czy Wnioskodawca, który jest obciążany fakturą za zagospodarowywanie odpadów w kwocie netto + 7% (...)

czy Wnioskodawca, który jest obciążany fakturą za zagospodarowywanie odpadów w kwocie netto + 7% VAT może również obciążyć kontrahenta fakturą za odbiór, transport, zagospodarowanie odpadów umówioną stawką + 7% VAT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2009r. (data wpływu 28 grudnia 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 marca 2009r. (data wpływu 10 marca 2010r.) oraz pismem (data wpływu 18 marca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy Wnioskodawca, który jest obciążany fakturą za zagospodarowywanie odpadów w kwocie netto + 7% VAT może również obciążyć kontrahenta fakturą za odbiór, transport, zagospodarowanie odpadów umówioną stawką + 7% VAT ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy Wnioskodawca, który jest obciążany fakturą za zagospodarowywanie odpadów w kwocie netto + 7% VAT może również obciążyć kontrahenta fakturą za odbiór, transport, zagospodarowanie odpadów umówioną stawką + 7% VAT.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 marca 2010r. (data 10 marca 2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 1 marca 2010r. znak: IBPP2/443-1069/09/LŻ oraz pismem (data wpływu 18 marca 2010r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem VAT w zakresie transportu materiałów jak również odbioru i transportu odpadów (posiada zezwolenie Starosty Miasta na odbiór i transport odpadów). Wnioskodawca wykonuje m.in. usługi polegające na:

  • Odbiorze i transporcie odpadów z firmy J. S.A. , firmy C., do firmy H. S.A. na podstawie umowy z dnia 14.04.2006 z firmą H. S.A. Odpady te są przez firmę H. S.A. zagospodarowywane zgodnie z podpisaną przez nas umową i zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
  • Odbiorze i transporcie odpadów z elektrociepłowni do firmy F. S.C. na podstawie umowy z dnia 06.12.2006 z firmą F. S.C. Odpady te są przez firmę F. S.C. zagospodarowywane zgodnie z podpisaną przez nas umową i z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
  • Odbiór i transport odpadów z różnych firm ( na podstawie umów o odbiór i transport odpadów bez zagospodarowywania ) i dostarczenie do firmy H. S.A.Ww. odpady Wnioskodawca odbiera, transportuje i przekazuje odbiorcy. Wnioskodawca nie posiada miejsca do ich składowania i zagospodarowywania,Odbiorca odpadów H. S.A. obciąża Wnioskodawcę zgodnie z umową za:
  • zagospodarowanie odpadów umówioną stawką + 7% VAT . Wnioskodawca natomiast obciąża dostawcę odpadów za odbiór odpadów umówioną stawką + 22% VAT .Odbiorca odpadów F. S.C obciąża Wnioskodawcę zgodnie z umową za:
  • odbiór odpadów umówiona stawką + 22% VAT. Wnioskodawca natomiast obciąża dostawcę odpadów za odbiór odpadów umówioną stawką + 22% VAT.

Wnioskodawca obciąża firmy zgodnie z umową za:

- odbiór i transport odpadów umówioną stawką + 22% VAT.

W związku ze skierowanym zapytaniem i otrzymaną odpowiedzią z Urzędu Statystycznego w Łodzi o zaklasyfikowanie usług Wnioskodawcy, Urząd Statystyczny wyraził opinię, iż zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. wymienione w piśmie usługi mieszczą się w grupowaniach:

  1. usługi podwykonawcy polegające na przyjmowaniu odpadów w miejscu ich składowania oraz zagospodarowaniu poprzez użycie np. do zasypywania wyrobiska, wyrównania terenu, gaszenia hałd górniczych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.00.23-00.00 ?Usługi w zakresie wywozu i zagospodarowania odpadów, pozostałe? (przypadek 1 i 2)
  2. czynności wykonywane w ramach jednego zlecenia obejmujące odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów także przy udziale podwykonawców) - PKWiU 90.00.21-00.00 ?Usługi w zakresie wywożenia odpadów? (przypadek 1 i 2)
  3. odbiór i transport odpadów przez firmy prowadzące działalność w zakresie usług transportowych -PKWiU 60.24.1.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m. in. Odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...). W art. 8 ust. 3 ustawy wskazano, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. W ustawie z dnia 11 marca 2004r., przyjęto zasadę, że stawka podstawowa, tj. 22% obowiązuje dla wszystkich czynności opodatkowanych podatkiem za wyjątkiem tych, które zostały jednoznacznie wyłączone z tego kręgu i poddane opodatkowaniu stawkami obniżonymi.

Zgodnie z poz. 153 załącznika Nr 3 do wyżej cytowanej ustawy usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne sklasyfikowane wg PKWiU do grupowania 90.0 podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7% (art.41 ust.2 ustawy).

Ponadto w sprostowaniu do uzupełnienia z dnia 9 marca 2010r. (data wpływu 18 marca 2010r.) Wnioskodawca wskazał, iż przedmiotem zawartej umowy z Firmą J. jest odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów. Firma J. zleca Wnioskodawcy odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów.

Przedmiotem zawartej umowy z Firmą C. jest odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów. Firma C. zleca Wnioskodawcy odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów.

Przedmiotem zawartej umowy z Firmą (elektrociepłownią) jest odbiór i transport odpadów. Firma (elektrociepłownia) zleca Wnioskodawcy odbiór i transport odpadów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca, który jest obciążany fakturą za zagospodarowywanie odpadów w kwocie netto + 7% VAT może również obciążyć kontrahenta fakturą za odbiór, transport, zagospodarowanie odpadów umówioną stawką + 7% VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wykonując czynności w ramach jednego zlecenia obejmujące odbiór, transport i zagospodarowanie (choć bezpośrednio Wnioskodawca nie wykonuje zagospodarowywania tylko je refakturuje) Wnioskodawca może wystawiać fakturę w następujący sposób:

- transport, odbiór oraz zagospodarowanie odpadów umówioną stawką + 7% VAT czynności wykonywane w ramach jednego zlecenia obejmujące odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów (także przy udziale podwykonawców) ? PKWiU 90.00.21-00.00 ?Usługi w zakresie wywożenia odpadów?.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7

Dla szczegółowego określenia zakresu przedmiotowego stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w tym stawek podatkowych dla świadczonych usług, ustawodawca posłużył się odesłaniem do klasyfikacji statystycznych, poprzez zapis w art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Identyfikacja usług za pomocą klasyfikacji statystycznych oznacza, że to klasyfikacja decyduje o zakresie przedmiotowym danej usługi i jej przyporządkowaniu do określonego grupowania, a w konsekwencji decyduje o stawce podatku od towarów i usług.

Ponadto klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU). Na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), (Dz. U. Nr 222, poz. 1753), do dnia 31 grudnia 2010r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U Nr 42, poz. 264, z późn. zm.).

Co do zasady, stawka podatku od towarów i usług ? na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT - wynosi 22%, jednakże w samej ustawie o podatku od towarów i usług ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

W myśl art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku tym, pod pozycją nr 153 umieszczone zostały ?usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne? ? PKWiU 90.0.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem VAT w zakresie transportu materiałów jak również odbioru i transportu odpadów (Wnioskodawca posiada zezwolenie Starosty Miasta na odbiór i transport odpadów).

Wnioskodawca wskazał, iż przedmiotem zawartej umowy z Firmą J. jest odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów. Firma J. zleca Wnioskodawcy odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów.

Przedmiotem zawartej umowy z Firmą C. jest odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów. Firma C. zleca Wnioskodawcy odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów.

Zdaniem Wnioskodawcy transport, odbiór oraz zagospodarowanie odpadów należy zaklasyfikować do PKWiU 90.00.21-00.00 ?Usługi w zakresie wywożenia odpadów.

Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy prawa oraz stan faktyczny należy stwierdzić, że jeżeli przedmiotem umowy zawartej z kontrahentem będzie wykonanie usługi kompleksowej czyli odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów a Wnioskodawca prawidłowo zaklasyfikował ww. usługę do grupowania PKWiU 90.00.21.00, to zastosowanie znajdzie stawka VAT 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, przy czym bez znaczenia pozostaje fakt skorzystania przez Wnioskodawcę przy realizacji tej usługi, z usług podwykonawców.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Podkreślić należy, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik.

W związku z powyższym tut. organ w niniejszej interpretacji odniósł się do klasyfikacji wskazanej przez Wnioskodawcę. Za prawidłową klasyfikację usługi odpowiedzialny jest świadczący usługę.

Końcowo zaznaczenia wymaga fakt, iż w sytuacji zmiany któregokolwiek z elementów stanu faktycznego w szczególności zmiany symbolu PKWiU dla świadczonych usług, niniejsza interpretacja traci swoją ważność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Oceny prawne stanowiska Wnioskodawcy w części dotyczącej uznania:

  • Czy Wnioskodawca, który jest obciążany fakturą za odbiór odpadów w kwocie netto + 22% VAT mógł również obciążyć kontrahenta fakturą za odbiór, transport, zagospodarowanie odpadów umówioną stawką + 7% VAT,
  • Czy Wnioskodawca może obciążać firmy fakturą za odbiór i transport odpadów w kwocie netto +7% VAT

zawarte zostały w odrębnych rozstrzygnięciach.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii poprawności dokonanego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania tych usług według PKWiU. Należy bowiem zauważyć, że tut. organ nie jest właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej klasyfikacji usługi, świadczonej przez Wnioskodawcę, według PKWiU, bowiem zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania wyrobu lub usługi według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego w Łodzi. Tak więc to Podatnika obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania wykonywanych usług, a w razie wątpliwości Podatnik może w tym zakresie zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika