Opodatkowania zakupu rejestratora rozmów sygn: IBPP2/443-297/10/LŻ

Opodatkowania zakupu rejestratora rozmów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2010r. (data wpływu 29 marca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zakupu rejestratora rozmów ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zakupu rejestratora rozmów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej zamierza dokonać zakupu rejestratora rozmów. Art. 41 ust 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług dla towarów i usług wymienionych w Załączniku Nr 3 do ustawy określa towary przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej do których można stosować stawkę podatku w wysokości 7%. W wymienionym wykazie szczegółowo są określone przedmioty jednakże w poz. 130 - Sprzęt łączności pkt 2 ogólnie określa sprzęt łączności przewodowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w oparciu o cytowany wyżej przepis Komenda Powiatowa PSP może dokonać zakupu rejestratora rozmów z zastosowaniem 7% stawki VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, rejestrator rozmów jest urządzeniem wchodzącym w skład sprzętu łączności przewodowej, który rejestruje prowadzoną korespondencję telefoniczną. Ze względu na rodzaj działalności Wnioskodawcy jest nieodzownym elementem, który pozwala na potwierdzenie tożsamości osób zgłaszających podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych.

Na specyfikę działań Wnioskodawcy rejestracja rozmów jest bezwzględnie wymagana w związku z tym rejestrator rozmów jest przeznaczony na cele ochrony przeciwpożarowej, jako sprzęt łączności przewodowej przeznaczony na cele ochrony przeciwpożarowej spełnia kryteria do zakwalifikowania go jako sprzęt wymieniony w załączniku nr 3 do powołanej ustawy pod. poz. 130 pkt 2 - sprzęt łączności przewodowej.

Na podstawie art. 41 ust. 10 ustawy, stosowanie obniżonej 7% stawki podatku przy dostawie towarów, o których mowa w tym przepisie jest uzależnione od spełnienia łącznie następujących warunków:

  1. towar będący przedmiotem dostawy musi być wymieniony w poz. 129 - 134 załącznika do ustawy
  2. dostawa jest dokonywana na terytorium kraju dla jednostek ochrony przeciwpożarowej
  3. towary będące przedmiotem dostawy są przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej.

W związku z powyższym naszym zdaniem przy zakupie rejestratora rozmów można zastosować stawkę podatku w wysokości 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Co do zasady, stawka podatku od towarów i usług ? na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - wynosi 22%, jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

I tak, stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 wskazanej ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku nr 3 do ustawy w poz. 130 wymieniono sprzęt łączności:

  1. radiotelefony różnych typów wraz z osprzętem,
  2. sprzęt łączności przewodowej,
  3. zestawy komputerowe z urządzeniami peryferyjnymi, oprogramowanie,
  4. urządzenia dyspozytorskie i aparatownie,
  5. zestawy antenowe,
  6. sprzęt do radiowej łączności trankingowej.

Natomiast art. 41 ust. 10 ww. ustawy stanowi warunek ograniczający stosowanie stawki 7% dla dostawy towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostaw na terytorium kraju towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy, dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej.

Stosowanie obniżonej - 7% stawki podatku - na podstawie art. 41 ust. 2 ww. ustawy przy dostawie towarów na cele ochrony przeciwpożarowej jest uzależnione od spełnienia łącznie następujących warunków:

  1. towar będący przedmiotem dostawy musi być wymieniony w poz. 129-134 załącznika do ustawy o VAT,
  2. dostawa jest dokonana na terytorium kraju dla jednostek ochrony przeciwpożarowej,
  3. towary będące przedmiotem dostawy są przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej.

W opisie sprawy Wnioskodawca wyjaśnił, iż zamierza dokonać zakupu rejestratora rozmów. Zdaniem Wnioskodawcy rejestrator rozmów jest urządzeniem wchodzącym w skład sprzętu łączności przewodowej, który rejestruje prowadzoną korespondencję telefoniczną.

Ze względu na rodzaj działalności Wnioskodawcy jest nieodzownym elementem, który pozwala na potwierdzenie tożsamości osób zgłaszających podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych. Wnioskodawca stwierdził, także, iż ze względu na specyfikę działań, rejestracja rozmów jest bezwzględnie wymagana w związku z tym rejestrator rozmów jest przeznaczony na cele ochrony przeciwpożarowej, jako sprzęt łączności przewodowej przeznaczony na cele ochrony przeciwpożarowej spełnia kryteria do zakwalifikowania go jako sprzęt wymieniony w załączniku nr 3 do powołanej ustawy pod. poz. 130 pkt 2 - sprzęt łączności przewodowej.

Reasumując, o ile faktycznie rejestrator rozmów zalicza się do sprzętu łączności przewodowej przeznaczonej na cele ochrony przeciwpożarowej to przedmiotowa dostawa będzie korzystać z obniżonej (7%) stawki podatku VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Należy jednocześnie zauważyć, iż tut. organ nie jest właściwy do rozstrzygania czy rejestrator rozmów jest sprzętem łączności przewodowej. To sprzedawca (producent) powinien posiadać wiedzę pozwalającą na zakwalifikowanie sprzedawanego rejestratora do sprzętu łączności przewodowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika