Zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT dla usługi związanej z zagospodarowaniem terenów zieleni

Zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT dla usługi związanej z zagospodarowaniem terenów zieleni

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2012r. (data wpływu 5 listopada 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 lutego 2013r. (data wpływu 19 lutego 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania obniżonej stawki podatku VAT dla usługi związanej z zagospodarowaniem terenów zieleni ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania obniżonej stawki podatku VAT dla usługi związanej z zagospodarowaniem terenów zieleni.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 14 lutego 2013r. (data wpływu 19 lutego 2013r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 28 stycznia 2013r. znak: IBPP2/443-1135/12/RSz.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w K., której przedmiotem jest świadczenie różnego rodzaju usług utrzymania zieleni. Do świadczonych usług należy przede wszystkim koszenie trawników wraz z ich wygrabieniem oraz wywozem i utylizacją skoszonej trawy, ale również:

  • prześwietlenie drzew (wycięcie gałęzi w konarach),
  • strzyżenie żywopłotów i przycięcie krzewów (przycięcie, pograbienie i wywóz odpadów),
  • sianie i sadzenie trawy, drzew i krzewów
  • wycięcie drzew w wieku do 10 lat, przycięcie konarów starszych drzew, wykoszenie chwastów.

Usługi te dotyczą terenów wokół budynków w spółdzielniach lub innego rodzaju skwerów i parków miejskich.

W ww. piśmie z dnia 14 lutego 2013r., w ramach uzupełnienia, Wnioskodawca doprecyzował wniosek w następujących kwestiach:

1.Wnioskodawca świadczy swoje usługi zarówno na podstawie umów ramowych, do których sporządzane są konkretne zlecenia. Z zawartych umów wynika, że dotyczą one jednej usługi, wraz z usługami ubocznymi. Sformułowania przykładowe, jakie zawierają umowy lub zlecenia wyglądają następująco:

  1. Zamawiający zleca, a Wykonawca zobowiązuje się do trzykrotnego wykonania usługi koszenia trawników wraz z ich wygrabieniem, wywozem i utylizacją skoszonej trawy
  2. zgodnie z umową administracja prosi o prześwietlenie drzew przy ul ...
  3. Administracja zleca wykonanie strzyżenia żywopłotów. Koszt strzyżenia uzgodniono na ... zł. Cena zawiera przycięcie i pograbienie odpadów, a następnie ich wywóz.
  4. Niniejszym zlecam Wam przycięcie żywopłotów i krzewów wraz z wywozem odpadów w rejonie budynków... Ilość metrów zostanie określona w protokole odbioru. Ustala się wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości:
    • cena za przycinanie żywopłotów ... zł/m2
    • cena za przycinanie krzewów ... zł/m2
    • cena za wywóz odpadów ... zł/m2

Jak wskazują powyższe przykłady w zawieranych umowach usługi świadczone przez Wnioskodawcę mają charakter kompleksowy i poza usługą główną, obejmują sprzątanie miejsca prac po wykonaniu usługi głównej w postaci przycięcia żywopłotów, krzewów lub drzew lub koszenia trawników.

2.Zgodnie z pisemną informacją uzyskaną dnia 13 listopada 2012 roku z Urzędu Statystycznego w Łodzi usługi zagospodarowania terenów zieleni (skwery, parki miejskie, tereny wokół budynków itp.) obejmujące:

  • koszenie trawników wraz z ich wygrabieniem oraz wywozem i utylizacją skoszonej trawy,
  • prześwietlenie drzew (wycięcie gałęzi w konarach),
  • strzyżenie żywopłotów i przycięcie krzewów (przycięcie, pograbienie i wywóz odpadów),
  • sianie i sadzenie trawy, drzew i krzewów,
  • wycięcie drzew, przycięcie konarów drzew,
  • wykoszenie chwastów

mieszczą się w grupowaniu PKWiU 81.30.10.0. - Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni.

3.W wystawianych przez Wnioskodawcę fakturach wskazywane są następujące pozycje:

  1. zagospodarowanie terenów zielonych, cięcie żywopłotów - Osiedle ?Y" (jako jedna pozycja),
  2. zagospodarowanie terenów zielonych - koszenie traw Osiedle ?X" (pozycja 1) wycinka drzew - Osiedle ?X" (pozycja 2),
  3. zagospodarowanie terenów zielonych Oś. X krzewy (pozycja 1) zagospodarowanie terenów zielonych ścinki utylizacja (pozycja 2).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wykonywanie usług przedstawionych w stanie faktycznym jest opodatkowane obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8% (7%)?

Zdaniem Wnioskodawcy, świadczone przez niego usługi przedstawione w stanie faktycznym są opodatkowane obniżoną stawką podatku VAT, obecnie w wysokości 8%.

Usługi wykonywane przez Wnioskodawcę zaliczyć należy do usług związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni i powinny być sklasyfikowane w grupowaniu: usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 81.30.10.0.

Zgodnie z art. 5 pkt 21 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku tereny zieleni, to tereny wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte roślinnością, znajdujące się w granicach wsi o zwartej zabudowie lub miast, pełniące funkcje estetyczne, rekreacyjne, zdrowotne lub osłonowe, a w szczególności parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe oraz cmentarze, a także zieleń towarzyszącą ulicom, placom, zabytkowym fortyfikacjom, budynkom, składowiskom, lotniskom oraz obiektom kolejowym i przemysłowym.

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi mają niewątpliwy związek z terenami zieleni, których definicję przedstawiono wyżej. Usługi te dotyczą zagospodarowania i utrzymania tych terenów w odpowiednim stanie, służą niedegradowaniu tych terenów poprzez dokonywanie właściwej pielęgnacji drzew i krzewów, oraz czynią te tereny użytecznymi dla mieszkańców i estetycznymi.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy wynosi 7% (obecnie na podstawie art. 146a pkt 2 stawka ta wynosi 8%). Podstawowe znaczenie dla określenia stawki ma więc fakt zawarcia w Załączniku nr 3 do ustawy o VAT konkretnych towarów i usług. Punkt 176 Załącznika nr 3 zawiera usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni, co oznacza, że usługi te powinny być opodatkowane obniżoną stawką podatku VAT (obecnie 8%).

Identyczne stanowisko w podobnym stanie faktycznym wyraziły między innymi, Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z dnia 4 stycznia 2012 roku (IPTPP3/443-108/11-2/BJ) i Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 1 lutego 2012 roku (ITPP1/443-1493/11/JJ).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją statystyczną dotyczącą towarów i usług, która ma zastosowanie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, od dnia 1 stycznia 2011r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ? (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, (?).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Przy czym, zarówno w przepisach ww. ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

W myśl przepisu art. 41 ust. 2 wskazanej ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W poz. 176 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymieniono usługi z grupowania PKWiU 81.30.10.0 ?Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni?.

Zatem, na podstawie art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 176 załącznika nr 3 do tej ustawy, opodatkowaniu stawką 8% podlegają ?Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni? sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 81.30.10.0.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w K., której przedmiotem jest świadczenie różnego rodzaju usług utrzymania zieleni. Wnioskodawca świadczy swoje usługi na podstawie umów ramowych, do których sporządzane są konkretne zlecenia. Z zawartych umów wynika, że dotyczą one jednej usługi, wraz z usługami ubocznymi.

Zgodnie z pisemną informacją uzyskaną dnia 13 listopada 2012r. z Urzędu Statystycznego w Łodzi usługi zagospodarowania terenów zieleni (skwery, parki miejskie, tereny wokół budynków itp.) obejmujące:

  • koszenie trawników wraz z ich wygrabieniem oraz wywozem i utylizacją skoszonej trawy,
  • prześwietlenie drzew (wycięcie gałęzi w konarach),
  • strzyżenie żywopłotów i przycięcie krzewów (przycięcie, pograbienie i wywóz odpadów),
  • sianie i sadzenie trawy, drzew i krzewów,
  • wycięcie drzew, przycięcie konarów drzew,
  • wykoszenie chwastów

mieszczą się w grupowaniu PKWiU 81.30.10.0 - Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni.

W wystawianych przez Wnioskodawcę fakturach wskazywane są następujące pozycje:

  1. zagospodarowanie terenów zielonych, cięcie żywopłotów - Osiedle ?Y" (jako jedna pozycja),
  2. zagospodarowanie terenów zielonych - koszenie traw Osiedle ?X" (pozycja 1) wycinka drzew - Osiedle ?X" (pozycja 2),
  3. zagospodarowanie terenów zielonych Oś. X krzewy (pozycja 1) zagospodarowanie terenów zielonych ścinki utylizacja (pozycja 2).

Podkreślić należy, iż co do zasady, każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych.

Pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej.

Natomiast aby móc wskazać, iż dana usługa jest usługą złożoną (kompleksową), winna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu ? do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Natomiast usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez usługi pomocniczej.

Zatem, z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną usługę kompleksową, obejmującą kilka świadczeń pomocniczych. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.

Stanowisko takie przedstawił również TSUE w wyroku z dnia 25 lutego 1999r., nr C-349/96 stwierdzając, iż: ?Pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej. Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do usługi zasadniczej, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej?.

Zatem w przypadku usług o charakterze złożonym, o wysokości stawki podatku decydować będzie to, czy w danych okolicznościach mamy do czynienia z jedną usługą kompleksową, czy też z szeregiem jednostkowych usług. Ocena tej okoliczności winna odbywać się więc w oparciu o to, czy dokonywane czynności (świadczenia) wykazują ze sobą tak ścisłe powiązanie, że w sensie gospodarczym tworzą jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter.

Wnioskodawca w opisie sprawy wskazał, iż z zawartych umów wynika, że dotyczą one jednej usługi, wraz z usługami ubocznymi.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca świadczy złożoną usługę polegającą na kompleksowym zagospodarowaniu terenów zieleni, bowiem usługi jakie Wnioskodawca świadczy w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, pozostają ze sobą w bezpośrednim związku, a pomiędzy nimi wystąpi relacja podległości wyrażająca się w tym, że usługi pomocnicze będą środkiem do lepszego wykonania usługi zasadniczej.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż świadczone przez Wnioskodawcę usługi sklasyfikowane - jak Wnioskodawca sam wskazał - pod symbolem PKWiU 81.30.10.0 (usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni), jako świadczenie kompleksowe, korzystały z obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 7%, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 176 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, a obecnie, podlegają opodatkowaniu 8% stawką, na podstawie art. 146a pkt 2 w związku z poz. 176 załącznika nr 3 do tej ustawy.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku należało uznać za prawidłowe.

Na marginesie należy zaznaczyć, iż obowiązek przedstawienia organom podatkowym prawidłowej klasyfikacji dla świadczonych usług należy do podatnika, który ponosi również odpowiedzialność za nieprawidłowo dokonaną klasyfikację. Wskazuje się, że tut. organ nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów i usług, ani też weryfikacji wskazanych przez Wnioskodawcę klasyfikacji, w związku z tym, niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie przy założeniu, że grupowanie wskazane przez Wnioskodawcę w zaistniałym stanie faktycznym jest prawidłowe.

Zaznaczyć należy, że tut. organ dokonując niniejszego rozstrzygnięcia skupił się ściśle na odpowiedzi na sformułowane we wniosku pytanie, w którym Wnioskodawca poddał w wątpliwość możliwość zastosowania obniżonej stawki od podatku od towarów i usług w kontekście konkretnej normy prawnej, tj. art. 41 ust. 2 i art. 146a ustawy o VAT wraz z załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT. Zatem, przedmiotowa interpretacja zawęża się jedynie do udzielenia odpowiedzi na pytanie, nie wychodząc poza jego ramy, poprzez dokonanie oceny sytuacji prawnopodatkowej Wnioskodawcy w oparciu o inne niż wskazane w zapytaniu regulacje prawne.

Interpretacja niniejsza traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego (w szczególności w przypadku błędnej klasyfikacji świadczonych usług) lub zmiany stanu prawnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika