Zastosowanie 23% stawki podatku VAT przy dostawie lokali znajdujących się na parterze i w piwnicach (...)

Zastosowanie 23% stawki podatku VAT przy dostawie lokali znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 30 lipca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 23% stawki podatku VAT przy dostawie lokali znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie zastosowania 23% stawki podatku VAT przy dostawie lokali znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 15 października 2013 r. znak: IBPP2/443-691/13/AB.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2006 roku Wnioskodawca nabył udział wynoszący 1/2 własności nieruchomości stanowiącej budynek wielolokalowy. Udział ten nabył wraz z żoną do majątku wspólnego. W budynku w chwili jego nabycia znajdowały się wyłącznie lokale mieszkalne, a w chwili obecnej w wyniku dokonywanej modernizacji znajdują się zarówno lokale mieszkalne jak i użytkowe. Parter budynku oraz piwnice stanowią lokale użytkowe, pierwsze i drugie piętro stanowią lokale mieszkalne, trzecie i czwarte piętro również stanowią lokale mieszkalne, jednak są to lokale nowo wybudowane w ramach nadbudowy budynku. Lokale w budynku najpierw były przez Wnioskodawcę wynajmowane w ramach najmu prywatnego, a od 2009 roku w ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. Transakcja nabycia nieruchomości nie była opodatkowana podatkiem VAT, a więc przy nabyciu VAT nie był odliczany. Zakup nieruchomości podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W 2012 roku rozpoczął się remont i modernizacja budynku zgodnie z uzyskanym pozwoleniem na budowę. Udział w nieruchomości został przez Wnioskodawcę nabyty za cenę 175.750,00 zł. Remont i modernizacja została dokonana w następujący sposób: parter i piwnice budynku zostały zmodernizowane oraz nastąpiła zmiana ich przeznaczenia na lokale użytkowe. Nakłady poniesione na modernizację tych lokali wyniosły 84.700,00 zł; lokale mieszkalne na pierwszym i drugim piętrze budynku zostały jedynie wyremontowane i nie podlegały modernizacji ani ulepszeniu; trzecie i czwarte piętro zostało nadbudowane zgodnie z pozwoleniem na budowę ? w wyniku czego utworzone zostały nowe lokale mieszkalne. Nakłady poniesione na nadbudowę dwóch pięter mieszkalnych wyniosły 177.870,00 zł. Łączna wartość modernizacji przekroczy 30% wartości początkowej nieruchomości. Od wydatków ponoszonych na nadbudowę budynku i utworzenie nowych lokali mieszkalnych podatek VAT nie był odliczany, ponieważ zamiarem właścicieli było przeznaczenie lokali mieszkalnych pod wynajem na cele mieszkaniowe. Podatek VAT był odliczany od wydatków ponoszonych na modernizację lokali użytkowych.

Współwłaściciele w toku modernizacji podjęli decyzję o wyodrębnieniu każdego z lokali znajdujących się w budynku jako odrębną własność oraz dokonaniu ich sprzedaży. Część lokali może nie zostać sprzedana i będzie wówczas przeznaczona na wynajem. Część lokali może być także po zakończeniu modernizacji najpierw wynajmowana w późniejszym czasie sprzedana.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

  1. Nabycie przez Wnioskodawcę w 2006 r. 1/2 udziału w nieruchomości stanowiącej budynek wielolokalowy nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nieruchomość została przez Wnioskodawcę nabyta od osób fizycznych. Sprzedaż nie była dokonana w ramach prowadzonej przez osoby fizyczne działalności gospodarczej. Aby daną czynność zakwalifikować jaką opodatkowaną podatkiem od towarów i usług niezbędne jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze dana czynność musi mieścić się w katalogu z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Niewątpliwie sprzedaż nieruchomości mieści się w tym katalogu, ponieważ stanowi odpłatną dostawę towarów. Ponadto, aby czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być ona dokonana przez podatnika w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie ze wskazanym przepisem podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Definicja działalności gospodarczej znajduje się w ust. 2 art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. W analizowanym stanie faktycznym dostawa towarów (sprzedaż nieruchomości) nie nastąpiła w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne zbywające nieruchomość. W konsekwencji osoby te nie mogą być uznane za podatników w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, w wyniku czego czynność sprzedaży nieruchomości nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, została natomiast opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
  2. Przy nabyciu 1/2 udziału w nieruchomości, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak wykazano powyżej, sprzedaż nieruchomości nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z czym nie wystąpił podatek naliczony, który można byłoby odliczyć.
  3. Uzupełnienie braków formalnych odnośnie dostawy lokali mieszkalnych znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku:
    1. Lokale znajdujące się na parterze i w piwnicach budynku są lokalami użytkowymi.
    2. Dostawa lokali użytkowych znajdujących się na parterze będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ Wnioskodawca ponosił wydatki na ulepszenie lokali użytkowych znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku, których koszt przekroczył 30% wartości początkowej poszczególnych lokali. Doszło także do zmiany funkcji lokali znajdujących się na parterze i w piwnicach, z funkcji mieszkalnej na funkcję usługową.
    3. Dostawa lokali użytkowych znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym kwestia upływu terminu dwuletniego staje się bezprzedmiotowa.
    4. Wnioskodawca ponosił wydatki na ulepszenie poszczególnych lokali użytkowych znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku, przekraczające 30% wartości początkowej poszczególnych lokali. W stosunku do poniesionych wydatków Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, ponieważ ulepszone lokale użytkowe będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (jak tego wymaga art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług) tj. sprzedaży bądź najmu w przypadku braku znalezienia nabywcy. Fizyczne prace związane z ulepszaniem lokali zakończyły się ok. czerwca, lipca 2013 r. Formalne zakończenie nastąpiło natomiast 06.09.2013 r. w wyniku wydania pozwolenia na użytkowanie.
    5. Przed dokonaniem ulepszenia lokale znajdujące się na parterze i w piwnicach budynku były lokalami mieszkalnymi. Istniały cztery mieszkania, z czego jedno było wynajmowane w okresie od 2006 do 2012 r. (do rozpoczęcia prac ulepszeniowych). Pozostałe mieszkania nie były wynajmowane z uwagi na zły stan techniczny. Obecnie lokale nie są przedmiotem najmu, w związku z prowadzonymi do niedawna pracami modernizacyjnymi. Wnioskodawca zamierza sprzedać lokale użytkowe znajdujące się na parterze i w piwnicach budynku. Jeżeli jednak w rozsądnym czasie nie uda się znaleźć nabywcy, lokale będą wynajmowane.
    6. Poszczególne lokale użytkowe znajdujące się na parterze i w piwnicach budynku nie były w stanie ulepszonym wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych przez okres co najmniej pięciu lat.
    7. Przedmiotem sprzedaży będą lokale użytkowe znajdujące się na parterze i w piwnicach budynku. Nie będą to lokale mieszkalne.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie (przeformułowane w piśmie z dnia 21 października 2013 r.):

Czy sprzedaż lokali użytkowych znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku będzie opodatkowana stawką 23% VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż lokali znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku będzie opodatkowana stawką 23% VAT. W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. Zgodnie z art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W wyniku sprzedaży lokali użytkowych znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku zostanie przeniesiona własność tych lokali. Z definicji prawa własności zawartej w art. 140 Kodeksu cywilnego wynika, że właścicielowi przysługuje prawo do rozporządzania rzeczą. Niewątpliwie więc sprzedaż stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym należy ją uznać za czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto, Wnioskodawca będzie dokonywał sprzedaży w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W konsekwencji Wnioskodawca będzie uznany za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 23%. W art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca zawarł katalog czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Należy rozważyć czy dostawa (sprzedaż) lokali użytkowych znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona z opodatkowania, z wyjątkiem sytuacji, gdy dostawa dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Pierwsze zasiedlenie zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl wskazanego przepisu przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi po wybudowaniu lokali lub jego ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Wnioskodawca ponosił wydatki na ulepszenie lokali użytkowych znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku. Wydatki te przekroczyły 30% wartości początkowej lokali. Dodatkowo doszło do zmiany funkcji z piwnic i parteru mieszkalnego na dwie kondygnacje usługowe.

W związku z powyższym należy uznać, że dostawa lokali użytkowych będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. W konsekwencji transakcja ta nie będzie korzystała ze zwolnienia ustanowionego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W tym miejscu należy przeanalizować czy dostawa lokali użytkowych będzie zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a, który stosuje się do dostaw nieobjętych zwolnieniem z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Skorzystanie ze zwolnienia z art. 43 ust. l pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług obwarowane jest łącznym spełnieniem dwóch przesłanek określonych w pkt a i b art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług. W analizowanym stanie faktycznym nie zostanie spełniona przesłanka z pkt b wskazanego przepisu, ponieważ Wnioskodawca poniósł wydatki na ulepszenie lokali, przekraczające 30% wartości początkowej tych obiektów. W stosunku do poniesionych wydatków Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, gdyż ulepszone lokale użytkowe będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (jak tego wymaga art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług) tj. sprzedaży bądź najmu w przypadku braku znalezienia nabywcy. Jak wykazano, Wnioskodawca nie będzie uprawniony do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług. Dostawa (sprzedaż) lokali użytkowych nie będzie objętą stawką preferencyjną 8%, zarezerwowaną dla dostawy lokali mieszkalnych. Reasumując należy więc stwierdzić, że sprzedaż lokali znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku będzie opodatkowana stawką 23% VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Podstawowa stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.

Przy czym, ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jednym

z nich jest zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany w stopniu nie niższym niż 30% wartości początkowej obiekt budowlany będzie przedmiotem dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy lub np. przedmiotem najmu, dzierżawy (przedmiotem świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy), bowiem zarówno dostawa, jak i najem czy dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży całości budynków, budowli lub ich części, jeżeli w momencie ich dostawy są one już zasiedlone, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą jest dłuższy niż 2 lata.

W myśl natomiast art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z powyżej cytowanych przepisów wynika, że aby sprzedaż lokalu mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym artykule tj. sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynków, budowli lub ich części oraz sprzedający nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedać lokale użytkowe znajdujące się na parterze oraz w piwnicach budynku. Nabycie przez Wnioskodawcę w 2006 r. 1/2 udziału w nieruchomości stanowiącej budynek wielolokalowy nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przy nabyciu 1/2 udziału w nieruchomości, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dostawa lokali użytkowych znajdujących się na parterze będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ Wnioskodawca ponosił wydatki na ulepszenie lokali użytkowych znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku, których koszt przekroczył 30% wartości początkowej poszczególnych lokali a Wnioskodawcy w stosunku do poniesionych wydatków Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, ponieważ ulepszone lokale użytkowe będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Fizyczne prace związane z ulepszaniem lokali zakończyły się ok. czerwca, lipca 2013 r. Formalne zakończenie nastąpiło natomiast 06.09.2013 r. w wyniku wydania pozwolenia na użytkowanie.

Dostawa lokali użytkowych znajdujących się na parterze i w piwnicach budynku będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Obecnie lokale nie są przedmiotem najmu, w związku z prowadzonymi do niedawna pracami modernizacyjnymi. Poszczególne lokale użytkowe znajdujące się na parterze i w piwnicach budynku nie były w stanie ulepszonym wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych przez okres co najmniej pięciu lat.

Tak więc mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż planowana dostawa lokali użytkowych znajdujących się na parterze oraz w piwnicach budynku będzie następować w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, gdyż nie doszło do wydania lokali znajdujących się na parterze oraz w piwnicach budynku po ich ulepszeniu przekraczającym 30% wartości poszczególnych lokali w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, tym samym dostawa lokali użytkowych nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Sprzedaż lokali użytkowych znajdujących się na parterze oraz w piwnicach budynku nie będzie mogła również skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, gdyż co prawda przy nabyciu udziału w nieruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT), jednakże wartość wydatków na ulepszenie poszczególnych lokali na parterze oraz w piwnicach budynku przekroczyła 30% wartości początkowej poszczególnych lokali, a Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków z tego tytułu. Nie zostanie również spełniony warunek, o którym mowa w art. 43 ust. 7a ww. ustawy, bowiem jak wyjaśnił Wnioskodawca poszczególne lokale użytkowe znajdujące się na parterze i w piwnicach budynku w stanie ulepszonym nie były wykorzystywana przez Wnioskodawcę do czynności opodatkowanych przez okres co najmniej 5 lat.

Tak więc, dostawa lokali mieszkalnych znajdujących się na parterze oraz w piwnicach budynku opodatkowana będzie stawką 23% podatku VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w tej części uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie sprzedaży lokali znajdujących się na pierwszym i drugim piętrze oraz lokali znajdujących się na trzecim i czwartym piętrze budynku, korekty podatku naliczonego oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych została zawarta w odrębnych rozstrzygnięciach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika