Zasadność wyliczenia wskaźnika proporcji sprzedaży oraz prawa do częściowego odliczenia podatku (...)

Zasadność wyliczenia wskaźnika proporcji sprzedaży oraz prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego w oparciu o ten wskaźnik

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 lutego 2014r. (data wpływu 28 lutego 2014r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyliczenia wskaźnika proporcji sprzedaży oraz prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego w oparciu o ten wskaźnik ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2014r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyliczenia wskaźnika proporcji sprzedaży oraz prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego w oparciu o ten wskaźnik.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również Jednostka) jest jednostką budżetową, powołaną na podstawie uchwały nr ... Rady Miejskiej w Z. z dnia 17 października 2005r. w sprawie utworzenia jednostki budżetowej "Jednostka Obsługi Finansowej Gospodarki Nieruchomościami". Zgodnie z zapisami statutu (par. 5 ust. 1 statutu) przedmiotem działania Jednostki jest obsługa finansowa gospodarki nieruchomościami stanowiącymi własność lub współwłasność Gminy Miejskiej Z. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zawiera umowy najmu lokali mieszkalnych i użytkowych jak również umowy na dzierżawę terenów. W przypadku umowy najmu przedmiotem świadczenia na rzecz najemców jest usługa główna tj. najem lokali, a koszty dodatkowe w tym opłaty (za zimną wodę, odprowadzenie ścieków, wywóz odpadów i centralne ogrzewanie) stanowią składnik usługi najmu zgodnie z wydaną interpretacją indywidualną z dnia 1 sierpnia 2012r. nr IBPP1/443-462/12/LSz - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, Przy wynajmie lokali na cele mieszkalne Wnioskodawca stosuje zwolnienie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, natomiast w przypadku najmu lokali użytkowych ma zastosowanie 23% podatku, zgodnie z cyt. art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy. W przypadku lokali użytkowych, gdzie wypowiedziano umowę najmu ze skutkiem wszczęcia czynności zmierzających do jego odzyskania (sprawa sądowa, eksmisja), za czas dalszego zajmowania lokalu Jednostka obciąża najemcę opłatą za bezumowne korzystanie z lokalu, za co wystawia najemcy notę. Opłata taka - odszkodowanie, do chwili opuszczenia lokalu przez najemcę rekompensuje wynagrodzenie za lokal. W związku z powyższym Jednostka do wyliczenia struktury sprzedaży (wskaźnika) służącej obniżeniu podatku naliczonego nie wlicza not obciążeniowych z tytułu bezumownego korzystania z lokalu, gdyż w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, odszkodowanie nie podlega ustawie o VAT. Przy zakupie mediów do budynku, w którym oprócz lokali mieszkalnych lub użytkowych znajduje się także lokal obciążany odszkodowaniem, Jednostka stosuje proporcję do obniżenia kwoty podatku naliczonego, ponieważ nie ma możliwości wyodrębnienia kosztów przypadających na lokal objęty odszkodowaniem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest postępowanie Jednostki polegające na wyliczeniu wskaźnika proporcji służącemu obniżaniu podatku naliczonego, a co dalej za tym idzie stosowaniu go do obniżenia VAT naliczonego przy zakupie mediów do budynku?

Stanowisko Wnioskodawcy.

Jednostka uważa, że postępuje prawidłowo nie uwzględniając czynności niepodlegających VAT (noty za bezumowne odszkodowanie) przy obliczaniu współczynnika proporcji sprzedaży, natomiast ma prawo skorzystać ze współczynnika przy zakupach w celu obniżenia podatku naliczonego ze względu na to, że nie da się przyporządkować podatku naliczonego do lokalu, za który otrzymuje odszkodowanie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawa o VAT. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., kwotę podatku należnego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

W przypadku, gdy podatnik dokonuje zakupów związanych zarówno z czynnościami w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i z czynnościami w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, zastosowanie znajdą przepisy art. 90 ustawy o VAT.

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 ? art. 90 ust. 2 ustawy o VAT.

Proporcję, o której mowa w ust. 2 ? na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy o VAT ? ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Z treści wniosku wynika, że przedmiotem działania Jednostki jest obsługa finansowa gospodarki nieruchomościami stanowiącymi własność lub współwłasność Gminy Miejskiej Z. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zawiera umowy najmu lokali mieszkalnych i użytkowych jak również umowy na dzierżawę terenów. W przypadku umowy najmu przedmiotem świadczenia na rzecz najemców jest usługa główna tj. najem lokali, a koszty dodatkowe w tym opłaty (za zimną wodę, odprowadzenie ścieków, wywóz odpadów i centralne ogrzewanie) stanowią składnik usługi najmu. Przy wynajmie lokali na cele mieszkalne Wnioskodawca stosuje zwolnienie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, natomiast w przypadku najmu lokali użytkowych ma zastosowanie 23% podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy. W przypadku lokali użytkowych, gdzie wypowiedziano umowę najmu ze skutkiem wszczęcia czynności zmierzających do jego odzyskania (sprawa sądowa, eksmisja), za czas dalszego zajmowania lokalu Jednostka obciąża najemcę opłatą za bezumowne korzystanie z lokalu, za co wystawia najemcy notę. Opłata taka - odszkodowanie, do chwili opuszczenia lokalu przez najemcę rekompensuje wynagrodzenie za lokal. W związku z powyższym Jednostka do wyliczenia struktury sprzedaży (wskaźnika) służącej obniżeniu podatku naliczonego nie wlicza not obciążeniowych z tytułu bezumownego korzystania z lokalu, gdyż w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, odszkodowanie nie podlega ustawie o VAT. Przy zakupie mediów do budynku, w którym oprócz lokali mieszkalnych lub użytkowych znajduje się także lokal obciążany odszkodowaniem, Jednostka stosuje proporcję do obniżenia kwoty podatku naliczonego, ponieważ nie ma możliwości wyodrębnienia kosztów przypadających na lokal objęty odszkodowaniem.

W związku z tym wątpliwości Wnioskodawcy budzi zasadność wyliczenia wskaźnika proporcji służącego obniżaniu podatku naliczonego oraz stosowaniu go do obniżenia podatku VAT naliczonego przy zakupie mediów do budynku.

Analiza przywołanych wyżej przepisów pozwala stwierdzić, że na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, występuje obowiązek wyodrębnienia podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

Natomiast w sytuacji, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT.

Z przedstawionych przez Wnioskodawcę okoliczności sprawy wynika, że w przypadku umowy najmu przedmiotem świadczenia przez Wnioskodawcę na rzecz najemców jest usługa główna tj. najem lokali, a koszty dodatkowe w tym opłaty (za zimną wodę, odprowadzenie ścieków, wywóz odpadów i centralne ogrzewanie) stanowią składnik usługi najmu. Tak więc przedmiotem świadczenia jest usługa główna, natomiast opłaty za media należne Wnioskodawcy stanowią część należności z tytułu usługi najmu. W przypadku gdy wypowiedziano umowę najmu lokalu użytkowego, ze skutkiem wszczęcia czynności zmierzających do jego odzyskania (sprawa sądowa, eksmisja), za czas dalszego zajmowania lokalu Jednostka obciąża najemcę opłatą za bezumowne korzystanie z lokalu, za co wystawia najemcy notę. Opłata taka - odszkodowanie, do chwili opuszczenia lokalu przez najemcę rekompensuje wynagrodzenie za lokal.

Z powyższego wynika, że skoro Wnioskodawca kalkulując kwotę opłaty za wykorzystywanie opisanych lokali (zarówno tych wynajmowanych jak też użytkowanych bezumownie) w wartości tej opłaty ujmuje koszty dodatkowe w tym opłaty za media (za zimną wodę, odprowadzenie ścieków, wywóz odpadów i centralne ogrzewanie) zatem znaczy to, że Wnioskodawca ma możliwości wyodrębnienia kosztów mediów przypadających na każdy lokal.

Odnosząc wskazany stan prawny do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, że skoro Wnioskodawca dokonuje zakupów mediów, które stanowią składnik usługi najmu lokali mieszkalnych i użytkowych oraz jak wynika z wniosku możliwe jest przyporządkowanie tych zakupów (mediów) do poszczególnych rodzajów lokali, zastosowanie wskaźnika proporcji w przedmiotowej sprawie jest niezasadne.

Oceniając zatem stanowisko Wnioskodawcy, że postępuje prawidłowo nie uwzględniając czynności niepodlegających VAT (noty za bezumowne odszkodowanie) przy obliczaniu współczynnika proporcji sprzedaży, natomiast ma prawo skorzystać ze współczynnika przy zakupach w celu obniżenia podatku naliczonego ze względu na to, że nie da się przyporządkować podatku naliczonego do lokalu, za który otrzymuje odszkodowanie, należało uznać je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Podkreślić należy, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego w kwestii zasadności wyliczenia wskaźnika proporcji służącego obniżaniu podatku naliczonego przy zakupie mediów do budynku. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem, w szczególności dotyczące kwestii opodatkowania odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z lokalu użytkowego ? nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa ? rozpatrzone, skoro nie zostały one objęte zakresem zapytania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika