Nieodpłatny wstęp do muzeum nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nieodpłatny wstęp do muzeum nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko M., przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2007r. (data wpływu 8 października 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania bezpłatnego wstępu do muzeum ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2007r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania bezpłatnego wstępu do muzeum.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

M. zamierza zawrzeć umowę ? porozumienie ze stowarzyszeniem. Zgodnie z treścią umowy, członkom stowarzyszenia przysługiwałby wstęp wolny do oddziałów muzeum. Wstęp wolny członkom stowarzyszenia przysługiwałby na podstawie decyzji Dyrektora Muzeum udzielonej zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 3 zdanie drugie ustawy z dnia 21 listopada 1996r. o muzeach (Dz. U. z 1997r. nr 5, poz. 24 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od każdego wejścia do muzeum członków stowarzyszenia (bezpłatnego wstępu), Wnioskodawca zobowiązany jest odprowadzić podatek VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, wprowadzone przez ustawodawcę zwolnienie z opłaty za wstęp (art. 10 ust. 3 zdanie drugie ustawy o muzeach) jest zwolnieniem z całości opłaty, tak więc muzeum nie ma obowiązku odprowadzenia podatku VAT, gdyż nie ma odpłatnego świadczenia usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż świadczeniem usług,o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie się do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Zasadą podatku od towarów i usług jest, że usługi o charakterze nieodpłatnym nie podlegają opodatkowaniu. Jednakże ustawodawca w przywołanym powyżej art. 8 ust 2 ustawy o podatku od towarów i usług określił wyjątki od tej zasady; mianowicie za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu, uznaje się również każde nieodpłatne świadczenie usług jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
  2. podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części.

W świetle tego przepisu, tylko takie nieodpłatne świadczenie jest objęte podatkiem od towarów i usług, które nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Nie ulega wątpliwości, że w sytuacji Wnioskodawcy, usługi nieodpłatnego wstępu do Muzeum związane są z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania przepis art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego, mając na uwadze przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny, należy uznać, że nieodpłatny wstęp członków stowarzyszenia do oddziałów muzeum nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika