zastosowania zwolnienia przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego

zastosowania zwolnienia przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2010r. (data wpływu 8 stycznia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zastosowania zwolnienia przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 27 grudnia 2004r. zgodnie z aktem notarialnym Wnioskodawca nabył w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Zbywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego użytkował przedmiotowy lokal na podstawie przydziału z dnia 17 kwietnia 2001r. Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wiązało się z należnościami Wnioskodawcy z tytułu dostaw towarów, które nie zostały uregulowane przez zbywcę prawa. W wyniku kompensaty, należności, o których mowa w zdaniu uprzednim, zostały skompensowane z należnościami z tytułu zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nie zostało zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), a co za tym idzie nie podlegało amortyzacji według stawek określonych w art. 22m ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niezaliczenie prawa do wartości niematerialnych i prawnych spowodowane było zamiarem zbycia przedmiotowego prawa i pozyskanie środków obrotowych. Niestety, wydłużająca się procedura ustalenia stanu zadłużenia względem spółdzielni mieszkaniowej z tytułu użytkowania lokalu mieszkalnego przez poprzedniego użytkownika, jak też kłopoty z wydaniem lokalu mieszkalnego doprowadziła do sytuacji, że sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego może nastąpić dopiero w chwili obecnej.

W styczniu 2010r. Wnioskodawca planuje dokonać zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Nabywając przedmiotowe prawo, Wnioskodawca nie dokonał pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony (brak faktury dokumentującej zakup), jak też nie dokonywał żadnych modernizacji (ulepszeń).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie korzystała ze zwolnienia w podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy: zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w myśl art. 2 ust. 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. ust 1 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jak również zbycie tego prawa (art. 7 ust. 1 pkt 5 i 7).

W świetle powyższego zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zostało zrównane - dla celów podatku od towarów i usług - z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel a co za tym idzie sprzedaż tego prawa należy traktować również jako dostawę towarów.

O ile zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest zbyciem towaru to w stosunku do tego zbycia będą miały zastosowanie stawki podatku od towarów i usług jak dla zbycia towaru.

Dostawa przedmiotowego lokalu mieszkalnego będzie odbywać się po jego pierwszym zasiedleniu (w rozumieniu art. 2 pkt 1-4 ustawy) jak też po upływie okresu dłuższego niż 2 lata od dnia pierwszego zasiedlenia.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Uwzględniając powyższe przepisy zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w przedstawionym stanie faktycznym będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicja towaru, skonstruowana na potrzeby podatku od towarów i usług, zawarta została w art. 2 pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z nią towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Z kolei art. 7 ust. 1 pkt 7 stanowi, iż za dostawę towarów uznaje się również zbycie praw, o których mowa w pkt 5.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
  3. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
  4. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  5. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

W świetle art. 43 ust. 7 ustawy o VAT, zwolnienie określone w ust. 1 pkt 10 nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8.

Zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

W myśl art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Jak wynika z powyższych przepisów zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się m.in. w odniesieniu do dostawy budynków, budowli lub ich części, dla których odbyło się już pierwsze zasiedlenie oraz pomiędzy tym pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres nie krótszy niż 2 lata.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, iż w dniu 27 grudnia 2004r. zgodnie z aktem notarialnym Wnioskodawca nabył w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Zbywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego użytkował przedmiotowy lokal na podstawie przydziału z dnia 17 kwietnia 2001r. Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wiązało się z należnościami Wnioskodawcy z tytułu dostaw towarów, które nie zostały uregulowane przez zbywcę prawa. W wyniku kompensaty, należności, o których mowa w zdaniu uprzednim, zostały skompensowane z należnościami z tytułu zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nie zostało zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), a co za tym idzie nie podlegało amortyzacji według stawek określonych w art. 22m ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niezaliczenie prawa do wartości niematerialnych i prawnych spowodowane było zamiarem zbycia przedmiotowego prawa i pozyskanie środków obrotowych. Niestety, wydłużająca się procedura ustalenia stanu zadłużenia względem spółdzielni mieszkaniowej z tytułu użytkowania lokalu mieszkalnego przez poprzedniego użytkownika, jak też kłopoty z wydaniem lokalu mieszkalnego doprowadziła do sytuacji, że sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego może nastąpić dopiero w chwili obecnej.

W styczniu 2010r. Wnioskodawca planuje dokonać zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Nabywając przedmiotowe prawo, Wnioskodawca nie dokonał pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony (brak faktury dokumentującej zakup), jak też nie dokonywał żadnych modernizacji (ulepszeń).

W związku z powyższym, w sytuacji wskazanej we wniosku, Wnioskodawca będzie miał prawo przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zastosować zwolnienie od podatku VAT określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Dla potrzeb niniejszej interpretacji przyjęto, iż miało już miejsce pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, jak wskazał Wnioskodawca w swym stanowisku. W przypadku jednak, gdyby nie doszło wcześniej do pierwszego zasiedlenia, w sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Wnioskodawcy bowiem nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie ponosił on wydatków na ulepszenie przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika