W zakresie zwolnienia od podatku usług zarządzania płynnością finansową świadczonych przez Cash (...)

W zakresie zwolnienia od podatku usług zarządzania płynnością finansową świadczonych przez Cash Pool Lidera na rzecz Wnioskodawcy oraz rozpoznania i zwolnienia od podatku importu usług u Wnioskodawcy

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2011r. (data wpływu 20 grudnia 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 lutego 2012r. (data wpływu 2 marca 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia od podatku usług zarządzania płynnością finansową świadczonych przez Cash Pool Lidera na rzecz Wnioskodawcy oraz rozpoznania i zwolnienia od podatku importu usług u Wnioskodawcy ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia od podatku usług zarządzania płynnością finansową świadczonych przez Cash Pool Lidera na rzecz Wnioskodawcy oraz rozpoznania i zwolnienia od podatku importu usług u Wnioskodawcy.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 lutego 2012r. (data wpływu 2 marca 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 10 lutego 2012r. znak: IBPP2/443-1345/11/KO.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

ME (spółka z o.o.) Oddział w Polsce (dalej zwany Oddziałem) jest oddziałem holenderskiego przedsiębiorstwa posiadającego osobowość prawną, wchodzącego w skład międzynarodowej grupy (zwana dalej MG) z branży automatyki i robotyki. Oddział nie posiada osobowości prawnej. Oddział zamierza przystąpić do kompleksowego systemu zarządzenia płynnością finansową w ramach grupy MG (system cash pooling). W tym celu Oddział zawarł umowę - sweep agreement - (dalej zwana umową) ze spółką należącą do Grupy ? Z oraz bankami - X (bank z siedzibą w Japonii, działający przez oddział w Wielkiej Brytanii, dalej X) i Bank Y (dalej zwany Y).

System zarządzenia płynnością finansową ma służyć zwiększeniu efektywności zarządzania środkami pieniężnymi, polepszeniu płynności finansowej uczestników systemu, zaspokojeniu potrzeb uczestników w zakresie kapitału obrotowego, usprawnieniu wzajemnych rozliczeń w MG i zabezpieczeniu ich przed ryzykiem kursowym. Zarządzającym i liderem systemu (Pool Leader, dalej zwany liderem) będzie ww. spółka Z, podmiot z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Lider jest podmiotem działającym w ogólnie pojętym sektorze finansowym. System zarządzania płynnością finansową będzie oparty na rzeczywistych transferach pieniężnych pomiędzy jego uczestnikami (tzw. zero balancing cash pooling). X będzie wspierać usługę zarządzania systemem płynności finansowej od strony technicznej, w skład czego będzie wchodzić prowadzenie rachunków bankowych na użytek systemu, realizowanie transferów pieniężnych pomiędzy Oddziałem i Liderem, przekazywanie informacji nt. kalkulacji odsetek. O warunkach, na jakich odbywa się system zarządzania płynnością finansową, jak również o oprocentowaniu środków decyduje Lider. Oddział posiada informację, że inne podmioty z MG (w tym także inne oddziały ME siedzibą w Holandii) będą uczestnikami systemu zarządzania płynnością finansową, ale nie będzie miał wglądu w rozliczenia z tego tytułu.

Oddział posiada w Y otwarty bieżący rachunek bankowy prowadzony w EUR. Rachunek ten będzie wykorzystywany przez Oddział do rozliczeń w ramach przedmiotowego systemu zarządzania płynnością finansową. Rachunek Oddziału w Y jest wykorzystywany przez Oddział także do innych celów niezwiązanych z uczestnictwem w systemie zarządzania płynnością finansową. Lider będzie wykorzystywał dla potrzeb systemu specjalny rachunek bankowy w X, w ramach którego będą odbywały się operacje pomiędzy nim a Oddziałem (przy użyciu rachunku w Y). Rachunek ów jest prowadzony w EUR i pozostaje własnością Lidera.

Szczegółowy opis systemu zarządzania płynnością finansową:

Każdego dnia roboczego o godzinie 16.00 w przypadku wystąpienia salda dodatniego (nadwyżki) na rachunku Oddziału prowadzonym w Y, środki stanowiące nadwyżkę (saldo dodatnie) będą automatycznie transferowane na rachunek Lidera w X. W przypadku wystąpienia niedoboru (saldo ujemne) na rachunku Oddziału prowadzonym w Y, będzie następował automatyczny transfer środków z rachunku Lidera w X na rachunek Oddziału celem wyrównania salda do zera. Każdego dnia roboczego o godzinie 16.00 saldo na rachunku Oddziału w Y będzie więc automatycznie wyrównywane do zera. Wszelkie rozliczenia pomiędzy rachunkami odbywać się będą w EUR. W przypadku wystąpienia salda dodatniego na rachunku Oddziału i przekazania środków stanowiących nadwyżkę na rachunek Lidera, Oddziałowi przysługiwać będą odsetki, w razie zaś pokrycia przez Lidera salda ujemnego na rachunku Oddziału, to Oddział będzie obciążany odsetkami na rzecz Lidera. Odsetki będą kalkulowane w szyku rozwartym, codziennie na podstawie dziennych sald stosownie do transferów pieniężnych. Oddział będzie miał podgląd online do subrachunku technicznego, na którym kalkulowane będą odsetki oraz możliwość drukowania dziennych wyciągów z tego rachunku, z których uzyska informację o: saldzie na tym rachunku na dany dzień, kalkulacji odsetek za ten dzień jak również informacje na temat naliczanych odsetek. Na początku każdego następnego miesiąca kalendarzowego następować będzie kapitalizacja odsetek należnych zarówno od Oddziału, jak i na jego rzecz, naliczanych w szyku rozwartym za poprzedni miesiąc, a saldo tych odsetek zwiększy albo zmniejszy stan środków Oddziału na rachunku Lidera w X w zależności od tego, czy będzie dodatnie czy ujemne. Na początku każdego miesiąca Lider będzie przesyłać wyciąg z informacją na temat salda skapitalizowanych odsetek wraz z szczegółową ich kalkulacją. Skapitalizowane na rzecz Lidera odsetki (w razie, gdy odsetki należne Oddziałowi w skali miesiąca będą większe od należnych Liderowi) nie będą przesyłane na rachunek Oddziału w Y, lecz pozostaną na rachunku w X. Również środki (?kapitał") przekazywane w ramach systemu zarządzania płynnością finansową (stanowiące nadwyżki w na rachunku Oddziału w Y) nie będą przelewane zwrotnie. Z kolei, gdy naliczane w danym miesiącu odsetki należne Liderowi będą większe od naliczanych odsetek należnych Oddziałowi, ich saldo będzie potrącane na początku danego miesiąca ze środków Oddziału znajdujących się na rachunku Lidera w X. Środki oraz zgromadzone od nich odsetki należące do Oddziału w ramach systemu zarządzania systemem płynności finansowej będą przekazane na rachunek Oddziału dopiero po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy (sweep agreement).

Oddział nie będzie ponosić dodatkowych kosztów usług świadczonych w ramach systemu zarządzania systemem płynności finansowej, ani wobec Lidera, ani banków. Jedynym wynagrodzeniem dla Lidera będą odsetki od środków przelanych na wyrównanie sald ujemnych na rachunku Oddziału. Pokrywanie wynagrodzenia X za świadczone usługi leży wyłącznie po stronie Lidera.

Pool Leader nie posiada innego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej niż jego siedziba w Londynie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 oraz art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, usługi świadczone w ramach przedstawionej struktury zarządzania płynnością finansową przez Lidera na rzecz Oddziału, których miejsce świadczenia będzie znajdować się na terytorium kraju i z tytułu których podatnikiem podatku od towarów i usług będzie Oddział, będą podlegały zwolnieniu z podatku od towarów i usług jako usługi pośrednictwa finansowego?

Zdaniem Wnioskodawcy, czynności wykonywane przez Lidera na rzecz Oddziału w ramach przedstawionej struktury zarządzania płynnością finansową będą podlegały zwolnieniu z podatku od towarów i usług jako usługi pośrednictwa finansowego.

Uzasadnienie:

A. Czynności wykonywane przez Lidera w ramach systemu zarządzania płynnością finansową jako świadczenie usług na rzecz Oddziału.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Czynności wykonywane przez Lidera na podstawie zawartej umowy będą stanowić świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, zaś sam Lider będzie pełnił w tym systemie rolę usługodawcy, a Oddział rolę usługobiorcy.

B. Miejsce świadczenie usług oraz podatnik podatku od towarów i usług.

Art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemąjące osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przepis ten uzupełnia art. 17 ust. 1, który w pkt 4 głosi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemąjące osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 17 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, również osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97. Ustęp 2 przywołanego artykułu stanowi, iż w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego. Art. 28b określa miejsce świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów będących podatnikami, którym jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i la, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n. Art. 28 ust. 2 wskazuje, że w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

W świetle powyższych przepisów, należy uznać, że miejscem świadczenia przez Lidera usług w ramach opisanego systemu zarządzania płynnością finansową jest siedziba Oddziału, zaś podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu tych usług jest Oddział.

C. Usługi świadczone przez Lidera jako usługi finansowe zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Oddziału usługi nabywane przez Oddział od Lidera związane z uczestnictwem w systemie zarządzania płynnością finansową są usługami pośrednictwa finansowego, objętymi zwolnieniem z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przed nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 29 października 2010r. zostały wydane interpretacje podatkowe potwierdzające zwolnienie usług świadczonych w ramach systemu cash pooling z podatku od towarów i usług (Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 22 września 2010r. nr IPPP1-443-553/10-4/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z dnia 14 września 2010r. nr ILPP2/443-937/10-5/EWW). Zmiana wprowadzona nowelizacją polegała jednak tylko na przeniesieniu usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług bezpośrednio do art. 43 tej ustawy, w związku z czym nowelizacja nie wpłynęła na kwalifikację prawną usług zarządzania płynnością finansową, co potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 12 maja 2011r. (nr IPPP3/443-275/11-4/JF).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zamierza przystąpić do systemu wspólnego zarządzania płynnością finansową ?cash pooling? w ramach grupy kapitałowej. Wnioskodawca jednocześnie wskazał, że będzie nabywał od Cash Pool Lidera usługi zarządzania płynnością finansową.

W tym miejscu wskazać należy, iż polskie przepisy podatkowe nie regulują zasad opodatkowania umowy cash poolingu. Występująca w obrocie prawnym jako umowa nienazwana, umowa cash poolingu porównywana jest często z umową pożyczki. Chociaż umowa ta do pewnego stopnia przypomina w swym charakterze uregulowaną w polskim prawie umowę pożyczki, jednak nie wyczerpuje istotnych jej znamion. Nie dochodzi w tym przypadku do zawarcia umowy pożyczki, ponieważ brak jest zobowiązania do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony w umowie podmiot. Uczestnik tego typu nie wie, czy środki jego zostaną wykorzystane, w jakiej wysokości i przez którego uczestnika. Tym samym, nie jest skonkretyzowana druga strona transakcji, jak też jej przedmiot, ponieważ źródłem, z którego zostanie zasilony rachunek o saldzie debetowym, jest rachunek zbiorczy, na którym gromadzone są wolne środki wszystkich posiadających je uczestników cash poolingu. Jedyną zidentyfikowaną stroną jest tzw. pool leader (tutaj jeden z uczestników grupy kapitałowej), który świadczyć będzie usługi zarządzania płynnością finansową i z tego tytułu pobierać będzie wynagrodzenie.

W przypadku świadczenia usług, bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dana usługa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Stosownie do art. 28a ustawy o VAT, na potrzeby stosowania Rozdziału 3 ?Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług?:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Zgodnie z ogólna zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

W przedmiotowej sprawie wskazane w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT zastrzeżenia nie będą miały zastosowania, a miejsce świadczenia usług będących przedmiotem pytania, ustalane będzie na podstawie zasady ogólnej wyrażonej w tym przepisie.

Zatem miejscem opodatkowania usług zarządzania płynnością finansową świadczonych na rzecz Wnioskodawcy, będzie Polska.

Stosownie do art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Stosownie do art. 17 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

W myśl art. 17 ust. 3 ustawy o VAT przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, również osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

W przedmiotowej sprawie podmiotem świadczącym usługi zarządzania płynnością finansową będzie pomiot posiadający siedzibę poza terytorium kraju, natomiast usługobiorca (Wnioskodawca) spełniać będzie warunki określone w art. 17 ust. 3 ustawy, a zatem w niniejszym przypadku winien on rozpoznać po swojej stronie import usług zarządzania płynnością finansową.

Wnioskodawca zobowiązany będzie do opodatkowania importu usług zarządzania płynnością finansową, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego na terytorium Polski.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 tej ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Ustawodawca zarówno w treści ustawy o VAT, jak i przepisów wykonawczych do niej, przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienia od podatku.

I tak, stosownie do art. 43 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku:

  • usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę (pkt 38);
  • usługi w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług, a także zarządzanie gwarancjami kredytowymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę (pkt 39);
  • usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług (pkt 40);
  • usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622 i Nr 131, poz. 763), z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie (pkt 41).

Powyższe zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 7 i 37-41, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 7 i 37-41 (art. 43 ust. 13 ustawy o VAT).

Przepisu ust. 13 nie stosuje się do świadczenia usług stanowiących element usług pośrednictwa, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 37-41 (art. 43 ust. 14 ustawy o VAT).

W myśl przepisu art. 43 ust. 15 ustawy o VAT zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 37-41 oraz w ust. 13, nie mają zastosowania do:

  1. czynności ściągania długów, w tym factoringu;
  2. usług doradztwa;
  3. usług w zakresie leasingu.

Z kolei w świetle art. 43 ust. 16 ustawy o VAT zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 41, nie ma zastosowania do usług dotyczących praw i udziałów odzwierciedlających:

  1. tytuł prawny do towarów;
  2. tytuł własności nieruchomości;
  3. prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;
  4. udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części;
  5. prawa majątkowe, których instrumentami bazowymi są towary, mierniki i limity wielkości produkcji oraz uprawnienia do emisji zanieczyszczeń, i które mogą być zrealizowane poprzez dostawę towarów lub świadczenie usług innych niż zwolnione z podatku.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał, iż zamierza przystąpić do kompleksowego systemu zarządzenia płynnością finansową w ramach grupy MG (system cash pooling). W tym celu Oddział zawarł umowę - sweep agreement - ze spółką należącą do Grupy - Z oraz bankami - X (bank z siedzibą w Japonii, działający przez oddział w Wielkiej Brytanii) i Y. System zarządzenia płynnością finansową ma służyć zwiększeniu efektywności zarządzania środkami pieniężnymi, polepszeniu płynności finansowej uczestników systemu, zaspokojeniu potrzeb uczestników w zakresie kapitału obrotowego, usprawnieniu wzajemnych rozliczeń w MG i zabezpieczeniu ich przed ryzykiem kursowym. Zarządzającym i liderem systemu będzie spółka Z, podmiot z siedzibą w Wielkiej Brytanii. System zarządzania płynnością finansową będzie oparty na rzeczywistych transferach pieniężnych pomiędzy jego uczestnikami. X będzie wspierać usługę zarządzania systemem płynności finansowej od strony technicznej, w skład czego będzie wchodzić prowadzenie rachunków bankowych na użytek systemu, realizowanie transferów pieniężnych pomiędzy Oddziałem i Liderem, przekazywanie informacji np. kalkulacji odsetek. O warunkach, na jakich odbywa się system zarządzania płynnością finansową, jak również o oprocentowaniu środków decyduje Lider. Oddział posiada w Y otwarty bieżący rachunek bankowy prowadzony w EUR. Rachunek ten będzie wykorzystywany przez Oddział do rozliczeń w ramach przedmiotowego systemu zarządzania płynnością finansową. Lider będzie wykorzystywał dla potrzeb systemu specjalny rachunek bankowy w X, w ramach którego będą odbywały się operacje pomiędzy nim a Oddziałem (przy użyciu rachunku w Y). Rachunek ów jest prowadzony w EUR i pozostaje własnością Lidera.

Każdego dnia roboczego o godzinie 16.00 w przypadku wystąpienia salda dodatniego (nadwyżki) na rachunku Oddziału prowadzonym w Y, środki stanowiące nadwyżkę (saldo dodatnie) będą automatycznie transferowane na rachunek Lidera w X. W przypadku wystąpienia niedoboru (saldo ujemne) na rachunku Oddziału prowadzonym w Y, będzie następował automatyczny transfer środków z rachunku Lidera w X na rachunek Oddziału celem wyrównania salda do zera. Każdego dnia roboczego o godzinie 16.00 saldo na rachunku Oddziału w Y będzie więc automatycznie wyrównywane do zera. Wszelkie rozliczenia pomiędzy rachunkami odbywać się będą w EUR. W przypadku wystąpienia salda dodatniego na rachunku Oddziału i przekazania środków stanowiących nadwyżkę na rachunek Lidera, Oddziałowi przysługiwać będą odsetki, w razie zaś pokrycia przez Lidera salda ujemnego na rachunku Oddziału, to Oddział będzie obciążany odsetkami na rzecz Lidera. Odsetki będą kalkulowane w szyku rozwartym, codziennie na podstawie dziennych sald stosownie do transferów pieniężnych. Na początku każdego następnego miesiąca kalendarzowego następować będzie kapitalizacja odsetek należnych zarówno od Oddziału, jak i na jego rzecz, naliczanych w szyku rozwartym za poprzedni miesiąc, a saldo tych odsetek zwiększy albo zmniejszy stan środków Oddziału na rachunku Lidera w Y w zależności od tego, czy będzie dodatnie czy ujemne. Na początku każdego miesiąca Lider będzie przesyłać wyciąg z informacją na temat salda skapitalizowanych odsetek wraz z szczegółową ich kalkulacją. Skapitalizowane na rzecz Lidera odsetki (w razie, gdy odsetki należne Oddziałowi w skali miesiąca będą większe od należnych Liderowi) nie będą przesyłane na rachunek Oddziału w Y, lecz pozostaną na rachunku w X. Również środki (?kapitał") przekazywane w ramach systemu zarządzania płynnością finansową (stanowiące nadwyżki w na rachunku Oddziału w Y) nie będą przelewane zwrotnie. Z kolei, gdy naliczane w danym miesiącu odsetki należne Liderowi będą większe od naliczanych odsetek należnych Oddziałowi, ich saldo będzie potrącane na początku danego miesiąca ze środków Oddziału znajdujących się na rachunku Lidera w X. Środki oraz zgromadzone od nich odsetki należące do Oddziału w ramach systemu zarządzania systemem płynności finansowej będą przekazane na rachunek Oddziału dopiero po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy (sweep agreement).

Biorąc pod uwagę powyższe, należy zauważyć, że wśród wymienionych w art. 43 ust. 15 ustawy o VAT czynności wyłączonych ze zwolnienia nie ma usług cash poolingu (zarządzania płynnością finansową). A zatem, skoro z powołanego wcześniej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy wynika, że zwalnia się od podatku usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług, to mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe, w oparciu o powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, iż opisane usługi zarządzania płynnością finansową świadczone przez Cash Pool Leadera na rzecz Wnioskodawcy w ramach opisanego systemu cash poolingu będą podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług, na podstawie tego przepisu. Jednocześnie Wnioskodawca winien rozpoznać po swojej stronie import ww. usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika