Czy podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług dostawy nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem (...)

Czy podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług dostawy nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2009r. (data wpływu 8 września 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 listopada 2009r. (data wpływu 16 listopada 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług dostawy nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2009r. wpłynął do tutejszego organu wniosek z dnia 4 września 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług dostawy nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 12 listopada 2009r. (data wpływu 16 listopada 2009r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu Nr IBPP1/443-908/09/AL z dnia 2 listopada 2009r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, ale jego działalność przedmiotowa (statutowa), zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o VAT (art. 43 ust.1 pkt 1) jest zwolniona od podatku. W związku z powyższym Wnioskodawca z tytułu działalności bankowej nie odlicza podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku Komornik Sądowy prowadził egzekucję świadczeń pieniężnych z wniosku Wnioskodawcy przeciwko dłużnikowi Wnioskodawcy z tytułu niespłaconego kredytu. Egzekucja została skierowana do nieruchomości gruntowej dłużnika zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym. Z uwagi na fakt, że nieruchomość nie została sprzedana w I ani w II licytacji Wnioskodawca na podstawie art. 984 KPC złożył wniosek o przejęcie nieruchomości na własność.

Sąd postanowieniem udzielił przybicia nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy a następnie wezwał Wnioskodawcę do zapłaty nabycia wskazanej w postanowieniu. Nabywca, czyli Wnioskodawca, na poczet ceny nieruchomości zaliczył przysługującą mu od dłużników wierzytelność własną a pozostałą część ceny nabycia, zgodnie z wezwaniem Sądu Wnioskodawca uiścił w określonym terminie. W związku z powyższym Sąd przysądził własność nieruchomości składającej się z działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym oraz budynkiem gospodarczym w miejscowości wskazanej w tym postanowieniu ? na rzecz Wnioskodawcy. Postanowienie to jest prawomocne i obecnie na podstawie ww. postanowienia w księdze wieczystej wyżej opisanej nieruchomości ujawniony jest Wnioskodawca jako właściciel.

Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie budynków.

Część niezabudowaną gruntu Wnioskodawca częściowo wynajął podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą w celu przechowywania maszyn i urządzeń tego przedsiębiorcy.

Jak wynika z uzupełnienia wniosku z dnia 12 listopada 2009r. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. l i 2 ustawy o VAT.

Wnioskodawca stał się właścicielem nieruchomości będącej przedmiotem wniosku w dniu 22 maja 2007 roku. Jest to data uprawomocnienia się postanowienia Sądu Rejonowego o przysądzeniu własności tej nieruchomości (skutek ten wynika z art. 999 § 1 kodeksu postępowania cywilnego).

Wnioskodawca nie zna daty wybudowania przedmiotowych budynków mieszkalnego i gospodarczego. Jak podano we wniosku zakończenie budowy nie zostało zgłoszone do nadzoru budowlanego.

Grunt będący w posiadaniu Banku - zgodnie z odpisem z księgi wieczystej stanowi jedną wyodrębnioną działkę.

Przedmiotem planowanej dostawy jest budynek mieszkalny i gospodarczy. Budynki te spełniają definicję budynków w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane oraz PKOB. Według PKOB budynek mieszkalny oznaczony jest symbolem sekcja I, dział 11, Grupa 111, natomiast budynek gospodarczy oznaczony symbolem sekcja I, dział 11, Grupa 127.

W ocenie Wnioskodawcy nie doszło do pierwszego zasiedlenia. Wnioskodawca zaznacza, iż stał się właścicielem przedmiotowej nieruchomości w dniu 22 maja 2007r. Według wiedzy Wnioskodawcy, dłużnik Wnioskodawcy nabył nieruchomość od innej osoby fizycznej w grudniu 1996r. z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, który wówczas był w stanie surowym niezakończonym - około 50% stanu surowego (zapisy z aktu notarialnego). Kolejnym nabywcą jest Wnioskodawca.

Wnioskodawca nabył własność nieruchomości na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 20 kwietnia 2007r., które uprawomocniło się z dniem 22 maja 2007r. Postanowienie to, zgodnie z art. 999 kpc § 1 przenosi własność na nabywcę i jest tytułem ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności przez wpis w księdze wieczystej.

Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, Wnioskodawca nie otrzymał od komornika faktury VAT.

Dłużnikiem Wnioskodawcy była osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą oraz żona tego dłużnika. Osoby te były ujawnione w księdze wieczystej na zasadzie wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Z posiadanych przez Wnioskodawcę informacji wynika, że nieruchomość ta również nie była towarem handlowym poprzedniego właściciela.

Wnioskodawca nie planuje ponoszenia wydatków na ulepszenie budynków mieszkalnego i gospodarczego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca planuje dokonać sprzedaży gruntu wraz z budynkami mieszkalnym i gospodarczym w 2010r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż przez Wnioskodawcę nieruchomości opisanej w stanie faktycznym niniejszego wniosku będzie zwolniona z podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż nieruchomości opisanej w stanie faktycznym dokonywana będzie przed pierwszym zasiedleniem, gdyż zakończenie budowy nie zostało zgłoszone do nadzoru budowlanego.

Wnioskodawca uważa, że spełnia warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Ponadto uważa, że fakt wynajęcia części działki nie wpływa na prawo Wnioskodawcy do objęcia zwolnieniem z podatku VAT czynności sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Wobec powyższego zdaniem Wnioskodawcy czynność sprzedaży nieruchomości opisanej w stanie faktycznym będzie objęta zwolnieniem z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z pkt 10 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami natomiast, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepisy art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT definiują pojęcie dostawy towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Ustawodawca w ww. przepisach poza wskazaniem, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, wskazał ponadto, że za świadczenie usług uznawana jest każda transakcja, która nie stanowi dostawy towarów.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca, będący zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, ma zamiar dokonać w 2010r. dostawy budynku mieszkalnego (PKOB - sekcja I, dział 11, Grupa 1110) oraz budynku gospodarczego (sekcja I, dział 11, Grupa 127) wraz z działką, na której są one posadowione.

Wnioskodawca wskazał, iż Komornik Sądowy prowadził egzekucję świadczeń pieniężnych z wniosku Wnioskodawcy przeciwko dłużnikowi Wnioskodawcy z tytułu niespłaconego kredytu. Egzekucja została skierowana do nieruchomości gruntowej dłużnika zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym. Z uwagi na fakt, że nieruchomość nie została sprzedana w I ani w II licytacji, Wnioskodawca na podstawie art. 984 KPC złożył wniosek o przejęcie nieruchomości na własność.

Sąd postanowieniem udzielił przybicia nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy a następnie wezwał Wnioskodawcę do zapłaty nabycia wskazanej w postanowieniu. Nabywca, czyli Wnioskodawca, na poczet ceny nieruchomości zaliczył przysługującą mu od dłużników wierzytelność własną a pozostałą część ceny nabycia, zgodnie z wezwaniem Sądu Wnioskodawca uiścił w określonym terminie.

Wnioskodawca stał się właścicielem nieruchomości będącej przedmiotem wniosku w dniu 22 maja 2007r. tj. w dacie data uprawomocnienia się postanowienia Sądu Rejonowego o przysądzeniu własności tej nieruchomości (skutek ten wynika z art. 999 § 1 kodeksu postępowania cywilnego).

Wnioskodawca nie zna daty wybudowania przedmiotowych budynków mieszkalnego i gospodarczego. Jak podano we wniosku zakończenie budowy nie zostało zgłoszone do nadzoru budowlanego.

W ocenie Wnioskodawcy nie doszło do pierwszego zasiedlenia. Wnioskodawca zaznacza, iż stał się właścicielem przedmiotowej nieruchomości w dniu 22 maja 2007r. Według wiedzy Wnioskodawcy dłużnik Wnioskodawcy nabył nieruchomość od innej osoby fizycznej w grudniu 1996r. z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, który wówczas był w stanie surowym niezakończonym - około 50% stanu surowego. Kolejnym nabywcą jest Wnioskodawca.

Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, Wnioskodawca nie otrzymał od komornika faktury VAT.

Dłużnikiem Wnioskodawcy była osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą oraz żona tego dłużnika. Osoby te były ujawnione w księdze wieczystej na zasadzie wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Z posiadanych przez Wnioskodawcę informacji nieruchomość ta również nie była towarem handlowym poprzedniego właściciela.

Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie budynków ani nie planuje ponoszenia wydatków na ulepszenie budynków mieszkalnego i gospodarczego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Część zabudowaną gruntu Wnioskodawca częściowo wynajął podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą w celu przechowywania maszyn i urządzeń tego przedsiębiorcy.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl jednak art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 14 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Stosownie natomiast do art. 43 ust. 1 pkt 10a cyt. ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W myśl natomiast art. 43 ust. 7a ww. ustawy o VAT warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Jak stwierdzono powyżej ze zwolnienia od podatku od towarów i usług może korzystać dostawa budynków i budowli.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. (Dz. U. Nr 112 poz. 1316 ze zm.) przez obiekt budowlany rozumie się konstrukcję połączoną z gruntem w sposób trwały, wykonany z materiałów budowlanych i elementów składowych będący wynikiem prac budowlanych. Budynki natomiast to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

W myśl art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o:

  1. obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
    a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
    b) budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
    c) obiekt małej architektury;
  2. budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.



Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 3 ww. ustawy pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Wnioskodawca wskazał, iż przedmiotem dostawy mają być: budynek mieszkalny ? PKOB 111, budynek gospodarczy PKOB 127 położone na jednej działce.

Ponadto dostawa przedmiotowych budynków nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Wnioskodawca zaznacza, iż stał się właścicielem przedmiotowej nieruchomości w dniu 22 maja 2007r. Według wiedzy Wnioskodawcy, dłużnik Wnioskodawcy nabył nieruchomość od innej osoby fizycznej w grudniu 1996r. z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, który wówczas był w stanie surowym niezakończonym - około 50% stanu surowego (zapisy z aktu notarialnego). Kolejnym nabywcą jest Wnioskodawca.

Wnioskodawca nie zna daty wybudowania przedmiotowych budynków mieszkalnego i gospodarczego.

W związku z faktem, iż jak wskazał Wnioskodawca nie doszło do pierwszego zasiedlenia, tym samym badanie warunku czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków upłynął okres krótszy niż 2 lata jest bezprzedmiotowe.

Z uwagi na fakt, że planowana przez Wnioskodawcę dostawa będzie objęta wyjątkiem określonym w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o VAT tj. będzie dokonana przed pierwszym zasiedleniem, zwolnienie określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10 nie znajdzie zastosowania.

Jednakże na mocy cyt. art. 43 ust. 1 pkt 10a cyt. ustawy o VAT Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia z podatku przy dostawie przedmiotowych budynków mieszkalnego i gospodarczego bowiem nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, Wnioskodawca nie otrzymał od komornika faktury VAT, a ponadto Wnioskodawca nie ponosił oraz nie planuje ponoszenia wydatków na ulepszenie przedmiotowych budynków w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem dostawa budynku mieszkalnego oraz budynku gospodarczego (pod warunkiem, iż stanowią one budynki trwale z gruntem związane w rozumieniu PKOB i Prawa budowlanego), będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy cyt. art. 43 ust. 1 pkt 10a cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepis art. 29 ust.

5 cyt. ustawy o VAT stanowi ponadto, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższe oznacza, iż w przypadku gdy dla budynku lub budowli obowiązuje zwolnienie od podatku, zwolnieniem objęta jest również dostawa gruntu, na którym to gruncie budynek lub budowla są posadowione.

Zatem skoro dla dostawy budynku mieszkalnego i budynku gospodarczego zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług, również dostawa gruntu tj. działki, na której są one posadowione, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika