Odliczenie podatku naliczonego z zakupów dokonanych przed rejestracją do VAT, przy sprzedaży dokonanej (...)

Odliczenie podatku naliczonego z zakupów dokonanych przed rejestracją do VAT, przy sprzedaży dokonanej przed rejestracją do VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Tomasza K. przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2007r. (data wpływu 17 sierpnia 2007r.) uzupełnione pismami z dnia 13 listopada 2007r. oraz 16 listopada 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed datą złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku od towarów i usług ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2007r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed datą złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku od towarów i usług. Pismami z dnia 13 listopada 2007r. oraz 16 listopada 2007r. zostały wniesione dodatkowe wyjaśnienia w zakresie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT od dnia 1 maja 2007r. W miesiącach od stycznia do kwietnia 2007r. dokonał zakupów, od których nie odliczył podatku VAT, natomiast uczynił to przy składaniu deklaracji VAT-7 za miesiące maj i czerwiec 2007r. Ww. zakupy były związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, którą, jak podał, prowadzi od dnia 1 listopada 2006r. Pierwsza sprzedaż w ramach tej działalności nastąpiła w miesiącu marcu 2007 r. Do 30 kwietnia 2007r. wartość dokonanej sprzedaży nie przekroczyła ona obrotu 6 tysiecy zł. Wnioskodawca nie zamierzał początkowo rejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług do momentu przekroczenia kwoty obrotu uprawniającej do korzystania ze zwolnienia od tego podatku, jednak od 1 maja 2007r. dokonał takiej rejestracji dobrowolnie.

Ponadto Wnioskodawca poinformował, że nie sporządził spisu z natury zapasów towarów, o których mowa w art. 113 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest:

52.61.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej,
92.12.Z Rozpowszechnianie filmów i nagrań video.
Przedmiotem sprzedaży są książki oraz filmy DVD o tematyce łowiecko-przyrodniczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca mógł dokonać odliczeń podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed formalnym uznaniem go jako podatnika podatku VAT, czyli przed dniem 1 maja 2007r....

Zdaniem Wnioskodawcy, mógł on dokonać takich odliczeń.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 5 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 cytowanej ustawy).

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Natomiast w myśl art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7.

Z podanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że działalność gospodarczą prowadzi od dnia 1 listopada 2006r. Pierwsza sprzedaż w ramach tej działalności nastąpiła w miesiącu marcu 2007r., a w miesiącach od stycznia do kwietnia 2007r. Podatnik dokonał zakupów na rzecz prowadzonej działalności. Następnie od dnia 1 maja 2007r. Wnioskodawca zrezygnował ze zwolnienia od podatku VAT i zarejestrował się jako podatnik VAT czynny.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że w okresie od dnia 1 listopada 2006r. do dnia 30 kwietnia 2007r. Wnioskodawca funkcjonował jako podatnik zwolniony od podatku VAT, a zatem sprzedaż mająca miejsce w tym okresie była sprzedażą zwolnioną, a dokonane zakupy należało uznać za związane z tą właśnie sprzedażą zwolnioną.

Zatem w oparciu o powołane przepisy, w szczególności art. 86 ust. 1 i art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakupy dokonane przed dniem 1 maja 2007 r.

Dla podatników, którzy dobrowolnie rezygnują ze zwolnienia od podatku VAT, ustawodawca przewidział inny sposób odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących zakupy dokonane przed dniem rezygnacji ze zwolnienia, mianowicie w przepisach art. 113 ust. 5 ? 7 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę. Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:

  1. sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w ust. 1, oraz
  2. przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt 1, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.

Zgodnie z ust. 6 tego samego artykułu, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 5, stanowi iloczyn ilości towarów objętych spisem z natury i kwoty podatku naliczonego przypadającej na jednostkę towaru, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe.

W myśl natomiast ust. 7 art. 113, przepis ust. 5 stosuje się również do podatników, którzy rezygnują z przysługującego im zwolnienia na podstawie ust. 1, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.

W taki jedynie sposób, tj. poprzez sporządzenie ww. spisu z natury i przedłożenie go naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie, Wnioskodawca mógł dokonać pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem rezygnacji ze zwolnienia.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika