ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania usługi spedycji.

ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania usługi spedycji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o, przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2007r. (data wpływu 24 października 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania usługi spedycji - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania usługi spedycji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wykonuje usługi spedycyjne transportowe. Wątpliwość Jego budzi termin wystawienia faktury za spedycję oraz termin wykonania usługi spedycyjnej.Wnioskodawca wskazuje, że usługa spedycji może być uznana za wykonaną w momencie faktycznego wypełnienia przez spedytora wszystkich ciążących na nim obowiązków, a przekazanie dokumentów jest jednym z tych obowiązków.Czy za datę sprzedaży - wykonania usługi - uznać należy w przypadku usługi spedycyjnej - doręczenie dokumentów czy datę rozładunku... Np.: załadunek; 1 styczeń - rozładunek 3 styczeń, dostarczenie dokumentów przewozowych od przewoźnika /2 marzec/ - czy fakturę spedycyjną należy wystawić w terminie do 30 dnia od wykonania usługi czyli do 1 kwietnia i w deklaracji za kwiecień rozliczyć podatek należny.Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą daty wykonania usługi; czy jest to data rozładunku, czy dostarczenia dokumentów. Kiedy w deklaracji VAT-7 należy ująć sprzedaż i dlaczego...

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

W jakim terminie Wnioskodawca jest zobowiązany do wystawienia faktury za spedycję...
Kiedy usługa spedycji jest uznana za wykonaną - z datą załadunku, rozładunku czy otrzymania dokumentacji...
Jak opisywać poprawnie moment zakończenia usługi spedycyjnej /nadmieniono, że w dokumentach przewozowych przewoźnika - będzie data rozładunku/...

Zdaniem Wnioskodawcy, terminem zakończenia usługi jest moment dostarczenia dokumentów od przewoźnika i od tej daty Wnioskodawca ma trzydzieści dni na wystawienie faktury; np. dokumenty otrzymano ? wpłynęły 5 marca - to fakturę można wystawić do 4 kwietnia i sprzedaż ująć w rejestrze VAT w kwietniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 794 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zaliczyła usługi spedycyjne do grupy usług, dla których przewidziano tzw. szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. b) ww. ustawy w przypadku wykonywania usług spedycyjnych i przeładunkowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług.

Ponadto zgodnie z art. 19 ust. 15 ww. ustawy o VAT w przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-10 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.Oznacza to, że z tytułu wykonania usług spedycyjnych, dla powstania obowiązku podatkowego pierwszorzędne znaczenie ma zapłata, ale tylko wówczas, gdy kontrahent dokona płatności za wykonaną na jego rzecz usługę w terminie do 30 dni od dnia jej wykonania. Jeżeli usługodawca w tym terminie nie otrzyma żadnej płatności, wówczas obowiązek podatkowy powstaje 30 dnia od dnia wykonania usługi, niezależnie od wystawionej przed tym terminem faktury.

W ustawie o podatku od towarów i usług brak jest definicji pojęcia ?moment wykonania usługi?. W przypadku usług spedycyjnych jest to zespół czynności organizacyjnych występujących przy przemieszczaniu towarów. Z uwagi na różnorodność czynności wchodzących w skład tej usługi, podanie jednej definicji jest bardzo trudne. Moment ten zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju usługi, jej charakteru, specyficznych warunków wykonania ale przede wszystkim wynikać będzie z warunków umowy.Z ogólnej definicji usługi spedycji wynika, że polega ona na dostarczeniu towaru do odbiorcy, zatem za moment wykonania tej usługi można uznać dzień, w którym przewoźnik wyda towar odbiorcy, o ile z zawartej pomiędzy kontrahentami umowy nie będzie wynikał inny moment wykonania usługi. A więc w sytuacji braku odmiennych uregulowań, dzień otrzymania towaru przez odbiorcę może być uznany za datę wykonania usługi.

Zasady dokumentowania świadczenia usług spedycyjnych fakturami określone zostały w § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Zgodnie z ww. przepisami (§ 15 ust. 1 i 2), w przypadkach dotyczących między innymi usług spedycyjnych, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wykonuje usługi spedycji, wskazując konkretny przykład:Załadunek 1 styczeń ? rozładunek 3 styczeń, dostarczenie dokumentów przewozowych od przewoźnika 2 marzec.Mając na uwadze powyższe, za moment wykonania usługi spedycyjnej w przedmiotowej sprawie należy przyjąć dzień, w którym przewoźnik wydał towar odbiorcy (data rozładunku), bowiem z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, aby zawarta przez Wnioskodawcę z kontrahentem umowa spedycji przewidywała odmienne określenie momentu wykonania usługi.

W omawianym przypadku rozładunek towaru nastąpił w dniu 3 stycznia, zatem w tym dniu nastąpiło wykonanie usługi spedycyjnej. Tym samym obowiązek podatkowy powstał, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT, w dniu 2 lutego, przy założeniu, że Wnioskodawca wcześniej nie otrzymał części lub całości zapłaty za wykonaną usługę spedycji. Podatek należny Wnioskodawca winien wykazać w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy (tj. w rozliczeniu za miesiąc luty), zgodnie z art. 103 ust. 1 ww. ustawy o VAT.

Natomiast fakturę VAT za wykonanie usługi spedycji należy, w powyższej sytuacji, wystawić w dniu 2 lutego tj. w dniu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tej usługi, stosownie do przepisu § 15 ust. 1 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika