Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tzw. kosztami ogólnymi, tj. np. reklamy, zużycia (...)

Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tzw. kosztami ogólnymi, tj. np. reklamy, zużycia mediów, najmu lokalu w przypadku korzystania z opodatkowania świadczonych usług metodą marży.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. , przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2007r. (data wpływu 3 grudnia 2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 lutego 2008r. (data wpływu 6 marca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z tzw. kosztami ogólnymi, tj. np. reklamy, zużycia mediów, najmu lokalu w przypadku korzystania z opodatkowania świadczonych usług metodą marży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z tzw. kosztami ogólnymi, tj. np. reklamy, zużycia mediów, najmu lokalu w przypadku korzystania z opodatkowania świadczonych usług metodą marży.Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 lutego 2008r. (data wpływu 6 marca 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 19 lutego 2008r., znak: IBPP2/443-336/07/BW, IBPB3/423-107/08/BG

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą prawną, która w ramach swojej działalności gospodarczej oferuje swoim klientom możliwość zarezerwowania usługi hotelowej za pośrednictwem strony internetowej. Klient dokonuje wyboru lokalizacji i standardu poprzez wybór konkretnej placówki i konkretnego pokoju, w którym usługa zostanie wykonana. Po dokonaniu wyboru, klient, za pośrednictwem strony internetowej dokonuje rezerwacji.Z tytułu świadczenia usług Wnioskodawca pobiera od klienta opłatę, na którą składają się należność za usługę hotelową ? przekazywana przez podatnika podmiotowi bezpośrednio świadczącemu usługę hotelową oraz prowizja ? stanowiąca przychód podatnika.Podatnik dokonuje zapłaty na rzecz podmiotu bezpośrednio świadczącego usługę hotelową dopiero po wykonaniu tej usługi, tzn. po wykorzystaniu rezerwacji przez klienta. Oznacza to, że pieniądze otrzymane przez podatnika w dniu dokonania rezerwacji są przez niego przechowywane czasem nawet kilka miesięcy (kiedy rezerwacja jest dokonana z dużym wyprzedzeniem).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku zastosowania faktury VAT marża podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tzw. kosztami ogólnymi, tj. np. reklamy, zużycia mediów, najmu lokalu...

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku korzystania z procedury VAT marża przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług stanowiących koszty ogólne, takie jak koszty związane z reklamą i promocją, zużycie mediów, czynsz najmu lokalu itp. Wynika to z art. 88 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz a contario z art. 119 ust. 4, który ogranicza prawo do odliczenia podatku naliczonego jedynie przy nabyciu towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty. Oczywistym jest bowiem, że ponoszenie wydatków związanych z bieżącym funkcjonowaniem podatnika nie stanowi nabycia towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Ogólna zasada wskazuje, że odliczenie przysługuje w stosunku do podatku naliczonego, który jest bezpośrednio związany z wykonywanymi przez podatnika czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 powoływanej wyżej ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

  1. przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne, albo jedne i drugie,
  2. nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Z powyższego przepisu wynika jednoznacznie, że podatnik co do zasady nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia usług noclegowych i gastronomicznych. Z uwagi na fakt, że w interpretacji z dnia 14 marca 2008r. znak: IBPP2/443-336/07/BW uznano, że do usług świadczonych przez Spółkę nie ma zastosowania szczególna procedura marży określona w art. 119 ustawy o VAT (Wnioskodawca nie świadczy bowiem usług turystyki), a przedmiotowe usługi świadczone przez Wnioskodawcę podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zatem w stosunku do nabywanych przez Wnioskodawcę usług hotelarskich w świetle przepisów art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych usług.

Natomiast w przypadku podatku naliczonego związanego z tzw. kosztami ogólnymi np. reklamy, zużycia mediów, najmu lokalu Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu tych usług, pod warunkiem jednak, że będą one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a wydatki poniesione w związku z ich nabyciem mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Mając na względzie powyższe, należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, iż przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług stanowiących koszty ogólne, takie jak koszty związane z reklamą i promocją, zużycie mediów, czynsz najmu lokalu za prawidłowe, jednak podkreślenia wymaga, iż taka ocena stanowiska Wnioskodawcy wynika z faktu, że w interpretacji z dnia 14 marca 2008r. znak: IBPP2/443-336/07/BW uznano, że do usług świadczonych przez Spółkę nie ma zastosowania szczególna procedura marży określona w art. 119 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach informuje, że poruszone w przedmiotowym wniosku kwestie:

  • prawa do rozliczania opisanych we wniosku usług według szczególnej procedury VAT marża,
  • stawki podatku od towarów i usług opodatkowania marży w przypadku rezerwacji hoteli na terytorium kraju, terytorium Wspólnoty i poza terytorium Wspólnoty będą przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IBPP2/443-336/07/BW, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika