jako usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem, z wyłączeniem wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe (...).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nie będący podatnikiem VAT zamierza świadczyć usługi polegające na występach zespołów artystycznych: orkiestry, chóru i scholi, które zaklasyfikował jako PKWiU 92.31.2 ? usługi rozrywkowe pozostałe w zakresie wykonawstwa artystycznego. Odbiorcami tych usług będą zakłady pracy i instytucje.

Zatem w świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że przedmiotowe usługi wykonawstwa artystycznego objęte są zwolnieniem przedmiotowym od podatku VAT. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży będzie sam występ zespołu. Bowiem w przypadku gdy Wnioskodawca będzie również rozprowadzał bilety wstępu na koncerty to ich sprzedaż (przez podatnika VAT- czynnego) podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7%.

Ustosunkowując się natomiast do wskazanego przez Wnioskodawcę art. 113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przypadku gdy przedmiotem sprzedaży będzie sama usługa wykonawstwa artystycznego to nie będzie miał ten przepis zastosowania, gdyż ww. usługi objęte są zwolnieniem przedmiotowym, a zatem wartości sprzedaży z tego tytułu nie wlicza się do wartości sprzedaży warunkującej korzystanie ze zwolnienia podmiotowego, co wynika z powołanego wyżej art. 113 ust. 2 ustawy o VAT.

Tym samym podmiot wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku VAT, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego bez względu na wysokość osiągniętego obrotu.

Jeśli natomiast Wnioskodawca będzie również sprzedawał bilety wstępu na koncerty zespołów to obrót z tytułu tej sprzedaży, będący obrotem opodatkowanym w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy wliczać do obrotu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy tj. obrotu, którego wysokość warunkuje prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT.

Nadmienia się ponadto, że prawidłowe zakwalifikowanie towaru lub usługi ciąży na podatniku. W razie wątpliwości co do prawidłowości zastosowanej kwalifikacji podatnicy mogą się zwrócić do Urzędu Statystycznego o wydanie opinii statystycznej. Pozwoli to uzyskać pewność co do przyjętej kwalifikacji, a w konsekwencji - co do prawidłowości stosowanej stawki podatku VAT. Wnioski o wydanie takiej opinii należy kierować do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego - ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Pozostałe kwestie poruszone we wniosku będą przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika