Czy podatek od towarów i usług VAT z zakupów inwestycyjnych należy przenosić na kolejne lata w deklaracji (...)

Czy podatek od towarów i usług VAT z zakupów inwestycyjnych należy przenosić na kolejne lata w deklaracji VAT.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2010r. (data wpływu 3 marca 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 kwietnia 2010r. (data wpływu 7 maja 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy podatek od towarów i usług z zakupów inwestycyjnych należy przenosić na kolejne lata w deklaracji VAT, czy też należy wliczać go w koszty na koniec okresu rozliczeniowego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy podatek od towarów i usług z zakupów inwestycyjnych należy przenosić na kolejne lata w deklaracji VAT, czy też należy wliczać go w koszty na koniec okresu rozliczeniowego.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 kwietnia 2010r. (data wpływu 7 maja 2010r.), przesłanym w związku z wezwaniem tut. organu z dnia 26 kwietnia 2010r. znak: IBPP2/443-203/10/BW.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca świadczy usługi stomatologiczne, które są zwolnione z podatku od towarów i usług VAT, a tym samym zakupy na ww. usługi nie podlegają odliczeniu.

Wnioskodawca wskazał, że obecnie zakupuje towary oraz usługi inwestycyjne, które w przyszłości będą służyły sprzedaży opodatkowanej.

Ponadto w piśmie z dnia 30 kwietnia 2010r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż jest zarejestrowany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego jako podatnik VAT czynny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podatek od towarów i usług VAT z zakupów inwestycyjnych należy przenosić na kolejne lata w deklaracji VAT, czy też należy wliczać go w koszty na koniec okresu rozliczeniowego...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 87 punkt 1 w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego podatnik ma prawo do obniżenia o te różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Wnioskodawca stwierdził, iż zgodnie z jego tokiem myślenia może podatek VAT od zakupów inwestycyjnych, które w przyszłości będą służyły sprzedaży opodatkowanej przenosić na kolejne okresy rozliczeniowe.

Wnioskodawca wskazał, że podobne stanowisko ma również urząd skarbowy w ?Z?, jednakże odmienne zdanie ma urząd skarbowy w ?B? na terenie którego działa jego biuro rachunkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Treść tego przepisu wskazuje, iż:

  • prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT czynnym,
  • prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione podmiotowo lub przedmiotowo, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym bowiem warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

-z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W myśl z art. 86 ust. 19 cyt. ustawy o VAT, jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Natomiast w myśl art. 87 ust. 5a ww. ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Jeśli podatnik zamierza przeznaczyć dane towary lub usługi na cele działalności opodatkowanej, to jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług (choćby przed zrealizowaniem prawa do odliczenia, towary bądź usługi nie zostały jeszcze spożytkowane na cele działalności opodatkowanej).

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi stomatologiczne, które są zwolnione z podatku od towarów i usług, a tym samym zakupy na ww. usługi nie podlegają odliczeniu.

Obecnie Wnioskodawca kupuje towary i usługi inwestycyjne, które w przyszłości będą służyły sprzedaży opodatkowanej.

Wnioskodawca wskazał, iż jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Wnioskodawca ma wątpliwości czy w sytuacji, gdy wykonuje czynności zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT, a obecnie dokonuje zakupów towarów i usług związanych z realizacją inwestycji, która będzie służyła sprzedaży opodatkowanej, będzie mógł skorzystać z prawa do przeniesienia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z przedmiotową inwestycją na kolejne okresy rozliczeniowe.

Mając na względzie przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy Wnioskodawca będzie deklarował w deklaracjach VAT-7 podatek naliczony wynikający z faktur potwierdzających nabycie towarów i usług związanych z realizacją inwestycji (która ma służyć sprzedaży opodatkowanej), to w myśl cyt. ww. art. 86 ust. 19 ustawy o VAT będzie mógł skorzystać z prawa do przeniesienia kwoty podatku naliczonego do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Natomiast w sytuacji gdy u Wnioskodawcy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym to wówczas na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, będzie mógł tę nadwyżkę (różnicę) przenosić do rozliczenia w następnych okresach rozliczeniowych.

W konsekwencji, przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy, że podatek VAT, od zakupów inwestycyjnych, które w przyszłości będą służyły sprzedaży opodatkowanej może przenosić na następne okresy rozliczeniowe należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. organ nie odniósł się do tej części pytania, w której jest mowa o wliczaniu podatku VAT w koszty, ponieważ Wnioskodawca nie wyraził w tym zakresie stanowiska.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku?Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika