Usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.30.15-00.00 ?usługi przeglądów technicznych pozostałe? (...)

Usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.30.15-00.00 ?usługi przeglądów technicznych pozostałe? tj. wykonanie pomiarów kontrolnych instalacji elektrycznych oraz badań i pomiarów instalacji piorunochronnych, niezależnie od tego w jakich obiektach są wykonywane, podlegają opodatkowaniu stawką 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2007r. (data wpływu 16 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką usługi przeglądu technicznego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2007r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania właściwą stawką usługi przeglądu technicznego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wziął udział w przetargu ?na wykonanie pomiarów kontrolnych instalacji elektrycznych w zakresie skuteczności ochrony przed porażeniem, rezystencji izolacji przewodów oraz badań i pomiarów instalacji piorunochronnych dla budynków Politechniki K.?. Podatnik złożył ofertę na wskazane usługi, zgodnie z warunkami specyfikacji KA-2/128/2007, dla tych budynków stawka VAT wyniosła 22%. Przetarg został unieważniony ze względu na rozbieżne stawki VAT 7% i 22%. Ogłaszający przetarg wskazał, że dla domów studenckich należy zastosować stawkę 7%, a dla pozostałych budynków 22%. Oferty zawierały różne stawki i po unieważnieniu przetargu, zostało ogłoszone nowe postępowanie, w którym wg nowej specyfikacji ogłaszający przetarg wskazał, że usługi przedmiotowe mieszczą się w grupie PKWiU 74.30.15-00.00.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawką podatku VAT , 7% czy 22%, należy opodatkować usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.30.15-00.00, związane z wykonaniem pomiarów kontrolnych instalacji elektrycznych w zakresie skuteczności ochrony przed porażeniem, rezystencji izolacji przewodów oraz badań i pomiarów instalacji piorunochronnych, gdy dotyczą budynków Politechniki K., domów studenckich i hal sportowych...

Zdaniem Wnioskodawcy dla przedmiotowych usług właściwa będzie stawka 22% zgodnie z art. 41 ustawy o VAT. Preferencyjna stawka 7% związana jest z budownictwem mieszkaniowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 41 ust. 1 wyżej cyt. ustawy stawka podatku wynosi 22%, przy czym ustawodawca od tej reguły ustanowił pewne wyjątki. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Na mocy § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W poz. 20 wspomnianego załącznika wymieniono usługi związane z budową, remontem i bieżąca konserwacją budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) w tym m.in. domy studenckie.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć budowa, remont i bieżąca konserwacja, dlatego też w tym zakresie należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego. Zgodnie ze słownikiem pojęć zawartym w art. 3 pkt 6, 7 i 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) przez słowo:

  • 'budowa' należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa obiektu budowlanego,
  • 'roboty budowlane' należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego,
  • 'remont' należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Natomiast ?konserwacja', zgodnie z § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999r., w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836), oznacza wykonywanie robót mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku. Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż świadczone przez niego usługi związane z wykonywania pomiarów kontrolnych instalacji elektrycznych w zakresie skuteczności ochrony przed porażeniem, rezystancji izolacji przewodów oraz badań i pomiarów instalacji piorunochronnych mieszczą się w grupie PKWiU 74.30.15-00.00 ?usługi przeglądów technicznych pozostałe?.

Mając na uwadze powołane wyżej unormowania oraz opisane we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż usługi będące przedmiotem zapytania nie stanowią robót budowlanych, remontowych ani konserwacyjnych. Zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.30.15-00.00 ?usługi przeglądów technicznych pozostałe? tj. wykonanie pomiarów kontrolnych instalacji elektrycznych oraz badań i pomiarów instalacji piorunochronnych, niezależnie od tego w jakich obiektach są wykonywane, podlegają opodatkowaniu stawką 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika