odliczenie podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu współfinansowanego z (...)

odliczenie podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. A, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2007r. (data wpływu 28 września 2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 października 2007r. (data wpływu 13 listopada 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczania podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu pod tytułem ?Nowoczesne metody projektowania architektoniczno ? budowlanego ? szansą na rozwój regionu ? staże zawodowe i transfer wiedzy do pracowni architektonicznej A Sp. z o.o.? współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2007r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie możliwości odliczania podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu pod tytułem ?Nowoczesne metody projektowania architektoniczno ? budowlanego ? szansą na rozwój regionu ? staże zawodowe i transfer wiedzy do pracowni architektonicznej A Sp. z o.o.? współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 31 października 2007r. (data wpływu 13 listopada 2007r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP2/443-144/07/ASz z dnia 25 października 2007r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca działa od 1998r. Jest podatnikiem podatku VAT. Obecnie wykonuje projekty architektoniczne wszelkiego rodzaju obiektów. Sprzedaż tego rodzaju usług jest opodatkowana stawką VAT w wysokości 22%. W czerwcu 2006r. rozpoczęto realizację programu w ramach działania 2.6 Regionalne Strategie Innowacyjne i Transfer Wiedzy ZPORR, pod nadzorem Urzędu Marszałkowskiego Województwa X, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Departament Rozwoju Regionalnego X Urzędu Marszałkowskiego pismem z dnia 27 sierpnia 2007r. nr RR.VII.0785/1/07 zobowiązał Wnioskodawcę do dostarczenia zaświadczenia o możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub w części w odniesieniu do realizowanego projektu nr Z/2.18/II/2.6/96/06 pod tytułem ?Nowoczesne metody projektowania architektoniczno ? budowlanego ? szansą na rozwój regionu ? staże zawodowe i transfer wiedzy do Pracowni Architektonicznej A Spółka z o.o.?.

Urząd Marszałkowski Województwa X pismem z dnia 19 września 2007r. zażądał od Wnioskodawcy zaświadczenia wydanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, w kompetencji którego leży wydanie stosownego zaświadczenia.

Jednocześnie Wnioskodawca poinformował, że cel tego projektu jest ściśle związany z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie wykonywania czynności opodatkowanych czyli sprzedaży projektów architektonicznych. Wyżej wymieniony projekt umożliwia zdobycie doświadczenia zawodowego absolwentom wydziałów budownictwa i architektury uczelni wyższych. Wydatki kwalifikowane dotyczące ww. programu, od których Wnioskodawca odlicza całość podatku VAT to:

  • szkolenia BHP,
  • zakup komputera i oprogramowania,
  • promocja projektu w postaci zamieszczenia ogłoszenia w prasie, zakupu papieru firmowego z emblematami EFS, ZPORR i flagą Unii Europejskiej,
  • zakup materiałów biurowych, tj. toner i papier do drukarki oraz segregatorów.

W opinii Wnioskodawcy, wyżej wymienione wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może odliczać całość podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z realizacją ww. programu...

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących realizacji opisanego wyżej zadania, ponieważ wykonywane przez niego czynności w realizacji projektu w ramach ZPORR podlegają opodatkowaniu VAT. Wnioskodawca powinien odliczyć całość podatku VAT od wydatków związanych z realizacją projektu, gdyż nie dokonuje sprzedaży zwolnionej od tego podatku, a całość wydatków jest bezpośrednio związana z wykonywaną działalnością gospodarczą stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 15 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.W świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 ? 7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Spółka wskazała we wniosku, że jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a poniesione przez nią wydatki dotyczą towarów i usług wykorzystanych do wykonania czynności opodatkowanej. Związane są bowiem z realizacją usługi wykonania projektu architektonicznego, podlegającej opodatkowaniu stawką podatku VAT 22%.

Z powyższego wynika, że w opisanym wyżej zakresie Spółka spełniła wszystkie warunki wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT uprawniające do obniżenia podatku należnego.Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.W konsekwencji nie wystąpi w tym przypadku przewidziane ustawą wyłączenie z odliczenia podatku.

Podsumowując, w świetle cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać że Spółka ma prawo do odliczenia całości podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z realizacją projektu pod tytułem ?Nowoczesne metody projektowania architektoniczno ? budowlanego ? szansą na rozwój regionu ? staże zawodowe i transfer wiedzy do pracowni architektonicznej A Sp. z o.o.?.

Tym samym należało uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Na marginesie zauważa się, iż w załączniku nr 3 do ustawy o VAT ?Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką 7%?, w poz. 162 ustawodawca wymienił ?usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania?. Zatem przy świadczeniu ww. usług ma zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 7%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika