stawka podatku VAT dla świadczonych usług (przygotowanie grobu do pochówku, uformowanie grobu, ułożenie (...)

stawka podatku VAT dla świadczonych usług (przygotowanie grobu do pochówku, uformowanie grobu, ułożenie wieńców i wiązanek kwiatów po uroczystości pogrzebowej, prace porządkowe przy grobach na terenie całego cmentarza)

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana K. M., przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2008r. (data wpływu 7 kwietnia 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 lipca 2008r. (data wpływu 10 lipca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT dla świadczonych usług (przygotowanie grobu do pochówku, uformowanie grobu, ułożenie wieńców i wiązanek kwiatów po uroczystości pogrzebowej, prace porządkowe przy grobach na terenie całego cmentarza) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT dla świadczonych usług (przygotowanie grobu do pochówku, uformowanie grobu, ułożenie wieńców i wiązanek kwiatów po uroczystości pogrzebowej, prace porządkowe przy grobach na terenie całego cmentarza).Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 lipca 2008r. (data wpływu 10 lipca 2008r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 30 czerwca 2008r. znak: IBPP2/443-337/08/RSz.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług - gospodarzem cmentarza. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy została zaklasyfikowana jako ?pogrzeby i działalność pokrewna ? PKD 93.03.Z?. Za wykonywane usługi tj. przygotowanie grobu do pochówku, uformowanie grobu i ułożenie wieńców i wiązanek kwiatów po uroczystości pogrzebowej, Wnioskodawca wystawia fakturę VAT ze stawką podatku 22%. Ponadto jako gospodarz cmentarza zajmuje się pracami porządkowymi przy grobach na terenie całego cmentarza. Natomiast w uzupełnieniu wniosku z dnia 7 lipca 2008r., Wnioskodawca wskazał, iż wykonywane przez niego usługi sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 93.03.11 ?Usługi związane z przeprowadzaniem pogrzebu lub kremacji oraz pielęgnacją grobów?.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy usługi wykonywane przez Wnioskodawcę kwalifikują się do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% na wystawianych fakturach...

Zdaniem Wnioskodawcy, jeśli działalność jego sklasyfikowana została jako ?pogrzeby i działalność pokrewna?- PKD 93.03 Z, to zgodnie z załącznikiem Nr 3 poz. 160 ustawy o podatku od towarów i usług, powinien stosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%. Podklasa ta obejmuje: grzebanie zwłok oraz związane z tym usługi między innymi:

  • przeprowadzanie pogrzebu ? czynnością z tym związaną jest przygotowanie grobu do pochówku oraz wszystkie czynności z tym związane
  • opiekę nad grobami - do czynności z tym związanych należy wg Wnioskodawcy utrzymanie porządku przy grobach na terenie całego cmentarza.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust.1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W pozycji 160 wymienionego załącznika Nr 3 stanowiącego ?Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%?, wymieniono usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 93.03 ?Usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych łącznie z trumną lub urną?. Należy wskazać, że w § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.) zostało zawarte zastrzeżenie, iż do dnia 31 grudnia 2008r. w zakresie podatku od towarów i usług obowiązuje Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

W Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej wymienionym wyżej rozporządzeniem z dnia 18 marca 1997r. w Dziale 93 ?Usługi pozostałe? wyodrębniono klasę 93.03 ?Usługi pogrzebowe i pokrewne?.
Klasa ta obejmuje:

  • usługi związane z przeprowadzaniem pogrzebu lub kremacji oraz pielęgnacją grobów (symbol 93.03.11).

Organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania klasyfikacji towarów i usług do właściwego grupowania PKWiU. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS nr 1, poz. 11) przyjmuje się, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania może zwrócić się o klasyfikację do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji (opinii) w zakresie stosowanych standardów klasyfikacyjnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku?Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika