Prawidłowość zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 dla usług udzielania pożyczek, (...)

Prawidłowość zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 dla usług udzielania pożyczek, świadczonych poza systemem bankowym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2009r. (data wpływu 7 stycznia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 dla usług udzielania pożyczek, świadczonych poza systemem bankowym - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 dla usług udzielania pożyczek, świadczonych poza systemem bankowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):

Wnioskodawca (dalej również Spółka) prowadzi działalność gospodarczą i osiąga przychody głównie w zakresie usług telekomunikacyjnych. Ponadto, przedmiot działalności Spółki stanowią również usługi pośrednictwa finansowego. Spółka udzieliła po raz pierwszy pożyczki członkowi zarządu - osobie fizycznej (umowa z 2008 roku).

Umowa pożyczki przewiduje następujące warunki: pożyczka jest oprocentowana, spłata kapitału głównego nastąpi do dnia 31 grudnia 2009r., odsetki są wymagalne jednorazowo w dacie płatności kapitału głównego nie później niż do 31 grudnia 2009r., wysokość odsetek stanowi suma odsetek naliczonych od kwoty pożyczki wg zmiennej stawki procentowej ustalanej na bazie WIBOR 1M z ostatniego dnia poszczególnych miesięcy kalendarzowych, powiększonej o określoną stałą marżę, pożyczkobiorca uprawniony jest do wcześniejszej spłaty pożyczki.

W dniu spłaty odsetek (29 grudnia 2009r.) Spółka wystawiła fakturę VAT na kwotę otrzymanych odsetek wg wyliczenia zgodnie z umową, obejmując kwotę odsetek zwolnieniem z VAT (zw.) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 (poz. 3 załącznika nr 4) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, traktując udzielenie pożyczki jako usługę pośrednictwa finansowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowo wystawiono fakturę VAT stosując do kwoty odsetek zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 (poz. 3 załącznika nr 4) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku towarów i usług, klasyfikując udzielenie przez Spółkę pożyczki wg PKWiU 65.22.10-00.90 jako ?Usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym, pozostałe'...

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę fakt, iż podstawą opodatkowania jest obrót zgodnie z art. 29 ust.

1 ustawy o VAT, przy czym w przypadku pożyczki obrotem są otrzymane odsetki od udzielonej pożyczki należne pożyczkobiorcy zgodnie z umową pożyczki, a zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 zwolnione z VAT zostały usługi wymienione w poz. 3 zał. Nr 4 do ustawy o VAT - usługi pośrednictwa finansowego mieszczące się w grupowaniu o symbolu PKWiU w Sekcji J - ex (65-67), w tym ?Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym?, mieszczące się w grupowaniu o symbolu PKWiU 65.22.1, korzystają ze zwolnienia od podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W przedmiotowym załączniku nr 4 zawierającym ?Wykaz usług zwolnionych od podatku? pod poz. 3 wymieniono usługi pośrednictwa finansowego (sekcja J ex 65-67), z wyłączeniem:

  1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
  2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
  3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
  4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
  5. usług ściągania długów oraz faktoringu,
  6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
  9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Ustawodawca w objaśnieniach do ww. załącznika wskazał, iż - ex - dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Podkreślenia wymaga fakt, że organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. Zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji statystycznych ? na podstawie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, w tym także dla usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych. Tylko w przypadku prawidłowego zaklasyfikowania do właściwego grupowania PKWiU możliwie jest rozstrzygnięcie o zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług danego towaru lub usługi.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Spółka udzieliła po raz pierwszy pożyczki członkowi zarządu - osobie fizycznej (umowa z 2008 roku).

W dniu spłaty odsetek (29 grudnia 2009r.) Spółka wystawiła fakturę VAT na kwotę otrzymanych odsetek wg wyliczenia zgodnie z umową, obejmując kwotę odsetek zwolnieniem z VAT (zw.) na podstawie 43 ust. 1 pkt 1 (poz. 3 załącznika nr 4) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług traktując udzielenie pożyczki jako usługę pośrednictwa finansowego.

We wniosku Wnioskodawca wskazał, iż klasyfikuje udzielenie przez Spółkę pożyczki wg PKWiU 65.22.10-00.90 jako ?Usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym, pozostałe'...

Udzielanie pożyczek przez podatnika podatku od towarów i usług spełnia przesłanki uznania tych czynności za podlegające opodatkowaniu tym podatkiem, niezależnie od częstotliwości i celu ich udzielania czy statusu nabywcy. Udzielanie bowiem pożyczek przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w związku z jej prowadzeniem, należy identyfikować i zaliczać do zawodowej płaszczyzny jednostki, a więc uznać za rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług.

Uwzględniając powołane wyżej przepisy, stwierdzić należy, iż o ile faktycznie czynność udzielenia ww. pożyczki należy klasyfikować według PKWiU do grupowania 65.22.10-00, wówczas usługa ta będzie zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika Nr 4 do ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że zagadnienie objęte pytaniem Wnioskodawcy Nr 1 i 3, będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika