Czy Wnioskodawca wysyłając książki (które są opodatkowane stawką VAT 0%) powinien koszt przesyłki (...)

Czy Wnioskodawca wysyłając książki (które są opodatkowane stawką VAT 0%) powinien koszt przesyłki opodatkować taka samą stawką VAT jak wysyłane książki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm. ) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2008r. (data wpływu do tut. organu 22 grudnia 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 marca 2009r. (data wpływu 13 marca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, czy wysyłając książki (które są opodatkowane stawką VAT 0%) Wnioskodawca powinien koszt przesyłki opodatkować taka samą stawką VAT jak wysyłane książki - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy wysyłając książki (które są opodatkowane stawką VAT 0%) Wnioskodawca powinien koszt przesyłki opodatkować taka samą stawką VAT jak wysyłane książki.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 marca 2009r. (data wpływu 13 marca 2009r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 2 marca 2009r. znak: IBPP2/443-1181/08/BW.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży wysyłkowej książek, kalendarzy oraz płyt CD. Każda z tych rzeczy opodatkowana jest stosowną stawką VAT.

Wnioskodawca wskazał, że Kupujący wpłaca cenę książki wraz z kosztem przesyłki pocztowej na konto bankowe. Po uiszczeniu ceny, zakupiony towar wysyłany jest za pośrednictwem Poczty . Za wykonane usługi Poczta wystawia faktury, które Wnioskodawca rozlicza jako koszt prowadzonej działalności.

W uzupełnieniu z dnia 10 marca 2009r. Wnioskodawca wskazał także, że dodatkowym kosztem jest również koszt opakowania książek i ten koszt również jest rozliczany jako koszt działalności. Kupujący uiszcza całość ceny ? jako całość świadczenia należnego od nabywcy i obejmuje cenę książki wraz z doliczonym kosztem opakowania i przesyłki. Każdy dodatkowy koszt zwiększa wartość sprzedawanego towaru i za taką płaci kupujący.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca wysyłając książki (które są opodatkowane stawką VAT 0%) powinien koszt przesyłki opodatkować taka samą stawką VAT jak wysyłane książki...

Zdaniem Wnioskodawcy, po zapoznaniu się z licznymi interpretacjami podatkowymi dotyczącymi kwestii, o które pyta, koszt przesyłki należy opodatkować taką samą stawką VAT jak wysyłana rzecz, czyli w jego przypadku: książki opodatkowane stawką VAT 0%, to koszt wysyłki opodatkowany stawką 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów ? stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT ? rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług ? stosownie do art. 8 ust. 1 powołanej ustawy ? każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Według art. 2 pkt 6 cyt. ustawy o VAT, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 3 powołanej wyżej ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zarówno w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych, ustawodawca w odniesieniu do niektórych czynności przewidział opodatkowanie stawkami obniżonymi oraz zwolnienia od podatku.

I tak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o VAT, usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy zwalnia się od podatku. Pod pozycją 2 załącznika nr 4 zostały wymienione usługi świadczone przez pocztę państwową i oznaczone symbolem PKWiU 64.11.

Powyższe zwolnienie ma szczególny, podmiotowy charakter i dotyczy wyłącznie czynności wykonywanych przez Pocztę na rzecz podatnika (zleceniodawcy). Natomiast brak jest w przepisach podatkowych podstawy do stosowania wymienionego zwolnienia w dalszych fazach obrotu usługami (dokonywanego na zasadzie refaktury). Zgodnie z podstawową zasadą, podatnik występujący w charakterze sprzedawcy, który wysyła zamówiony przez nabywcę towar i korzysta przy tym z usług poczty państwowej, świadczy usługę pocztową na rzecz nabywcy towaru. Usługa ta nie jest jednak ze względu na świadczący ją podmiot usługą, o której mowa w poz. 2 załącznika, o którym mowa w cytowanym przepisie art. 43 ust. 1 pkt 1, co oznacza, że nie jest objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 41 ust. 2 ww. ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 ustawy.

Pod pozycją 48 załącznika nr 3 wymieniono towary sklasyfikowane w PKWiU pod pozycją ex 22.11 tj. książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy ? wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym, lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek.

Natomiast stosownie do § 9 ust. 1 pkt 10a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, po. 1336) obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) ? z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek ? oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Przepis art. 29 ust. 1 ww. ustawy o VAT stanowi, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i ust. 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Koszt przesyłki należy postrzegać jako jeden z elementów kalkulacyjnych, kształtujących kwotę należną. Jeżeli zatem kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, czyli wszystkie elementy kosztów związanych z dokonywaną przez podatnika sprzedażą oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to koszty wyłożone przez sprzedawcę w imieniu nabywcy powinny wchodzić do podstawy opodatkowania i nie powinny być odrębnie fakturowane z odrębną stawką podatku właściwą dla tych usług. Poniesione przez sprzedawcę koszty dodatkowe, w tym koszty dostarczenia towaru do nabywcy, wchodzą w skład jego podstawowej czynności, którą jest sprzedaż towarów. Koszty przesyłki ponoszone w związku z dostawą towarów nie tylko powinny zwiększać kwotę należną od nabywcy, ale także powinny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla towarów będących przedmiotem dostawy. Trzeba zatem przyjąć, że ponoszone przez dostawcę koszty przesyłki należy w całości opodatkować według stawki właściwej dla dostawy poszczególnych towarów. Jeżeli dostawa dotyczy towarów opodatkowanych według dwóch różnych stawek, to koszty przesyłki powinny być przyporządkowane proporcjonalnie do wartości towarów opodatkowanych poszczególnymi stawkami podatku.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarcza polegającą na sprzedaży wysyłkowej książek, kalendarzy oraz płyt CD. Kupujący wpłaca cenę książki wraz z kosztem przesyłki pocztowej na konto bankowe.

Zatem w rozpatrywanej sprawie koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą książek winny nie tylko zwiększać kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów, ale winny być także opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży książek. (tj. stawki w wysokości 0% o ile spełnione zostaną przesłanki określone przepisami prawa do zastosowania tej stawki podatku).

W konsekwencji powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja nie odnosi się do stosowanych przez Wnioskodawcę stawek podatku VAT, ponieważ nie zadano w tym zakresie pytania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika