Prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającego z faktur VAT potwierdzających (...)

Prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającego z faktur VAT potwierdzających zapłatę zaliczek na poczet zakupu środków trwałych w terminie 60dni.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2007r. (data wpływu 8 października 2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 stycznia 2008r. (data wpływu 2 stycznia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającego z faktur VAT potwierdzających zapłatę zaliczek na poczet zakupu środków trwałych w terminie 60 dni - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2007r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającego z faktur VAT potwierdzających zapłatę zaliczek na poczet zakupu środków trwałych w terminie 60 dni.

W dniu 2 stycznia 2008r. do tut. organu wpłynęło uzupełnienie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w postaci uzupełnienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca jest firmą, której głównym profilem działalności jest przetwórstwo wytłoków owocowo - warzywnych. W wyniku procesu suszenia powstaje susz owocowo ? warzywny opodatkowany podatkiem VAT ze stawką 7%. W związku ze stałym procesem starzenia się maszyn i urządzeń, firma zmuszona była do przeprowadzenia modernizacji maszyn i urządzeń jednego ze swoich zakładów produkcyjnych, zakupu nowych maszyn i urządzeń oraz adaptacji pomieszczeń do wymagań coraz nowocześniejszego procesu produkcyjnego. Ponieważ cena ww. maszyny i urządzenia oraz adaptacja pomieszczeń stanowi znaczną wartość, warunkiem kontraktu z dostawcami jest wcześniejsza wpłata zaliczek na maszyny i urządzenia oraz roboty budowlane. Zaliczki te kontrahenci potwierdzają fakturą VAT. Po ostatecznym zakończeniu adaptacji i modernizacji zakład będzie działał tylko i wyłącznie na potrzeby sprzedaży opodatkowanej, wszystkie maszyny i urządzenia zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych firmy, a adaptacja pomieszczeń zostanie potraktowana jako inwestycja w obcym obiekcie. Według oświadczenia Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą dłużej niż 12 miesięcy i nie ma do niego zastosowanie art. 97 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy firma ma prawo w terminie 60 dni do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającego z faktur VAT potwierdzających zapłaty zaliczek na poczet zakupu środków trwałych w miesiącu otrzymania ww. faktur...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie przytoczonych przepisów, firma ma prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni całości podatku VAT z faktur potwierdzających zaliczki na zakup środków trwałych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 14, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie, zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) i b) cytowanego powyżej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika: z tytułu nabycia towarów i usług oraz potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Z powyższego uregulowania wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Czynności te zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Czynnościami tymi są:

? odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
? eksport towarów,
? import usług,
? wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
? wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Do realizacji ww. czynności mają być wykorzystywane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego, przy czym ustawodawcy chodzi w tym przypadku o takie czynności opodatkowane, które generują podatek należny, a nie takie, które należą do kategorii czynności opodatkowanych, lecz w konkretnych warunkach korzystają ze zwolnienia od tego podatku. Wskazana zatem zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Jednocześnie należy podkreślić, iż realizacja prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony jest obostrzona ograniczeniami zawartymi w dziale IX cytowanej ustawy o VAT. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, np. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Jedno z takich ograniczeń wskazano w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika, towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W art. 88 ust. 3 ustawy o VAT z ograniczenia tego wyłączono, m.in. wydatki związane z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Towary i usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3 cyt. ustawy, to rzeczy i prawa, które na podstawie przepisów ustaw o podatkach dochodowych uznane zostały u podatnika za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji.

Zgodnie z treścią art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, Podatnik ponosi nakłady inwestycyjne na modernizację maszyn i urządzeń jednego ze swoich zakładów produkcyjnych, zakup nowych maszyn i urządzeń oraz adaptację pomieszczeń do wymagań coraz nowocześniejszego procesu produkcyjnego. Wszystkie zakupione maszyny i urządzenia zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Wnioskodawca dokonuje wcześniejszych wpłat zaliczek na maszyny i urządzenia oraz roboty budowlane. Zaliczki te kontrahenci potwierdzają fakturami VAT. Po ostatecznym zakończeniu adaptacji i modernizacji zakład będzie działał tylko i wyłącznie na potrzeby sprzedaży opodatkowanej.

W myśl podstawowej zasady zawartej w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje podatnikowi również z tytułu otrzymania faktur zaliczkowych. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym w ust. 10, to zgodnie z ust. 11 cytowanego artykułu, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji za następny okres rozliczeniowy.

Zgodnie art. 87 ust. 1 cyt. ustawy - w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Na podstawie art. 87 ust. 3 cyt. ustawy, różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

W świetle powyższego Podatnik ponoszący nakłady inwestycyjne związane z zakupem nowych maszyn i urządzeń, które będą wykorzystane do czynności opodatkowanych i będą stanowić środek trwały podlegający amortyzacji ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami inwestycyjnymi w miesiącu otrzymania faktury zaliczkowej lub w miesiącu następnym zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług pod warunkiem spełnienia zarówno tzw. przesłanek pozytywnych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w przepisach ustawy o VAT oraz rozporządzeniu wykonawczym.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że występuje u niego dostawa opodatkowana stawką 7%. Z kolei podatek naliczony wynika z faktur zaliczkowych, które dotyczą zakupu nowych maszyn i urządzeń oraz robót budowlanych. Po ostatecznym zakończeniu adaptacji i modernizacji zakład będzie działał tylko i wyłącznie na potrzeby sprzedaży opodatkowanej. Wszystkie maszyny i urządzenia zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych firmy. Natomiast adaptacja pomieszczeń zostanie potraktowana jako inwestycja w obcym obiekcie. Zatem w przypadku wystąpienia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, różnica ta podlega zwrotowi w terminie 60 dni w kwocie nieprzekraczającej wartości podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż 22%.

Biorąc powyższe pod uwagę uznaje się stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika